Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

etiket Times: Göçmen İadeleri Öncesinde Kaos

Anasayfa > Gündem

AB ile varılan mutabakat çerçevesinde Türkiye'ye iade edilen her mülteciye karşılık Avrupa ülkelerinin de Türkiye'den bir mülteci kabul etmesini içeren anlaşma bugün uygulamaya geçti. Times gazetesi, bugün Yunan adalarından Türkiye'ye göçmenlerin iadesinin başlamasına karşın, Ege Denizi'nin her iki yakasında da 'kaos' olduğunu söylüyor. Gazetede, sınır dışı edilmek istemeyen göçmenlerin güvenlik güçlerine direnmesinden de endişe edildiğine ve Türkiye'de de göçmenlerin gönderileceği Dikili'deki halkın daha fazla göçmen istemediğine yer veriliyor.

Gazetede şu ifadelere yer veriliyor:

'Avrupa Birliği'nin (AB) binlerce göçmeni Yunanistan'dan Türkiye'ye nakletme planı kaosla yüz yüze. Adalardaki kamplarda mültecilerin protestoları devam ediyor. Devasa operasyonu gerçekleştirecek personelse daha henüz adalara dahi gelebilmiş değil.

'AB kaynakları bugün Midilli ve Sakız adalarından Türkiye'ye gönderilecek olan mülteci sayısının planlanan 500 sayısına ulaşmasının mümkün olmadığını itiraf ediyor.

'Üst düzey bir Yunan yetkili, bugün Türkiye'ye kaç kişi gönderecekleri konusunda 'en ufak bir fikirlerinin dahi olmadığını' söyledi.

Üst üste yaşanan aksaklıkların bazıları şunlar:

Üst üste yaşanan aksaklıkların bazıları şunlar:

Midilli Adası'ndaki göçmenler AB - Türkiye anlaşmasını ve Türkiye'ye iade edilmelerini protesto etti.

  • Brüksel söz verdiği sahil güvenlik ekiplerinin sadece yarısını Yunanistan'a gönderebilmiş durumda.

  • Yunan yetkililer yeteri kadar tercuman olmadığı için sınır dışı edilecek göçmenlerin bir kısmının kimliğini dahi tespit edemiyor.

  • Haftasonu aniden iltica başvurusunda bulunan binlerce göçmenin talebi altında Yunan yetkililer ezilmiş durumda.

  • Bazı göçmenler adalardaki merkezlerden kaçıp izlerini kaybettirmeyi başardı.

'Sınır dışı edilmek istemeyen göçmenlerin güvenlik güçleriyle çatışmaya başlamasından da endişe ediliyor.

'Türkiye tarafında ise göçmenlerin gönderileceği Dikili'de yerel halk daha fazla göçmen istemediğini söyleyerek protesto gösterileri düzenledi.

'Cehennemden cehenneme gidiyoruz'

'Cehennemden cehenneme gidiyoruz'

İzmir'in Dikili limanında bekleyenler 'Sınır dışı etmeye son verin, sınırları açın' yazılı bir pankartla sığınmacıları karşıladı.

'Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun da göstericilere destek vererek, göçmenlerin ilçeye getirileceği konusunda kendi ofisine kimsenin bilgi vermediğini ifade etti.

'Bir Suriyeliyse Türkiye'ye gönderilmesi halinde ne yapacağı sorusuna, 'Beni zorla Türkiye'ye geri götürmeye çalışırlarsa hem kendimi hem de ailemi denize atarım. Cehennemden cehenneme gidiyoruz' diyor.'

Geri kabul anlaşmasına göre göçmenlerin Yunanistan'dan Türkiye'ye iadesine başlanmış, Afganistan, Pakistan ve Banglaş uyruklu toplam 202 göçmen yaklaşık iki saatlik yolculuğun ardından Dikili'ye ulaşmıştı.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
335
44
30
22
12
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?