Tarihin Karanlık İlmi Öjenik! Soy Islahının Korkunç Gerçeklerini Gösteren 21 Fotoğraf

Sanat
1.7bPAYLAŞIM

Birazdan göreceğiniz bütün bu rahatsız edici görüntüler, istenmeyen genetik özelliklere sahip olan bireylerin toplumun "temizlenmesi" için kısırlaştırıldığı veya öldürüldüğü bir zamanın belgeleleridir. 1900'lü yıllarda hem ABD'de hem de Avrupa'da yaşamış bu tuhaf ama gerçek olayları sizler için Dailymail'den derledik.

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/a...

1. İnsan özelliklerini ölçme ve istenmeyen türleri ortadan kaldırma sistemi bir zamanlar hemen hemen tüm dünyada uygulanmıştır

1907'de ABD'de engelli bireylerin çocuk sahibi olma ihtimalini ortadan kaldıran ilk 'sterilizasyon kanunu' kabul edildi. 1931'de, İşçi Partisi ve Archibald Kilisesi 'zihinsel hastaların' zorunlu sterilizasyonu için bir tasarıyı önerdi.

Bu korkunç kısırlaştırma operasyonları ise insanlara onlara neler yapıldığından haber verilmeden yapılırdı. 

Şanslıyız ki bu insanlık ayıbı ile ilgili bütün yasalar 1940'ların sonunda kaldırıldı.

2. Engelli kişilerin çocuk sahibi olmasını önlemek için sunulan 'kısırlaştırma' yasası ilk kez 1907'de ABD'nin Indiana eyaletinde kabul edildi.

Engelli kişilerin çocuk sahibi olmasını önlemek için sunulan 'kısırlaştırma' yasası ilk kez 1907'de ABD'nin Indiana eyaletinde kabul edildi.
Engelli kişilerin çocuk sahibi olmasını önlemek için sunulan 'kısırlaştırma' yasası ilk kez 1907'de ABD'nin Indiana eyaletinde kabul edildi.

Bundan 26 yıl sonra ise aynı kanun Naziler tarafından Almanya'ya getirilecekti.

Solda gördüğünüz fotoğraf 1912'de bir İngiliz ailedeki engelliliğin kalıtımsal olduğunu kanıtlamak için Öjenik Topluluğu tarafından çekilmiştir.

3. Yine aynı Öjenik Topluğu, Hintli cüce ve dev insanları fotoğraflıyor ve doğru şekilde ürerlerse boyların kontrol altına alınabileceğini öne sürüyor.

4. New York City Polisi suçlular üzerinde yaptıkları vücut ölçümlerini kameralara gösteriyor, 1908.

New York City Polisi suçlular üzerinde yaptıkları vücut ölçümlerini kameralara gösteriyor, 1908.
New York City Polisi suçlular üzerinde yaptıkları vücut ölçümlerini kameralara gösteriyor, 1908.

1907 yılındaki kanunun kabul edilmesinden itibaren ABD'de 'akli dengesi bozuk, geri zekalı kimseler, orta zeka geriliği olan kimseler ve epilepsi hastaları' zorla sterilize edilmeye başlandı.

5. 1885 yılında Ulusal Bilim Akademisi'nden araştırmacılar insan kafatasını suyla doldurarak kapasitesini ölçmeyi hedefliyor.

1885 yılında Ulusal Bilim Akademisi'nden araştırmacılar insan kafatasını suyla doldurarak kapasitesini ölçmeyi hedefliyor.
1885 yılında Ulusal Bilim Akademisi'nden araştırmacılar insan kafatasını suyla doldurarak kapasitesini ölçmeyi hedefliyor.

Charles Darwin'in 'Türlerin Kökeni Üzerine' kitabı yayınlandıktan sonra İngiltere'de ve ABD'de bir soy ıslahı furyası yayılmaya başlamıştı.

İngiliz Sör Francis Galton aynı zamanda Charles Darwin'in kuzeniydi ve Türlerin Kökeni eserini adeta bir saplantı haline getirip 1883'te "Öjeni" terimini ortaya koydu. Aynı zamanda yazıları İngiltere ve Amerika'daki öjeni hareketinin başlatılmasında önemli bir rol oynamıştı.

Öjenik Tarihi

Öjenik Eğitim Derneği 1907'de İngiltere'de sterilizasyon kampanyası yapmak ve ırksal olarak zayıf bireylerin evliliklerini kısıtlamak yani İngiltere nüfusunun bozulmasını önlemek amacıyla kuruldu. 1931'de, İşçi Partisi Genel Sekreteri Archibald Church, parlamentoda bazı zihinsel hasta kategorilerinin zorunlu sterilizasyonu için bir kanun önerdi.

Bu arada Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 1907'den bu yana, "aklı dengesi bozuk, geri zekalı, zayıf düşmüş veya epileptik" addedilen erkekler, kadınlar ve çocuklar, çoğunlukla onlara neler yapıldığından haberdar edilmeden sterilize edildi.

1938'de, 33 Amerikan eyaleti, öğrenme engelli kadınların zorla steril edilmesi kanunu kabul etti ve 29 eyalet 'kötü genetik koşullara sahip olduğu düşünülen' kişilerin sterilize edilmesi kanunu geçirdi.

Tüm bu yasalar 1940'larda sonunda yürürlükten kaldırıldı.

6. Farkli ırklara mensup suçluları tanımlamak için kafatasları inceleniyordu. Bu vesikalıklar 1914'te Fransa'da çekildi.

7. Schleswig-Holstein'de 1932 yılında bir çocuğun kafatası ölçülüyor.

8. "Daha İyi Bebek" yarışmasında en mükemmel insan soyunu bulmak için yarıştırılan bebekler, Washinton DC 1931.

Bu bebek yarışmaları ailelerin ırsi kalitesini arttırmak ve düzeltmek için düzenleniyordu.

9. "Daha Sağlıklı Aile" yarışmasına katılan aileler, Kansas 1925.

Bu aileler öjenik bakımından pozitif olarak görülüyor ve daha çok çocuk sahibi olmaları bekleniyordu.

10. İngiltere'de hastalık sahibi olması daha olası görülen insan tiplerinin fotoğrafları bir araya getirilmiş, Londra 1912.

Bu sıralarda ABD'nin Illinois eyaletinde bir ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde yatan hastalar bilinçli olarak tüberküloz mikrobu verilerek öldürülüyordu.

11. Alman gizli servisi için çalışan zoolog Ernst Schäfer tarafından başlatılan proje kapsamında Dr. Bruno Berger Tibetli bir adamın yüzünü ölçüyor, 1938.

Irk ve Yerleşim memurları aynı ölçümleri Museviler için de yapmıştı.

12. Bu fotoğraf serisi Avustralya, Afrika ve Neandertal 'primitif' insanların ırklarını ve ortak özelliklerini gruplandırıyor.

13. Philadelphia eyaletinde sağlıksız insanların üremesinin toplumun diğer kısmına yük olduğunu anlatan bir poster, 1926.

"Bazı insanlar diğerlerine ayak bağı olacak şekilde doğar."

14. Alphonse Bertillon 1894 yılında Paris'te bir kafatası ölçümünün nasıl yapılacağını gösteriyor.

Alphonse Bertillon özellikle suçluların vücut ölçümleriyle tanınabileceğine inanıyordu.

15. Öjenik Birliği'nin çektiği Hintlerde Cücelik fotoğrafları, 1912.

16. Tarihin bu karanlık sayfalarında insan ırkına karşı yapılmaya çalışılmış gerçek bir soykırım örneği görmek mümkün.

Tarihin bu karanlık sayfalarında insan ırkına karşı yapılmaya çalışılmış gerçek bir soykırım örneği görmek mümkün.
Tarihin bu karanlık sayfalarında insan ırkına karşı yapılmaya çalışılmış gerçek bir soykırım örneği görmek mümkün.

17. Nazi Almanyasından bile daha önceleri başlamış bir genetik ıslah sistemi...

18. İnsanların fiziksel özelliklerinin ölçüldüğü ve 'istenmeyenlerin' ortadan kaldırıldığı bu çalışmalar dünyanın hemen hemen heryerinde yapılıyordu.

19. İngiltere'de ve ABD'de ise Öjenik Toplulukları bunun reklamını yapacak kadar ileri gitti.

İngiltere'de ve ABD'de ise Öjenik Toplulukları bunun reklamını yapacak kadar ileri gitti.
İngiltere'de ve ABD'de ise Öjenik Toplulukları bunun reklamını yapacak kadar ileri gitti.

20. O dönem toplumun genç ya da yaşlı bütün bireyleri bu uygulamadan payını aldı.

21. Neyse ki, bu soy ıslahı uygulamaları 2. Dünya Savaşı'nın da bitimiyle son buldu.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aerialz

insanlık dışı. elemeyi geçmiş insanların fizikleri düzgün olsa ne.. ruhları bozuk.

esen-miray-yilmaz

Eugenicsi savunanlar yani en azından burada Onedio'da savunanlar için söyleyeyim emin olun bunun ucu kendi ailenize hatta size dokunacak olsaydı, isyan ederdiniz insan hakları diye. Tuzunuz kuru ondan böyle rahatsınız. Hele bir de kişinin rızası dışında olan bir şey; geçmişinde kandırmacalarda olan bir şey. Bu gerçekten faşizm ve insanlık dışı!

feyk

eugenics ilk basta kulaga mantikli geliyor, soyun islahi, ustunlestirilmesi. bunu ciftlik hayvanlarimizda, tarimda onbinlerce yildir yapiyoruz ve verimlerini vahsi hallerinden onlarca kat yukseltmisiz. bir vahsi misira bakin, birde bugunkine, taneleri yuzlerce kat daha buyuk, besliyici. gelgelelim bunu insan soyunada uygulayalim dediginde neyin ustun, neyin vasat olduguna hangi kriterle karar vereceksiniz. urettigi et yada sut gibi tek bir kriter sozkonusu degil. kisi sakat, ozurlu bile olsa belki zekasi cok yuksek yada metabolizma hizi daha yuksek, stabil. eugenicsin sorunu tek tip insan modeline odaklanmasi, fasizmin son noktasi olmasi. neye gore ustun insan, sen hiz ve guce oncelik verirsin ama cogu durumda dayaniklilik ve stamina hayatta kalmada daha buyuk rol oynar. sayisal zekayi ustun tutarsin, bazen gereken sosyal zekadir hatta sadece salt icgudunun kendisi gerekir.

feyk

tek tip insan tek tip toplum yaratip cesitliligi yok ettiginde insanligi degisimlere zorluklara karsi daha kirilgan hale getirmis olursun. darwinin dedigi gibi en guclu, en hizli, en zeki olan degil, sartlara uyum sagliyan ayakda kalir. normal saglikli bir insan toplumunda herkez ustun guclu, ustun zeki olmaz ama her durum icin uygun insan modeli, cesitliligi bulunur, her turlu gucluge uygun insan gucunu barindirir. ve her toplumda bilim yapmaya yetecek kadarda yuksek analatik zekali insan bulunur. yeterki sen dogru insani dogru secip, yetistirmeyi egitmeyi bil.

feyk

ornek vermek gerekirse eugenics kriterlerine tabi tutsak quantum fiziginin temellerini atan paul dirac gibi bir dahiyi elemine etmemiz gerekirdi. zira kendisi ciddi sekilde otistik egilimler gosteriyordu. birilerinin sizin hayalinizdeki insan modeline uymamasi farkli ustun vasiflar barindiramiyacagi yada topluma baska sekilde katki saglamiyacagi anlamina gelmez.

bagatur-kabasakal

Dövmeyecekseniz bir şey demek istiyorum. Bana mantıklı geldi yahu bu =/ Hatta daha geçenlerde arkadaş ortamında zayıf bireylerin hayatta kalması ve kalitesiz genlerin sonraki nesle transfer edilmesinde suçlunun tıp bilimi olduğunu dile getirmiştik. (şöyle ki, bir çok hastalığa bağışıklığı olmayan ya da en basit gripte dahi tüm savunma mekanizması çöken bireylerin bilumum kimyasallarla hayatta tutulması, üremeye devam etmeleri sonraki neslinde düşük bağışıklık sisteminin devam etmesinin önünü açması vs.) Öjenik olayına gelince... Etik mi? Tartışılır. Tip-1 engellilerin ya da katillerin/canilerin üremesini engellemek bana göre mantıklı.

bagatur-kabasakal

Hümanizm zırvalığına inanmadığım için "insani" boyutuna bakmıyorum. "İnsani" dediğin halt nedir zaten? Uzun mevzu...

utnapistim

Doğada yaşasa doğal seçilimle elenecek bireylerin ahlak sayesinde yaşaması doğacak çocukların hayat kalitesini düşürür. Evet ,engellilerin çocuk sahibi olma hakları olabilir ama çocukların sağlıklı ve yeterli yetiştirilme haklarını da göz önünde bulundurmak gerekir.

Görüş Bildir