Suçüstü Tacizde Şok Eden Kurul Raporu

-

Suçüstü Tacizde Şok Eden Kurul Raporu

Suçüstü Tacizde Şok Eden Kurul Raporu

Yasin KOBULAN

Diyarbakır’da 23 Nisan’da 13 yaşındaki kız öğrenci S.T’ye cinsel istismarda bulunurken polis tarafından suçüstü yakalanan Sınıf Öğretmeni S.C. hakkında açılan davada, mahkemeye Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesinden gönderilen raporda, “Beden ve ruh sağlığı bozulmamıştır” denildi. Mağdur çocuğun avukatı Ruşen Seydaoğlu Ayyıldız, “Bu raporu hazırlayan heyet de artık bu suçun ortağı” diye konuştu.

S.C. hakkında açılan davanın 3. duruşması Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) aktivistlerinin de takip ettiği duruşmada, mağdur çocuk S.T’nin avukatlarının tanık dinleme talebi mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

‘RUH SAĞLIĞI BOZULMADI’ RAPORU VERİLDİ

Mahkemeye sunulan ve Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından 24 Şubat tarihinde hazırlanan raporda ise, S.T’nin beden ve ruh sağlığının bozulmadığı iddia edildi. Heyet raporunda, “Görüşmeye ağabeyi ile birlikte geldi. Öz bakımı iyi görünüyordu. Görüşme boyuca rahattı. Okuluna gittiğini, derslerine çalıştığını ve evde annesine yardım ettiğini söyledi. Maruz kaldığı olayla ilgili olumsuz anılarının kalmadığını belirtti. Sadece mahkeme ile ilgili bir durum olduğunda olayı hatırladığını söyledi. Ağabeyi ile yapılan görüşmede; kız kardeşine destek olduklarını, görünen herhangi bir psikolojik sorununun olmadığını belirtti. Yapılan ruhsal durum muayenesinde genel görünümü iyi, öz bakımı iyi, duygu durumu ötimik, konuşması doğal, düşünce içeriği ve yapısı doğal, algısı doğaldı. Şahsın önceki muayenesinde belirtilen psikiyatrik sorunlarının düzelmiş olduğu gözlendi” ifadelerine yer verildi.

DAVA AVUKATI İSYAN ETTİ

Dava avukatlarından Ruşen Seydaoğlu Ayyıldız ise, “13 yaşındaki bir kız çocuğu evinden sonra ‘en güvenli’ olduğu okulunda, öğretmeni tarafından istismara uğramıştı ama ruhen ve bedenen hiçbir sorunu yoktu. İçinde profesörlerin, doçentlerin ve diğer uzmanların olduğu heyet, aynen böyle demişti. Bu raporu hazırlayan heyet de artık bu suçun ortağı. Hatta bu istismara karşı durmayan herkesin bu suçta bir parça sorumluluğu var. Muhafazakar akıl, üniversitelerde, mahkemelerde korkunç bir kadrolaşmayla varlığını ve anlayışını örgütlemeye devam ederken, böylesi ‘toplumsal’ mevzularda da aklını derinden hissettiriyor ve uygulatıyor. Bu davada hazırlanan rapor da bizlere aslında, biz her yerdeyiz, gözdağını vermeye çalışıyor. Bırakalım toplumcu bakış açısını, teknik bilimin uygulanması bile siyasi erkin güdümünde devam ediyor” diye konuştu.

Mahkeme heyeti ise, verdiği ara kararında olayın tanıkları 2 polis hakkında 7 Mayıs’ta görülecek olan duruşmaya zorla getirilme kararı verdi.

Diyarbakır/DİHA | Evrensel

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DiyarbakırPolis
Görüş Bildir