Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Suriyelilere Gıda Yardımı Durdu

 > -

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı, kaynak yetersizliği nedeniyle farklı ülkelerdeki 1.7 milyon Suriyeliye gıda yardım kuponu dağıtımını askıya aldı.

Dünya Gıda Programı’mdan yapılan açıklamada, “Kuponlar olmadan çok sayıda aile aç kalacak. Zaten zorlu kış şartlarıyla boğuşmaya çalışan ailelere yardımın da kesilmesi yıkıcı sonuçlar doğuracak” denildi.

Dünya Gıda Programı’nın Aralık ayının geri kalanında yardımları sürdürebilmesi için 64 milyon dolarlık kaynağa ihtiyacı var.

Suriye’de Mart 2011’den bu yana devam eden çatışmalar ve iç savaşta 200 binden fazla Suriyeli hayatını kaybetti.

Milyonlarca insanın evini terk etmek zorunda kaldığı ülkede insani durum her geçen gün daha da kötüleşirken, uluslararası kuruluşların yardımları Suriye halkı için hayati önem taşıyor.

Birleşmiş Milletler, 12,2 milyon Suriyeli'nin yardıma ihtiyaç duyduğunu açıkladı. Temmuz ayında 10,8 milyon olan yardıma muhtaçların sayısı 4 ayda 1,4 milyon arttı.

Suriye'de yardıma ihtiyaç duyanların sayısının Temmuz ayında 10,8 milyon olduğunu hatırlatan Birleşmiş Milletler (BM) Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos, Suriye'de 2011 yılından bu yana ekonominin yüzde 40 oranında küçüldüğünü, nüfusun üçte birinin yoksulluk içinde yaşadığını, okula devam edenlerin yüzde 50 oranında düştüğünü, 7,6 milyon kişinin ülke içinde yerlerinden olduğunu ve 3,2 milyon kişinin diğer ülkelere kaçtığını ifade etti.

Amos, sınır ötesi yardım yetkisi veren kararın onaylanmasından bu yana BM'nin, ulaşımı zor Halep, İdlib, Dera ve Kuneytra'ya yardım gönderdiğini belirtirken, BM'nin yine de Suriye'de insani yardımları karşılamakta yetersiz kaldığını kaydetti ve bağışçılara yardımlar için fon sağlamaları çağrısı yaptı.

Suriye'de 212 bin kişinin kuşatma altındaki bölgelerde yaşadığı belirtiliyor. Bunlardan 185 bin kişi hükümetin kontrolündeki, 26 bin 500'ü ise muhaliflerin elindeki bölgelerde yaşıyor.

Al Jazeera Turk

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Birleşmiş MilletlerİdlibSuriye
Görüş Bildir