Soruşturmanın Gerekçesi İki Haber: 'Sözcü Erdoğan'ı Buldu' ile '2016 Falınız'

 > -

Türkiye 19 Mayıs sabahına operasyon haberi ile uyandı. Sabah gazetesi, Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay'ın da aralarında bulunduğu 4 kişiye yönelik FETÖ operasyonu başlatıldığını duyurdu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı üzerine şüphelilerin adreslerinde gözaltı ve arama işlemi yapıldığı belirtildi.

Anadolu Ajansı, soruşturmanın gazetenin iki haberini kapsadığını aktardı. 

Sabah gazetesinden Nazif Karaman, Sözcü gazetesi sahibi Burak Akbay'ın da aralarında bulunduğu 4 kişi hakkında 'FETÖ/PDY üyesi olmamakla birlikte bu örgüt adına suç işlemek' suçlaması ile operasyon başlatıldığını aktardı.

Sözcü gazetesi sahibi Burak Akbay, internet sorumlu müdürü Melda Olgun, Mali İşler Müdürü Yonca Kaleli ve muhabir Gökmen Ulu hakkında gözaltı kararı verildiği aktarıldı.

Sözcü gazetesi sahibi Burak Akbay'ın yurt dışında bulunduğu belirtildi.

Hakkında gözaltı kararı olan isimlere yönetilen suçlamalar şöyle sıralandı: 

  • Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek, 

  • Cumhurbaşkanına fiili saldırıyı kolaylaştırmak,

  • Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyanı kolaylaştırmak.

Gazetenin internet sorumlu müdürü Mediha Olgun'un gözaltına alındı...

Gerekçeler arasında, "Sözcü Erdoğan'ı buldu" haberi olduğu öne sürüldü.

Haberde şüphelilere yönelik suçlamalar arasında 15 Temmuz günü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Marmaris'te tatil yaptığı otelin adres ve görüntüsünün Sözcü gazetesi internet sitesinden "deşifre edilmesinin" bulunduğu vurgulandı.

Hakkında gözaltı kararı olan Gökmen Ulu, Erdoğan'ın 15 Temmuz gecesi Marmaris'te yaptığı ilk açıklama sırasında orada bulunan muhabirlerden biri.

Sözcü gazetesi avukatı Celal Ülgen, operasyona ilişkin Odatv’ye açıklamada bulundu 👇

Soruşturmaya ilişkin 6 kez savcının değiştiğine dikkat çeken Avukat Ülgen, her defasında yetmiş sayfalık ayrıntılı ve fotoğraflarla savunma gönderdiğini, bu zamana kadar hiçbir savcının suç unsuru görmediğini, ama son savcının arama ve el koyma kararı verdiğini aktardı.

Avukat Celal Ülgen şöyle devam etti: 

“Sözcü gazetesi sahibi Burak Akbay’ın şu anda Sarıyer’deki evindeyim. Sabah yedi buçuktan itibaren arama ve el koyma kararı var. Güvenlik şubeden polisler evde arama yaptı. Şu anda araç aramasına geçiyorlar. Bir Ipad var el konulan. O Ipad’i götürecekler ancak benim bütün ikazlarıma rağmen imajı alınmadı. Aslında imaj almak polisin yararına bir şey. Kendi delilini kendisi yok ediyor. Bunu anlatamıyoruz ne yazık ki. Özellikle FETÖ soruşturmalarında bu türlü imaj almadan yapılan el koyma daha sonra imaj alınmadığı için delil hükmünü kaybedecek. Bunu anlatmaya çalışıyoruz.”

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, Sözcü gazetesine yönelik operasyon bilgisini doğruladı.

Savcı Fidan, "Sözcü Gazetesi'nin yöneticileri hakkında. Şu anda zaten firari. Hakkında yakalama var. Gözaltı var. Soruşturma işlemleri devam ediyor" dedi. Kimler hakkında işlem yapıldığı sorusuna da Fidan, "Sadece patronu ve birkaç çalışanı" karşılığını verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sözcü gazetesini ziyaret etti.

Kılıçdaroğlu, “Emir ve talimatla başlık atmıyor, gazetecilik geleneklerine uygun olarak yayın yapıyor, belli çevreleri rahatsız ediyor. Dik durmak hepimizin ortak görevi. İktidar baskı kurabilir, yargıyı harekete geçirebilir. Sonuçta tarihin her döneminde haklılar kazanmıştır” dedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma dosyasında "2016 falınız" başlıklı haberin de yer aldığı öğrenildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma dosyasında "2016 falınız" başlıklı haberin de yer aldığı öğrenildi.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma dosyasında "2016 falınız" başlıklı haberin de yer aldığı öğrenildi.

Görsel: AA

AA’nın aktardığına bilgiye göre, 1 Ocak 2016 yılında gazetenin birinci sayfasından yayınlanan ''2016 falınız'' başlıklı haberde ve içerikte yer alan bulmacada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik ifadelerin yer aldığı görselin de soruşturma dosyasında mevcut olduğu kaydedildi.

Gözaltına alınan Sözcü muhabiri Gökmen Ulu: "Başımız dik anlımız ak. Biz gazeteciyiz"

Sözcü gazetesi İzmir muhabiri Gökmen Ulu, gözaltına alınacağı haberini öğrendikten sonra, polisleri sabah erken saatlerden itibaren Bostanlı'da bulunan apartmanın önünde beklemeye başladı.

Ulu'ya CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, CHP İzmir milletvekilleri Tacettin Bayır, Musa Çam, Atila Sertel, Aytun Çıray, İzmir Gazeteciler Cemiyeti yöneticileri, Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir şubesi yöneticileri destek verdi. Ulu burada yaptığı açıklamada "Rüştünü ispat etmiş gazeteciyim. Başımız dik anlımız ak. Biz gazeteciyiz. Evrensel meslek ilkelerine sıkı sıkıya bağlı tertemiz yaşayan ve tertemiz ölecek olan gazeteciyiz" dedi. 

Gökmen Ulu, akşam saatlerinde Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından evinde arama yapıldı ve gözaltına alındı.

Ulu, evinde yapılan aramanın ardından İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Gökmen Ulu’nun işlemlerinin ardından, soruşturmanın yürütüldüğü İstanbul’a gönderileceği belirtildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

15 Temmuz2016AppleCumhuriyet Halk PartisiFETÖİstanbulİzmirKemal KılıçdaroğluMarmarisPDYRecep Tayyip ErdoğanTerörtatil
Görüş Bildir