Dış Basın 15 Temmuz'un Yıl Dönümü Etkinliklerini Nasıl Gördü?

 > 
87PAYLAŞIM

15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıl dönümünde gerçekleştirilen etkinlikler dünya basınında da geniş yer buldu. Almanya'nın yüksek tirajlı gazetelerinden Bild, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki etkinlik için 'İstanbul'da mega gösteri' başlığını attı. Fransız haber ajansı AFP ise Türkiye'nin başarısız darbe girişimini 'Türk demokrasisinin zaferi' olarak kabul ettiğini yazdı.

İşte öne çıkan manşet ve yazılarla dış basında 15 Temmuz'un yıl dönümü.

Fotoğraf: Reuters

Amerikan New York Times gazetesi, haberi "Başarısız darbe girişiminin ardından Türkiye'de geçen gizemli bir yıl" başlığıyla duyurdu. Gazete, darbe girişiminin çağdaş Türk hayatında derin bir etki bıraktığını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın etkisini daha güçlendirdiğini yazdı.

İngiliz BBC kanalı haberin manşetinde "Türkiye'de darbe girişiminin yıldönümünde Erdoğan ülkeyi savunanları selamladı" ifadelerine yer verdi.

Fotoğraf: AA

Haber BBC'nin internet sitesinden ise “Türkiye başarısız darbenin yıldönümünü anıyor” başlığıyla paylaşıldı.

Sözcü'de yer alan habere göre BBC, Erdoğan şu sözlerine vurgu yaptı: “Benim vatandaşımın elinde silah mı vardı? Sadece elinde aynen bugün olduğu gibi bayrağı vardı, ama bunun yanında çok daha etkili bir silah vardı. O silah da imanıydı, imanı.”

Reuters haber ajansı, TBMM'de düzenlenen '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' özel oturumunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve muhalefet partisi üyelerinin bir araya geldiğini yazdı.

Fotoğraf: AA

İngiliz ajansı, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Meclis'te yaptığı eleştirel konuşmayı aktarırken, Ankara'dan İstanbul'a yapılan Adalet Yürüyüşü'ne haberinde yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Guantanamo önerisi Bild gazetesinde yer kapladı.

Almanya'nın çok satan gazetelerinden Bild, "İstanbul'da mega gösteri" başlığını atarken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeme getirdiği Guantanamo önerisine de geniş yer verildi.

Fransız gazetesi Le Monde da web sitesinden 15 Temmuz anma törenlerine yer verdi. Gazete, "Başarısız darbe girişiminin ardından Türkiye hükümeti destanı kutluyor" başlığını attı.

Fotoğraf: AA

İngiltere’nin çok satan gazetelerinden The Guardian da idam tartışmalarını manşete taşıdı.

Fotoğraf: Reuters

“Türkiye’de darbe girişiminin yıldönümünde Erdoğan, idam cezasını destekledi” başlığını kullanan gazete, törenlere katılımın sel olduğunu yazdı.

Financial Times ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmalarına yer vererek, 'darbe girişimi sırasında sokağa çıkanların Türkiye’nin geleceğini kurtardığına' ilişkin sözlerini okuyucularına aktardı.

Fotoğraf: AA

Wall Street Journal gazetesi 'Uzlaşmazlıklar sürerken Türkiye darbe girişiminin yıldönümünü kutluyor' manşetini attı.

Fotoğraf: AA

Gazete haberinde Türk yetkililerin yıldönümü nedeniyle birliği ve demokrasiyi güçlendirmeyi amaçlayan ulusal törenlere katıldığını ön plana çıkardı.

The Telegraph gazetesi de 'Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, darbecileri tek tip giysi ile mahkemeye çıkaralım' sözlerini manşete çıkardı.

Kaynaklar: Sözcü / NTV

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir