Görüş Bildir
Haberler
Tarım Bakanlığı, GDO'lu 1 Mısır ve 4 Soya Çeşidine Onay Verdi

Tarım Bakanlığı, GDO'lu 1 Mısır ve 4 Soya Çeşidine Onay Verdi

Tarım Bakanlığı, gıda sanayicisinin salgın nedeniyle artan maliyetlerini düşürebilmek için talep ettiği GDO’lu bir mısır ve dört soya çeşidine olur verdi. İzinler 10 yıl süreyle geçerli olacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın genetiği değiştirilmiş (GDO) mısır ve soyanın hayvan yemi olarak kullanılmasına izin verilmesine ilişkin biyogüvelik kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Dünya'nın aktardığı habere göre bakanlık, Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Derneği İktisadi İşletmesi‘nin (BESD-BİR) başvurusu üzerine, genetiği değiştirilmiş 'DAS-40278-9' mısır çeşidi ile genetiği değiştirilmiş 'A2704-12', 'MON40-3-2''MON89788' ve  'DAS-44406-6' soya çeşitlerinin hayvan yemlerinde kullanılmasına 10 yıl boyunca izin verdi.

İlk izin 2011'de verildi, 2017'de 36'ya kadar çıktı

İlk izin 2011'de verildi, 2017'de 36'ya kadar çıktı

GDO’lu ürünlere ilişkin izin ilk kez, 2011 yılında BESD-BİR ve Yumurta Üreticileri Merkez Birliği’nin (YUM-BİR) başvurusu üzerine 5 mısır çeşidine yönelik çıkarılmıştı. 

2017 yılında alınan bir kararla Türkiye’de hayvan yeminde izin verilen GDO’lu mısır ve soya sayısı 36’ya kadar çıkmıştı. 

O dönem Bianet'e konuşan Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, Türkiye’de ekilmeyen ve nadasa bırakılan tarım alanları işlense yeterli miktarda GDO’suz mısır ve soyanın üretilebileceğini söylemişti.

Biyogüvenlik Kurulu kapatılıp, yetkileri bakanlığa alınmıştı

Öte yandan GDO’lu ürünlere ilişkin onay süreçlerinin yürütüldüğü özerk bir yapı olan ve akademisyenlerden oluşan Biyogüvenlik Kurulu, 2018’de yayınlanan KHK ile kapatılarak yetkileri Tarım ve Orman Bakanlığı’na devredilmişti.

"GDO lobisi devrede, izin verilmeyebilirdi"

"GDO lobisi devrede, izin verilmeyebilirdi"

Konuyla ilgili Cumhuriyet'e konuşan Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez şunları söyledi:

Mısır ve soyada dışa bağımlıyız. GDO lobisi devrede. İzin verilmeyebilirdi. 2010 yılında çıkan Biyogüvenlik Yasası ile kurulan Biyogüvenlik Kurulu vardı. 2018 yılında kurul, bakanlığa bağlandı. Bakanlıkta hangi bürokrat, uzman bu kararı veriyor belirsiz. Belli derneklerin başvurusu üzerine hız kesmeden yeni onaylar çıkıyor. Bu çözüm değil. Çözüm doğal beslenmede.”

GDO’lu ürünlerin ağırlıklı olarak tavuk yeminde kullanıldığını hatırlatan Suiçmez, “Doğal beslenme için yem alanlarımızın artırılması gerekiyor. Mısırda yüzde 70, soyada yüzde 5 kendimize yetebiliyoruz. Yani mısırda yüzde 30, soyada yüzde 95 dışa bağımlıyız. Hayvanların beslendiği yaylaların imara açılması da önemli bir tezattır. Yaylalara ihtiyacımız var. Ancak yaylaları ortadan kaldıran kararlar alınıyor” diye konuştu.

Bu haberler de ilginizi çekebilir 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
62
22
6
4
3
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
T C Ahmet Yılmaz

bunları yicez kanser olcaz sonra bunları üreten firmaların kanser ilaçlarını kullancaz .

neden-ulan-neden

bakanın kendisi yiyor mu o mısırdan ? sonra niye kanser,zeka geriliği.

Deli Halit.

Kendi halkının zehirleneceğini bile bile Bu Kararı alan hükümet “Yerli ve Milli” oluyor öyle mi. Twitter da “milletin adamı” diye etiketledikleri kişinin yön... Devamını Gör