Görüş Bildir
Haberler
Spotify'ın Başı Telif Haklarıyla Dertte

Spotify'ın Başı Telif Haklarıyla Dertte

Batuhan
30.12.2015 - 12:37 Son Güncelleme: 30.12.2015 - 14:23

Spotify’a bünyesindeki barındırdığı bazı şarkıların telif haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle dava açıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Dünyanın en büyük online müzik servislerinden birisi olan Spotify'ın başı telif hakkı sorunlarıyla dertte. Cracker ve Camper Van Beethoven gruplarının solisti ve aynı zamanda telif hakları konusunda bir aktivist olan David Lowery, eserlerinin 'mekanik hakları'nın korunmadığı gerekçesiyle Kaliforniya Federal Mahkemesi'ne başvurdu.

Mekanik hak bir eserin yeniden üretiminin eser sahibinin kontrolünde olması anlamına geliyor. Yani eser kopyalandığı an eser sahibine ücret ödenmesi gerekliliği oluşturuyor.

Lowery'nin açtığı dava Spotify'ın 75 milyon kullanıcısına dijital müzik servis ettiği ancak eser sahiplerine gerekli telif hakkını ödemeyerek mekanik telif haklarını ihlal ettiği yönünde. Lowery'nin davayı tüm sanatçılar adına, kamu davası olarak, açtığı belirtiliyor. Davaya göre Spotify en az 150 milyon dolarlık telif hakkı ihlali yapmış durumda. Spotify cephesinden henüz resmi bir açıklama yok. Ancak Spotify'ın kurucusu Daniel Ek, şirketinin bugüne kadar 3 milyar dolardan fazla telif hakkı ödemesi yaptığını belirtiyor.

Geçtiğimiz günlerde önce Taylor Swift tüm şarkılarını Spotify'dan çekmişti. Ardından Adele de rekorlar kıran son albümü 25'i herhangi bir online müzik dinleme platformunda yayınlamama kararı almıştı. Adele'in bu hamlesinin de fiziksel albüm satışlarını artırmak olduğu ileri sürülmüştü.

Sabah

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
41
12
3
3
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Onedio siz bence taglere çalışın. Başlıklara Van diye tag atmışsınız.

Ersel Ümit

Olum 1 liraya 3 ay abone oldum.Hatta Enpara ile 0.50 kuruşa geldi.Bari premium bitene kadar patlamasa.