Pakistan Sınırları İçinde Koronavirüs Dahil Diriliş Ertuğrul'dan Daha Büyük Bir Gündem Yok!

1.8bPAYLAŞIM

Pakistan seyircisi Diriliş Ertuğrul ile kendini buldu. Ülkede herkes ve her şey Diriliş Ertuğrul olmuş durumda desek inanır mısınız?

Pakistan kardeş ülkelerimizden biri. Bazı noktalarda kültürlerimiz de benziyor. Bu sebeple yıllardır Türk dizilerinin en büyük hayranı da onlar oluyor.

Türk dizilerinin bağımlısı olduklarını yıllardır görüyoruz. Hatta bu sebeple özenip Türkçe öğrenmeye çalışanlar, fırsat bulursa Türkiye'yi ziyaret etmeye gelenler var.

Hele ki söz konusu tarih ise, çok daha büyük ilgi gösteriyorlar. Bazı dizilerin yeni bölümleri yayınlanır yayınlanmaz çevirisini yapıp yayınlayan internet siteleri bile var.

Hatta öyle ki, ülkenin en çok izlenen kanallarından urdu1, günde 4 adet Türk dizisini dublajlı yayınlar olmuş. Sırf dizileri güncel olarak takip edebilmek için Türkçe öğrenmek isteyenler kurslara akın etmiş.

Diziler Urduca veya İngilizce olarak yayınlanıyor.

Hatta dizilerin yayınlanmaya başladığı 2013'ten 2018'e kadar geçen sürede artan sempatiyle, her sene gelen turist sayısının 4 katına çıktığı açıklanmıştı. Sadece İstanbul'a değil, dizilerin çekildiği birçok farklı şehre gitmek istiyorlar.

Tabii ki bundan rahatsız olan Pakistanlılar da var. Türk erkeklerinin kadınlara dizilerde gösterdiği ilgiyi fazla bulanlar, kıyafetlerden ve alkolden hoşlanmayanlar, kültürlerinin dejenere edildiğini söyleyenler isyanda.

Pakistan'ın ünlü eğitimlerinden Navid Shahzad, bu konuda bir kitap bile yazdı. Türk dizilerini, ‘Türk televizyonu ve Müslüman kahramanın yükselişi' olarak tanımlıyor. Kendince bazı sebepler de bulmuş.

1- Dizilerin Urduca dublajlı olarak yayınlanması,

2-Türk dizilerinin başrollerinde genç ve güzel kadınların, yakışıklı erkeklerle aşk yaşaması,

3- Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nde kadın haklarına verilen önem,

4- Yüzde 98’i Müslüman olan Türkiye’de çekilen dizilerdeki modern hayat ve Batılılaşma, Pakistanlılar’a çok cazip geldi.

Bundan 2-3 yıl önce en çok Aşk-ı Memnu, Fatmagül'ün Suçu Ne?, Kara Para Aşk, Muhteşem Yüzyıl, Adını Feriha Koydum, Elif ve İntikam gibi diziler izleniyordu.

Yani Engin Akyürek ve Beren Saat Pakistan'da parti kursalar oy alırlar gibi:)

Son favorileri de Diriliş Ertuğrul. Türkiye'de biten dizi, orada birçok kişi için yeni başlıyor gibi.

Ramazan ayında Pakistan devlet televizyonunda yayınlanmaya başlayan dizinin Pakistan YouTube kanalı rekora koşuyor. 2.5 milyon takipçi sayısı ve rekor kıran izlenmeleriyle ülkeyi sallamış durumda.

Sadece 16 günde 100 milyondan fazla görüntüleme aldı. Kanalın adı "TRT Ertuğrul by PTV".

TRT de durumdan çok memnun. Vallahi ülkece şaşkınlık içindeyiz diyebiliriz.

Fan sayfaları da keza apayrı heycanlanmış durumda. Herkes dünya çapında bir rekor bekliyor.

Aaaaa hemen satmış da Bollywood'u.

"Ertuğrul Bollywood'tan daha iyi."

Rolünü büyütmek diye buna denir, ay nereden sizin tarihiniz:(

"Bu bir drama değil .. Bu bir his .. Bu bizim altın tarihimiz.

Cesur geçmişimizi hatırlatan bu şaheseri bize verdiğiniz için teşekkür ederiz Türkiye."

Ya hayır koskoca Ertuğrul Gazi'yi çekirdeğe basamazsın...

Game of Thrones, işine bak kardeşim...

Oh iyi olmuş sadece biz mi tartışacağız, siz de tartışın.

Durduk yere Bilecik'in turizmdeki şahı:)

Finali lütfen bu muhteşem eserle yapın. Bakın Pakistanlı seyirciler, oyuncuların gerçekte o kişiler olmadığını öğrenince nasıl deliriyor :)

Diriliş Ertuğrul'daki Halime Sultan Rolüyle Sevilen Esra Bilgiç'in Paylaşımlarını Görünce Hayal Kırıklığına Uğrayan Pakistanlı İzleyiciler - onedio.com
Diriliş Ertuğrul'daki Halime Sultan Rolüyle Sevilen Esra Bilgiç'in Paylaşımlarını Görünce Hayal Kırıklığına Uğrayan Pakistanlı İzleyiciler - onedio.com
Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
queen_of_the_7_kingdoms

Şu Diriliş bi beni sarmadı sanırım...Bu arada,burda hep ters propaganda yapılmıyormuydu bu dizi için?Şimdi çekirdege basılınca mı kıymetli oldu?

kendineassassin

Hint halkının geri kalmışlığıyla İslam coğrafyasının geri kalmışlığının kusursuz sentezi: Pakistan..

abdullah-guney4

sen önce kendi halkına bak öyle milleti suçla kardeş

muge-kurtulus

Yanı yok anlamıyorum. Ben zaten çok dizi izlemem fragman yetiyor valla sıkılıyorum sinema dışında film izlemeyi bile pek sevmem taa 7 yıl önce falandı sanırım ilk zamanları bu dizinin babam izliyor ay dedim bir bakayım neymiş ya 10.dakikasinda kendimi odadan zor attım hatırlamıyorum bile ama sıkılmıştım önü hatırlıyorum. Ya abi iş yerine her perşembe gittiğimde bizimkiler olasan gelesen gidesen falan diye konuşuyorlardı sınır oluyordum. Tamam yurt dışında başarı güzel şey de ne abarttınız amk! Ben şu zamana kadar yerli yabancı hiç bir diziye mükemmel harika oha faniyim demedim ne meraklısınız bir şeylere hayran olmaya!

burak-erol6

iki elimizle doğrultabildiğimiz nadir siklerden birisi

ulas-c.-cakmak

Her ne kadar bize dandik gelse de bu yolla kültürel nüfuz sağlamamız çok güzel. Dizilerin kalitesini artırarak Avrupa ve Amerika'da da etkinlik göstermeliyiz.

Görüş Bildir