Görüş Bildir

Suriye'den Operasyon Hakkında İlk Açıklama

Haberler
> Suriye'den Operasyon Hakkında İlk Açıklama

Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan da bir açıklama yapıldı. Bakanlığın açıklamasında 'Türkiye operasyonla ilgili olarak Suriye'nin İstanbul'daki Konsolosluğuna resmi bir şekilde bildirdi, ancak onayımızı beklemedi' denildi. İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Emir Abdullahiyan, Süleyman Şah Türbesi'nin tahliyesine yönelik operasyonun ‘meşru’ olmadığını açıkladı. 

Şam rejimi, Türkiye'nin operasyonla ilgili Suriye'nin Türkiye'deki konsolosluğuna bilgi verdiğini ancak bir anlaşmayı varılmasını beklemeden harekete geçtiği belirtildi. Şam rejimi, bu operasyonun yansımalarından Türkiye'nin sorumlu olacağını söyledi.

Dışişleri bakanlığından yapılan açıklamada, 'Türk Dışişleri Bakanlığı, Süleyman Şah mezarını başka bir mekana taşıma operasyonundan bir gün önce Suriye’nin İstanbul’daki Konsolosluğuna resmi bir şekilde bildirdi. Fakat Türk otoriteleri 1921 yılında Türkiye ile o dönemin işgalci Fransız otoriteleri arasında imzalanan anlaşmanın öngördüğü gibi bu konuda Suriye’nin onayı beklenmedi' denildi.

'Süleyman Şah Türbesinin Rakka kırsalında terör örgütü IŞİD'in yoğun olarak bulundukları bir bölgede olduğu' ifade edilen açıklamada, 'IŞİD'in bölgede bulunan tüm mezarlar, türbeler ve kiliselerin yanı sıra çok sayıda mescit ve camiyi de yıkmalarına rağmen Süleyman Şah türbesine hiçbir şekilde saldırmadığı' belirtildi.

Açıklamada ayrıca, 'Türkiye'nin Süleyman Şah türbesine ilişkin anlaşmanın hükümlerini ihlal etmesini ve bu ihlalin yol açacağı sonuçlardan Türk otoritelerinin sorumlu olacağının' altı çizildi.

Milliyet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?