Trafik Kazasında Hayatını Kaybetmişti: Liseli Aleyna 4 Kişiye Hayat, 2 Kişiye Işık Oldu...

193PAYLAŞIM

Antalya'da 6 gün önce geçirdiği trafik kazası sonrası beyin ölümü gerçekleşen lise öğrencisi Aleyna Hatun Budanır, organ bekleyen hastalara umut oldu. Budanır'ın kalp ve böbrekleri 4 hastaya nakledildi, kornealarının da uygun hastalara nakledileceği belirtildi. Aleyna'nın babası, organlarının nakledilmesinin kızının da vasiyeti olduğunu belirtti. Acılı baba Şahimerdan Budanır ayrıca kızına çarpan sürücünün tali kusurlu bulunarak serbest bırakılmasına isyan etti... 

Döşemealtı Halil Akyüz Anadolu Lisesi 12'nci sınıf öğrencisi Aleyna Hatun Budanır, okul harçlığını çıkarmak için çalıştığı Burdur- Antalya Karayolu üzerindeki çamaşırhaneden 16 Ağustos günü saat 08.00 sıralarında çıkıp servis aracına bindi. Antalya yönünde seyreden servis aracının sürücüsü, iddiaya göre, yan yola girmeden Aleyna'yı ana yol üzerinde indirdi.

Yolun karşısına geçerken otomobil çarptı

Yolun karşısına geçmek isteyen Aleyna'ya, H.K. yönetimindeki 07 FC 645 plakalı otomobil çarptı. Vücudunda birçok kırık bulunan ve iç organlarında hasar oluşan Aleyna Hatun Budanır, ambulansla Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne götürüldü.

"Kızımla bayramın birinci günü vedalaşayım" talebi üzerine makineye bağlı yaşatıldı

Acılı baba Şahimerdan Budanır

Yoğun bakım ünitesinde yaşam mücadelesi veren Aleyna'nın, 3 gün önce beyin ölümü gerçekleşti. Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi koordinatörleri Nilgün Bilal ve Ali Tugay, organların bağışlanması için baba Şahimerdan Budanır ile görüştü. Kızının organlarının bağışlanmasına onay veren Budanır, koordinatörlerden bir istekte bulundu. Şahimerdan Budanır'ın "Kızımla bayramın birinci günü vedalaşayım, sonra organları alınsın" talebi üzerine Aleyna Hatun Budanır, makineye bağlı yaşatıldı.

Şahimerdan Budanır'ın dün sabah kızıyla vedalaşmasının ardından Aleyna Hatun Budanır'ın kalbi, böbrekleri, karaciğeri, akciğeri, pankreası ile 2 korneası, organ bekleyen hastalara nakledilmek üzere operasyonla alındı.

"Kızımın ölümüne neden olan sürücülerin cezalandırılmasını istiyorum”

Acılı baba Şahimerdan Budanır, kızının yaşarken de organlarını bağışlamak istediğini belirterek, “Biz de beyin ölümü gerçekleşince tüm organlarını bağışladık” dedi. Kızının hayattan koparıldığını söyleyen Budanır, “Aleyna’yı hayattan koparan, ölümüne neden olan sürücülerin cezalandırılmasını istiyorum” dedi. 

Kazanın hemen ardından oluşturulan tutanakta kızının suçlu bulunarak yanlış yerde yolcu indiren sürücü ile kızına çarparak ağır yaralanmasına neden olan sürücünün tali kusurlu bulunmasına isyan eden Şahimerdan Budanır, “Yan yolda bulunan yolcu indirme cebine girmeyip anayol üzerinde yolcu indiren ve karşıya geçerken aşırı hızla gelip kızımın beyin ölümüne neden olan sürücünün en ağır cezayı almalarını istiyorum. Kızımın kanı yerde kalmasın” diye konuştu.

"Tutuklu yargılansın"

Başarılı bir öğrenci olan kızının yaz tatili nedeniyle çalıştığını, eğitimine katkısı olması için çalışmasına izin verdiklerini söyleyen Şahimerdan Budanır, “Kızıma çarpan aracın sürücüsü H.K., olay günü ifadesi alındıktan hemen sonra serbest bırakıldı. Nezarete dahi girmeden serbest bırakılan sürücünün suçlu olduğuna inanıyorum, tutuklu yargılanmasını istiyorum. Kızımın hayallerini elinden aldılar. En büyük hayallerinden biri İtalyanca öğrenmekti” dedi.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir