Görüş Bildir
Haberler
Sosyal Medya Stratejisi Oluşturmada 3 Önemli Adım

Sosyal Medya Stratejisi Oluşturmada 3 Önemli Adım

07.08.2014 - 04:39 Son Güncelleme: 07.08.2014 - 11:46

Sosyal Medya Stratejisi Oluşturmada 3 Önemli Adım

Çoğu şirketin kendi pazarlama çabalarının arkasındaki genel amacı satışlarını arttırmak ve daha çok kazanmaktır. Bir sosyal medya pazarlaması doğru ve etkili bir şekilde kullanıcı odaklı yapılırsa mutlak suretle kazançlarınızı arttırmakla beraber markanızın bilinirliğini de arttıracaktır. Şirketin sosyal medya odaklı olmasının dışında bir sosyal medya stratejisi aynı zamanda hedeflere eksiksiz ulaştırır. Gerekenleri yapabilen, bunun için zaman ve enerji harcayan herkes sosyal medya gönderileriyle başa çıkabilir.

1#ŞİRKET HEDEFLERİNİ DEĞERLENDİRİN

Bir pazarlama aracı olarak sosyal medyayı kullanırken şirketin ulaşmak istediğini belirlemek etkili bir sosyal medya stratejisi oluşturmada ilk adımdır. Neyi amaçlıyorsunuz ve nasıl bir mesaj vermek istiyorsunuz? Web sitenize daha fazla ziyaretçi kazanma yolunda çalışıyor musunuz? Şirketinizin duruşunu belirleyecek medya kanalını seçmek önemlidir. Şirketinizi hedefine ulaştıracak ve hedef kitle ile iletişiminizi arttıracak sosyal medya ağları bulun.

Kullanıcı Odaklı Olmak ve Kitleyi Anlamak ” sosyal medya stratejinizi planlarken anahtarınız olacaktır. Kendinize şu soruyu sormalısınız “Benim hitap ettiğim kitle kimlerden oluşuyor ve bu kitle benden ne bekliyor?” Hedef kitleniz sizi ilgiyle takip edecek çünkü yayınladıklarınızın kıymetini anlayacaklar. Oradalar, çünkü şirketinizin öneminin farkındalar ama daha fazlasını öğrenmek istiyorlar sosyal medya aracılığıyla sizden daha kullanışlı, eğlenceli ve interaktif malzemeler bekliyorlar.

2#SOSYAL MEDYA STRATEJİSİ UYGULAMASI

Sosyal medya iş için önemli bir araç olmaya devam ederken, sosyal medya stratejinizin potansiyel müşterilerinizi etkilemesi önemlidir. Sosyal medya stratejileri doğru uygulandığı zaman ürünlerinizin ve servislerinizin hedef kitle içinde yayılmasına yardımcı olur. Gün be gün taslaklarınızı organize etmeniz ve içeriklerinizi zamanlayarak detaylarda karar kılmanız etkinliğinizi arttıracak ve sosyal medya kampanyanızda doğru adım atmanızı sağlayacaktır.

İçeriğinizi planlarken birkaç şeyi belirlemek önemlidir. Öncelikle, içeriğinizin şekli ve kimliği nasıl olmalıdır, içeriğiniz nerede paylaşılacak, içeriği kim hazırlayacak ve de ne sıklıkla paylaşacak?

Bu planlamanın bir parçası olarak takipçileriniz bu şirket ile ilgili bilgi ararken takipçilerinizin sık kullandığı anahtar kelimeleri birleştirmek önemlidir. Ayrıca görüntüleri kullanarak mesajlarınıza karakter eklemek için bir anahtardır. (herkes fotoğraflara bakmaktan zevk alır. Uygulama aşaması usulünce uygun kanallara gönderi paylaşmakla alakalıdır. :))

3#DEĞERLENDİRMEK VE SÜREKLİ ÇALIŞMAK

Hedeflerinize doğru ilerlemenizi değerlendirmek sosyal medya stratejisi seviyenizi geliştirmeniz kadar önemlidir. Eğer çabalarınızın sonuçlarını ölçüp biçmiyorsanız istediğiniz gibi başarılı olamayacaksınız demektir. Her haftanın sonunda ya da her ayın sonunda değerlendirmelerinizi yaparak şirketinizin statüsüne çekidüzen verebilirsiniz. Sosyal medya sürekli değişen bir ortamdır. Eğer değerlendirmelerinizi düzenli olarak yapmıyorsanız sürekli değişen ortama ayak uydurmakta zorlanabilirsiniz demektir. Bu da arzuladığınız sonuçları elde etmek için neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını öğrenmeniz için fırsat sağlar. O da sizin takipçilerin gözünde ilgili & ilginç kalmak için en iyi uygulamalar üzerinde güncelliğinizi korumanız anlamına gelmektedir.

Sosyal medya stratejisi kurgulamanın genel pazarlama çabalarının başarısına katkıda bulunma ve işletmenizin temel hattında asla küçümsenmeyecek kadar faydalı olacağına emin olabilirsiniz…

Saygılarımla Furkan Gökçöl.

sosyal medya stratejileri

Kaynak: http://furkangokcol.com/sosyal-medya-...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın