Görüş Bildir

TBMM Başkanı Şentop: 'Dokunulmazlıkların Kaldırılmasıyla İlgili 1300'e Yakın Fezleke Var'

Haberler
> TBMM Başkanı Şentop: 'Dokunulmazlıkların Kaldırılmasıyla İlgili 1300'e Yakın Fezleke Var'

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, şu anda milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin yaklaşık 1.300 fezleke bulunduğunu söyledi.

TRT Haber'de soruları yanıtlayan Şentop, 'Bu çok yüksek bir sayı. TBMM'de bu kadar çok dokunulmazlıkların kaldırılması fezlekesinin olması çok vahim bir tablo. İçerikleriyle ilgili olarak baktığımızda daha önceki dönemdekiler, daha çok adi nitelikli suçlar ile ilgili. Şimdi baktığımızda durum çok daha vahim, ağır... 'Terörle ilgili suçlar, terör örgütü üyeliği, yöneticiliği, terör örgütüne yardım, terör örgütü propagandası' gibi suçlar dahil olmak üzere niteliği itibarıyla da ağır dosyalar. Türkiye açısından doğru bir tablo değil' dedi.

Şentop, fezlekeler üzerinden ara seçime gidilmesini zorunlu kılacak bir durumun kısa sürede ortaya çıkmasına pek ihtimal vermediğini belirtti.

5'ine denk gelen sandalyenin boşalması halinde ara seçime gidilmesi gerekiyor

5'ine denk gelen sandalyenin boşalması halinde ara seçime gidilmesi gerekiyor

Anayasaya göre, TBMM'de üye tam sayısının yüzde 5'ine denk gelen sandalyenin boşalması halinde ara seçime gidilmesi gerekiyor. Üye tam sayısının yüzde 5'i 30 milletvekiline denk geliyor. TBMM'de şu anda boş sandalye sayısı 16.

Şentop, Anayasa Mahkemesi'nin HDP için kapatma kararı vermesi ve bazı isimlere siyasi yasak getirmesi halinde ara seçim için gereken sayıya ulaşılabileceğini söyledi.

Şentop, HDP'nin kapatma davasının ne kadar sürebileceğine ilişkin bir soruya da, Anayasa Mahkemesinin süratli karar verdiğini belirterek, 'Makul bir süre içerisinde, azami üç ile altı ay gibi bir süre içerisinde sonuçlanabileceğini düşünüyorum. Anayasa Mahkemesi'nin performansını dikkate alarak söylüyorum' yanıtını verdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?