Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sun Tzu'nin Gerçek Bir Lider Olduğunu Gösteren 10 Önemli Söz

 > 
1.3bPAYLAŞIM
Sun Tzu'nin Gerçek Bir Lider Olduğunu Gösteren 10 Önemli Söz

Öyle ki Çin'in bilgeleri, liderleri ünlüdür. Lider ve komutan sıfatı yan yana kullanıldığında ise bunun hakkını veren belki de en büyük isim ''Sun Tzu'dir. Sun Tzu  MÖ 500'de Wu Devleti'nde (Şimdiki Çin)'de yaşamış ünlü komutan, filozof ve askeri bilgedir. Sözleri asırlar sonra bile düşündürürken, Savaş Sanatı (The Art of War) kitabı, strateji üzerine yazılmış en eski ve en iyi çalışmalardan biridir ve askeri konularda ve ötesinde tarih boyunca çok büyük etkisi olmuştur. 20. Yüzyılın sonlarından itibaren ekonomi ve iş dünyasında da kullanılmaktadır. Sun Tzu'nun yazdığı bu kitap spor, siyaset, bilim, sanat alanında birçok ünlü ismi etkilemiş, onlara rehberlik etmiştir. Mao Zedong'i, General Nguyên Giáp|Võ Nguyên Giáp'i, General Douglas MacArthur'u ve bazı Japon İmparatorluk liderlerini etkilemiştir. Öyle ki Sun Tzu'ye göre ''Gerçek zafer, savaşmadan kazanılan zaferdir. Gerçek önder savaşmadan kazanan önderdir.'' Hala kendi ve stratejisi hakkında araştırmalar yapılan bu ünlü Askeri Bilge'nin doğru ve bir o kadar da düşündürücü 10 sözü:

1. Başkasını ve kendini bilirsen, yüz kere savaşsan tehlikeye düşmezsin; başkasını bilmeyip kendini bilirsen bir kazanır bir kaybedersin; ne kendini ne de başkasını bilmezsen, her savaşta tehlikedesin.

2. Mükemmellik her savaşta çarpışarak kazanmak değildir. En iyi strateji savaşmadan kazanmaktır.

3. Kurnazlık ve gizlilik denilen kutsal sanat! Senin sayende görünmez olmayı; senin sayende duyulmaz olmayı öğrenip, düşmanın kaderini elimizde tutuyoruz.

4. Zafer esnasında uyguladığım taktikleri herkes görebilir, ancak kimsenin göremediği, zafer yolunu açan stratejilerimdir.

5. Sonuçta, düşmanı ve kendinizi iyi biliyorsanız, yüzlerce savaşa bile girseniz sonuçtan emin olabilirsiniz.

Kendinizi bilip, düşmanı bilmiyorsanız, kazanacağınız her zafere karşın yenilgiyle de tanışabilirsiniz. Ne kendinizi ne de düşmanı biliyorsanız, sizin için gireceğiniz her savaşta yenilgi kaçınılmazdır.

6. Dostlarını kendine yakın tut, düşmanlarını daha da yakın!

7. İnsan doğası gereği zora düşmedikçe, yeteneklerini sonuna kadar kullanmaz.

8. Planlarını gece gibi karanlık ve geçilmez yap ve hareket ettiğinde bir yıldırım gibi in!

9. Dövüş ustası olanlar öfkelenmezler, kazanma ustası olanlar korkmazlar, akıllılar dövüşmeden kazanır, cahiller kazanmak için dövüşürler.

10. Başarılı bir hareket başına vurulduğunda kuyruğu ile, kuyruğuna vurulduğunda başı ile, orta kısmına vurulduğunda hem başı, hem kuyruğu ile hareket eden hızlı bir yılan gibi olmalıdır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
abigail-dersion

Orta Asya ve Uzak Doğu tarihini araştırdığımız zaman en büyük bilgelerin hep zaten oralardan çıktığını görürsünüz.

Gizli Kullanıcı

Dostlarını kendine yakın tut, düşmanlarını daha da yakın!

feyk

yanliz genede ufak bir duzeltme yapmadan gecemiyecem. 5teki resmin sun tzu ile alakasi yok. resimdeki japon kilic ustasi musashi miyamoto dur. muhtemlen kilic teknikleri ve gene savas felsefesi uzerine olan bes cember kitabindan alinti. dikkat ederseniz yazilar japonca. aralarda hiragana harfleri var.

simge-aktas

Kesinlikle haklısınız.Özellikle Sun Tzu ve eseri birçok lider ve generalin akıl hocalığı durumundadır.Japonlar genelde savaş üzerine üstün özellikleri ile bilinse de,bu konuda birçok ün salmış general ve alakalı kişilerin örnek aldığı kişiler başta Sun Tzu olmak üzere daha çok Çin Hanedanlıklarında özellikle felsefe alanında bilge kişilerdir.Bu yüzden genel savaş ve savaş strateji konularında önder kabul edilir.

feyk

teknoloji ne kadar gelissede, medeniyet ne kadar ilerlesede, akilli insan her devirde akilli. gecmiste yazilmis bazi seyleri okurken, felsefesinin ve dusunce anlayisinin bu devrin bile cok otesinde oldugunu gorebiliyorum. surdaki bir kac satir alinti bile sun tzu nun bilgeligi konusunda fikir veriyor. en kisa surede kitabini okumak isterim. editorede yazisi icin tesekkur ediyorum

tahirseymen

Kesinlikle okumalısın. Bilge bir insanın felsefesi enteresan bir şekilde bir birinden bağımsız birçok alanda geçerliliğini ve uygulanabilirliğini gösterir. Kurallar arasında geçiş yapabilmesi ve akılcı olması yüzünden Sun Tzu'nun kaç yüzyıl önce yaşamış olduğunu tamamen önemsizleştiriyor. Fikirler diri olduğu için zaman onları eskitemiyor... :)

feyk

bilgelik, buyuk dusunurluk olaylarin, kisilerin otesinde arkasindaki fikirleri gorebilmektir. boyle dusunurler anafikri gordukleri icin, yazdiklari tum zamanlarin otesinde, kalici ve gecerli oluyor. sun tzu nun akilci ve pragmatist yaklasimlari cok hosuma gidiyor. eskisi gibi bol vaktim olmadigindan okuyamadim ama listemde duruyor. ilk firsatta okuyacam.

zoomine

"Dövüş ustası olanlar öfkelenmezler, kazanma ustası olanlar korkmazlar, akıllılar dövüşmeden kazanır, cahiller kazanmak için dövüşürler." ders bitti hadi dağılın :)

Görüş Bildir