Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İncirlik Üssü'nde ABD Askerine Çuval Geçirmeye Çalışan 2 TGB'liye Ev Hapsi

-

2003'te Irak'ta Türk askerlerinin başına çuval geçirilmesini protesto eden Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri, Adana'daki İncirlik Üssü’nde bir Amerikan askerinin kafasına çuval geçirmeye çalışmıştı. Dün gözaltına alınan ve bugün adliyeye sevk edilen 2 TGB'li genç, çıkarıldıkları mahkemece ilk duruşmaya kadar denetimli serbestlik ve ev hapsine çarptırıldı.

Daha önce İstanbul Eminönü'nde benzer bir eylem yapan Türkiye Gençlik Birliği (TGB) bu kez dün Adana İncirlik Üssü'nde bir Amerikan askerinin başına çuval geçirme eylemi düzenledi.

İstanbul'da ABD Askerlerinin Başına Çuval Geçirdiler - onedio.com
İstanbul'da ABD Askerlerinin Başına Çuval Geçirdiler - onedio.com

Amerikan askerine 2003'te Irak'ta ülkesinin askerleri tarafından Türk askerlerinin başına çuval geçirildiğini hatırlatan TGB Adana üyelerinden biri, ABD askerinin başına çuval geçirmeye çalıştı. Amerikan askeri buna direnince iki arasında arbede yaşandı.

TGB İl Başkanı Yalçın Semir Akarsu ile bu sırada eylemi kamerayla kayda alan TGB üyesi Cenk Kızılırmak gözaltına alınmıştı.

Serbest bırakıldılar

Cumhuriyet Savcısı tarafından ifadeleri alınan şüpheliler daha sonra 'Askeri bölgeye izinsiz girmek' suçundan tutuklama talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk etti. Mahkeme, Yalçın Semir Akarsu ile Cenk Kızılırmak'ı ilk duruşmaya kadar denetimli serbestlik ve ev hapsine çarptırdı.

‘İncirlik Üssü'ne girdik’

TGB internet sitesinden yapılan açıklamada, şöyle denilmişti:

"Türkiye Gençlik Birliği olarak, İncirlik Üssü’ne girdik. Amerikan askerlerini kovaladık!

İncirlik Üssü’ne giren ve Amerikan askerini kovalayan TGB Adana üyeleri gözaltına alındı. Çok sayıda avukat gönüllü olarak TGBlileri savunmaya gidiyor.

İncirlik Üssü’ne giren TGB Adana İl Başkanı Yalçın Semir Akarsu üniformalı Amerikan askerine;

'2003 yılında askerimizin başına çuval geçirdiniz. Bunun ve ülkemizdeki terör olaylarının sorumlusu sizsiniz. Bombalar patlıyor her gün, şehit haberlerimiz geliyor. Bunun sorumlusu sizsiniz. Siz üssünüzden dışarı çıkamıyorsunuz ancak biz sizin çıkamadığınız hapishanenize kadar giriyoruz ve bu çuvalı başınıza geçiriyoruz.' dedi.

Çuvalı gören Amerikan askeri kaçtı.

Daha önce de bir çok kez çuvalı geçirdik ve ABD askerini gördükçe çuvalı geçirmeye devam edeceğiz! Amerikan postallarıyla vatan topraklarında dolaşmaya kalkanlar TGB'nin nefesini ensesinde hissedecektir!"

Obama'yı protesto etmişlerdi

TGB üyesi bir grup, son olarak geçtiğimiz yılın sonunda düzenlenen G20 Liderler Zirvesi için Türkiye'ye gelen Obama'yı protesto etmişti.

TGB'den Obama Protestosu - onedio.com
TGB'den Obama Protestosu - onedio.com

Grup, G20 Liderler Zirvesi için Türkiye’ye gelecek olan ABD Başkanı Barack Obama’yı protesto amacıyla, ABD İstanbul Başkonsolosluğu önünde eylem yapmıştı.

#TGBABDaskerinikovaladi

Twitter'da "#TGBABDaskerinikovaladi" TT listesine girdi ve çok sayıda tweet paylaşıldı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAmerika Birleşik DevletleriBarack ObamaIrakİstanbulŞehitTerörTwitterdenetimli serbestlik
Görüş Bildir