Tek Sayfalık Web Sitesini Milyon Dolarlık Kazanca Dönüştüren Alex Tew’in Acayip Hikayesi

-
Abone ol

"Bir Milyon Dolarlık Sayfa"yı muhtemelen duymuşsunuzdur; bilinen en büyük virallerden biridir. İşte bu sayfanın yaratıcısı, parasız pulsuz bir öğrenciyken oturduğu yerden cebine tam 1 milyon dolar koyan, şimdilerde ise bunu birkaç katına katlamakla meşgul olan Alex Tew’in hikayesini anlatalım sizlere.

Wiltshire, İngiltere doğumlu Alex, 2005'te Nottingham Üniversitesinde işletme bölümüne başlamaya niyetleniyor.

Ancak bunu karşılayacak maddi imkanı yok. Herkesin yaptığı işleri tekrarlamaktan hoşlanmayan, onların tersini yapan biri olan Alex, yaşıtları gibi part-time bir işe girmeyi ya da banka kredisi çekmeyi tercih etmiyor.

O zaman 21 yaşında olan bu genç İngiliz, kimsenin aklına gelmeyecek bir kazanç yöntemi icat ediyor.

"Bir Milyon Dolarlık Sayfa" isimli bir web sayfası açıyor. Toplamda 1 milyon piksel bulunduran bu sayfada, pikseli 1 dolara reklam ilanları almaya başlıyor.

"Hiç param yoktu, üniversite beni endişelendiriyordu".

"En kolay ve kısa yoldan nasıl para kazanabileceğimi düşündüm. Sonunda bunu buldum; ve işler kendiliğinden yürüdü."

Tew kısa sürede hedefine ulaşıyor.

Dört ayda bu reklam sitesi viral olup bütün pikseller satılıyor. Markalar sayfada yer alabilmek için birbiriyle yarışmaya başlıyor. Hatta son kalan pikseller internette açık arttırmaya çıkarılarak, 1 dolara pikseli satın almış kullanıcılara bundan çok daha fazlasını kazandırıyor. 

Sonuç olarak Tew 1 milyon doları kazanıyor ve okulu bırakıyor.

milliondollarhomepage.com

Bugün San Francisco'da yaşayan Tew, Calm isimli yeni girişimini yönetmekte.

Bu girişimde ise, mobil uygulama programları yoluyla kullanıcıyı rahatlatma ve sakinleştirmeyi hedefliyor. Bu programlar dere akışı, dalga, fırtına gibi doğa olaylarını görsel ve sesli olarak sunuyor.

"Cebinizde taşıdığınız bir sığınak gibi". Program ücretsiz, ama kullanıcılar abonelik yoluyla daha sistemli meditasyon uygulamalarına erişebiliyor.

Elbette insanların hayatına dinginlik getirmeyi hedefleyen tek insan Tew değil.

Headspace, Buddhify, Smiling Mind gibi meditasyon uygulamaları ile liste uzayıp gidiyor. 2015'te bu sektörün değeri 1 milyar dolara ulaştı.

Huffington Post gazetesinin kurucularından Ariana Huffington da geçen ay görevini bırakıp stres azaltma amaçlı Thrive Global şirketini kurdu. Ayrıca Hillary Clinton, Oprah Winfrey ve Paul McCartney gibi meditasyon düşkünü ünlülerin varlığı da sektörü besliyor.

Çünkü stres, endişe ve depresyon günümüz toplumunun en yaygın hastalıkları ve insanlar bunlarla baş etmenin yollarını arıyorlar.

İnternet ise insanların sürekli daha fazla şey yapmasını sağlamak isteyenlerle dolu. İşte bu nedenle Tew ters yönde adım atmaya karar vermiş ve Calm'ı hayata geçirmiş. İnsan psikolojisi ve gelişimine geçmişten beri ilgi duyan Tew, konsantrasyonu ve yaratıcılığı geliştirmeye, hafızayı güçlendirmeye yönelik bilgi toplamış.

*

Görsel: "Dünyada 8 yaşına gelen herkese meditasyon yapmayı öğretsek, 1 nesil sonra dünyadan şiddeti tamamen sileriz". - Dalai Lama

Bugün Calm'ı tam 6 milyon kişi kullanıyor ve şirketin yıllık geliri milyonları buluyor.

2012'de Calm'ı internet sitesi olarak kuran Tew, daha sonra mobil cihazlardaki hızlı gelişmeyi öngörüp uygulama programı haline getirmiş.

Fakat Calm'a gelinceye kadar Tew'in işleri her zaman yolunda gitmemiş.

'Bir Milyon Dolarlık Sayfa'dan kazandığı kolay paradan hareketle başka benzer işler yapmaya çalışmış, ama başarılı olamamış.

Hatta Calm'ı kurma düşüncesini yatırımcılara açtığında da hiçbirinden kabul görmemiş.

Bu girişim birçok açıdan teknolojiye dayandığı halde doğrudan teknik bir yönü olmadığı için, geleneksel işletme anlayışından farklı görülüp ilgi çekmemiş.

"O zaman bunun iyi bir fikir olduğu konusunda insanları ikna etmesi zor oldu" diyor Tew.

Son olarak Tew, genç girişimcilere şunu söylüyor:

"İnsanlar fikrinizi tuhaf buluyor ya da anlamıyorsa, bu iyi bir şey olabilir."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
melih-enes-asa

Neden insanlar rastgele bir siteden pixel satın alır ki ? Bana anlamsız geldi.

birbudijital

Web sitesi, e-ticaret sitesi yaptırmak gibi bir niyetiniz varsa; u ziyaret edin. Sizin için uygun çözümler bulabilirsiniz.

serkancamlica4

SON CÜMLEDE UMUT VERDİ BANA....

terry

Helal olsun adama.

pineola

Ben anlamadı o kadar parayı nasıl kazandı, insanlar piksel satın alacağım diye neden kendini paraladı?

bayan.sa.18

site viral olduğu için insanlar oarada bulunmak istedi bildiğim kadarıyla

Görüş Bildir