Davutoğlu: 'Perde Arkasında Etkin Aktörler Olabilir'

 > -

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sultanahmet'teki canlı bomba saldırısıyla ilgili 4 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Davutoğlu, saldırganın daha önce gözaltına alınıp bırakıldığı iddialarının doğruyu yansıtmadığını belirterek "Saldırının DEAŞ bağlantılı olduğu ortaya çıktı ama DEAŞ bir taşeron" dedi. "Türkiye tek boyutlu bir tehdit altında değil. DAEŞ ile birlikte PKK tehdidi de var, DHKP-C ve daha niceleri var" diyen Davutoğlu, "Saldırganın arka plandaki ilişkileri, perde arkasında etkin aktörler olabileceği kanaatini pekiştirdi" diye konuştu.

İstanbul Valiliği'nde Sultanahmet saldırısıyla ilgili brifing alan Başbakan Ahmet Davutoğlu, son gelişmeleri kamuoyuyla paylaştı. Bugün (çarşamba günü) IŞİD bağlantılı canlı bombayla irtibatlı 4 ayrı gözaltı daha olduğunu açıklayan Başbakan Davutoğlu, "10 yabancı uyruklu misafirimizi kaybettik, 15 yaralımız vardı ve kendilerini bugün ziyaret ettik. 6 hastamız hastanelerimizde, diğerleri taburcu edildi. Bir kadın yaralımızın durumu ağır" dedi.

Davutoğlu, olayın esnası, öncesi ve sonrasıyla ilgili herhangi bir aksaklık varsa inceleneceğini, gerekli talimatları da ilgili yetkililere ilettiğini söyledi; "Kamuoyumuzun duymadığı dahi birçok saldırıyı engelleyen etkin bir güce sahibiz. Her türlü tedbiri almayı da sürdüreceğiz. Ek tedbirleri de bu vesileyle tartıştık, gerekli talimatları verdim" dedi.

"DEAŞ taşeron bir örgüt, piyon"

Davutoğlu, saldırganın IŞİD bağlantısıyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Perde arkasında etkili aktörler olabileceği kanaati oluştu. Saldırganın DEAŞ bağlantısı tespit edildi. Ki DEAŞ bir piyon. Kamufle edilebilecek eylemler için kullanılıyor, bir piyon, taşeron bir örgüt. Ankara’da, Suruç’ta haince saldıran bu terör örgütü için etkili adımları atmak ve ki bu örgütü kullanan arkadaki gerçek aktörler kimlerse ortaya çıkarılmaları için çaba içindeyiz. Bu bir taşeron örgüt. Bu örgütü kullanma amacına hevesine dönük kim varsa hepsine yönelik tedbir alacağız."

"Türkiye'ye normal girmiş, takip edilen bir şahıs değil"

Davutoğlu’na, saldırganın kimliğinin nasıl bu kadar hızlı tespit edildiği de soruldu. Başbakan bunun üzerine, şunları söyledi:

"Türkiye’ye giren yabancılar kaydediliyor. Aynı zamanda görsel kayıtla da yapılıyor. Bütün bilgiler birleştirilip şahıs tespit edildi. Türkiye’ye normal olarak, sığınmacı gibi giren bir şahıs. Takip edilen bir şahıs değil. Daha önce gözaltına alınıp bırakıldığı da doğru değil. Bu şahısla ilgili, DEAŞ’ı kullanan bazı çevreler olabileceği kanaatimiz de var."

"Kimse İstanbul'u güvensiz bir şehir gibi göstermeye çalışmasın"

"İstanbul son 15 yılda çok önemli bir gelişme kaydetti. İstanbul bir cazibe merkeziyken birileri imaj yıpratma çabası içinde olabilir. İstanbul'u bütün bu saldırılar karşısında korumak hepimizin en asli görevidir İstanbul herkesi ulaşmayı amaçladığı bir umut kapısı. Yılda 12 milyon turist geliyor. Kimse İstanbul’u güvensiz bir şehir gibi göstermeye çabalamamalıdır. Bazı uluslararası basın kuruluşları gerekli hassasiyeti Paris saldırılarında olduğu gibi göstermeli, bunu beklemek en doğal hakkımız."

"Terör olgusu dünyanın her yerinde bütün insanlığı tehdit eden bir olgudur. Bütün önemli şehirlerde, bütün ülkeleri kaygılandıran ve alarm halinde tutan bir husustur. Ciddi bir meydan okuma olduğunu hepimize gösteriyor."

İstanbul Sultanahmet Meydanı'nda salı günü meydana gelen canlı bomba saldırısında, 10 kişi hayatını kaybetmişti. Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1988 doğumlu Nabil Fadlı adlı Suudi Arabistan uyruklu saldırganın, IŞİD bağlantılı olduğunu açıklamıştı. İçişleri Bakanı Efkan Âlâ, saldırıyla ilgili bir kişinin saldırının olduğu salı günü akşamı gözaltına alındığını duyurmuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluAnkaraBaşbakanIŞİDİstanbulSuudi ArabistanTerör
Görüş Bildir