Görüş Bildir
Haberler
TFF Başkanlığı İçin İlk Aday Erdal Alkış

TFF Başkanlığı İçin İlk Aday Erdal Alkış

Batuhan
04.05.2015 - 15:04
İçeriğin Devamı Aşağıda

İş adamı Erdal Alkış, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF), haziran ayında yapılacak olağan genel kurulunda başkanlığa aday olduğunu açıkladı.

Alkış, Anadolu'daki 16-17 kulübün başkanıyla yaptığı değerlendirme toplantısının ardından adaylığını açıklama kararı aldığını söyledi.

Futbolun çok kötü yönetildiğini belirten Alkış, 'Bu seçim, birilerinin piyonu bir yönetim veya gerçekten özerk ve sorunları bir bir çözen güçlü bir yönetim arasında geçecek. Yani futbolumuz el birliğiyle ya batırılmaya ve yok edilmeye devam edecek ya da bu oyun bozulacaktır. Bunun mücadelesi için biz hazırız' dedi

TFF seçim sistemi ve tüzüğünü baştan sona yeniden değiştirmeyi hedeflediklerini kaydeden Alkış, 'Yaklaşık 250 sayfa tutan futbolun yeni anayasasını yürürlüğe koyacağız. Bizim iddiamız, 3 yıl sonra finansal sorunu olmayan bir futbol altyapısı. Ayrıca, kulüplerimizi altyapılarıyla birlikte Avrupa'da başarılı hale getirebilmek' şeklinde konuştu.

'Listemde çok önemli isimler yer alacak'

Alkış, yönetim kurulu listesiyle ilgili ipuçları vererek, 'Yönetim kurulu listemde çok önemli isimler yer alacak. Genellikle futbolun içinden gelen, futbolu bilen, fakat bir taraftan da işin matematiğini bilen arkadaşlarımızdan, işadamlarından oluşan bir ekip kuracağız. Elini taşın altına koyacak kulüp yöneticileri de bizimle olacak' ifadelerini kullandı.

Profesyonel takımların tamamının mali disiplin bakımından TFF yönetiminin atadığı bir kurul (üst kurul) tarafından takip edileceğini ve denetleneceğini dile getiren Alkış, şunları söyledi: 'Bu kurul, 5 kişiden oluşacak. Takımlarımıza mali disiplin ve denetim sistemi, FIFA tarafından belirlenen normlar dikkate alınarak yeniden detaylı bir şekilde uygulanacak. Kulüplerimizin transfer süreleri ve borçlanma yetkileri sürelerini kapsayacak sistemde olması için yeni kurallar hazırlanacak. Her kulüp yönetiminin yapacağı transferleri, gelir gider bütçesini dikkate alarak 'üst kurul'a onaylatmaları gerekecek.'

Alkış, başkanlık görevine seçilmesi halinde yabancı futbolcu kontenjanında iki sezon içinde 4+2'ye geçmeyi planladıklarını anlatırken, yabancı futbolcu transferine bazı kriterler getireceklerini de ifade etti.

'2 yıl içinde şaibeli olan bütün sorunlar halledilecek'

Dünyanın en centilmen ve temiz ligini oluşturmak istediklerini vurgulayan Alkış, 'Eğer biz seçilirsek 2 yıl içinde şaibeli olan bütün sorunlar halledilecek ve liglerin tamamının şikeden arındırılmış centilmence mücadeleye dayanan, adaletsizliklerin acımasızca üzerine gidildiği bir mekanizmayı uygulayacağımıza söz veriyoruz. Eğer bu konuda verdiğimiz sözde duramazsak yönetim olarak anında istifa edeceğimiz kamuoyuna söz veriyoruz' şeklinde konuştu.

Yıldırım Demirören'in başkanlığa seçildiği 2012 yılındaki TFF Seçimli Olağanüstü Genel Kurulu'nda da başkanlığa aday olan, ancak daha sonra çekilen Alkış, 'Bu sefer çekilmek için aday olmadık. Bu konuda bazı görüşmeleri tamamladım. Bu hafta boyunca yine görüşmeler yapacağım' dedi. Erdal Alkış, 1966 yılında Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde doğdu. 1986 yılında Kayseri'de ticarete başlayan Alkış, o günden bu yana kendi firmasını yönetiyor.

Eurosport

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın