Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sonuçları Telafi Edilemeyecek Kadar Büyük Olan Tarihin Gördüğü En Büyük 12 Hata

-
Abone ol

Bazı adımlar ve kararlar, gerçekleştirildiği an önemsiz gibi gözükse de aslında çok önemli olayların ateşleyicisi olabilirler. Bu örnekler de ilk başta gayet doğal ve masumane gibi gözükse de, sonrasında yol açtıklarıyla tarihe kalıcı bir şekilde kazınmayı başardılar.

1. İmparator'un Bulgar kralına öylece güvenmesi.

774 yılında Bulgar kralı Telerig, Roma İmparatoru 5. Konstantin’e gönderdiği bir haberle ülkeden kaçacağını ve İmparatorluğa sığınacağını bildirdi. Bu sebeple yardım alabilmek için ülkedeki Romalı casusların isminin olduğu bir liste talep etti. Konstantin güven sorunu yaşamayan bir hükümdardı. Kralın isteği üzerine Bulgaristan’daki tüm Romalı casusların listesini ona teslim etti. Sonradan bu casusların hepsi yakalandı ve idam edildi.

2. Rusların jeopolitik açıdan korkunç bir öneme sahip Alaska’yı yalnızca 7 milyon dolar karşılığında ABD’ye satması.

3. Japonların 3 süper gücü karşısına almak pahasına Pearl Harbor’ı bombalaması.

4. Berlin duvarını yıkan soru.

Berlin Duvarı’ndaki seyahat kontrollerinin hafifletildiğini duyurmak için bir basın toplantısı düzenleyen Doğu Almanya yetkilisi, kendisine sorulan “Seyahat yasağı ne zaman kaldırılacak?” sorusu üzerine, cevabı bilmediği için evraklarını karıştırmaya başlar. 

Bu esnada ağzından “Şimdi…” sözcüğü çıkar. Muhtemelen bir cümleye başlamak isterken herkes bunu cevap olarak alır. Herkes duvara hücum eder. Askerler ne yapacağını bilmez ama yine de insanları serbest bırakırlar çünkü radyolarda “seyahat yasağının kaldırıldığından” bahsedilmektedir. 

Yani Berlin Duvarı bir yanlış anlaşılma sonucunda yıkılmıştır denebilir.

5. Harzemşahlar hükümdarının, Cengiz Han’ı hiç ciddiye almaması.

Kendisi dahi ülkesinin komple ortadan kalkmasına sebep olmuştur bu karar.

6. Ben ayrılıyorum beyler!

The Beatles’in ilk üyelerinden Pete Best'in bir gelecek görmediği için gruptan ayrılması.

7. O güzel tahtadan atı hediye olarak kabul etmek.

Truvalıların, savaşta mağlup ettiklerini düşündükleri Yunanlılardan gelen o muazzam hediyeyi kabul etmeleri!

8. Alman Ulusal Halk Partisi yetkilileri ve Başkan Hinderburg’un, Hitler’i başbakan olarak kontrol edebileceklerini düşünmeleri.

9. Pi sayısını bulmaya çalışmak.

Matematikçi William Shanks’in hayatının 23 yılını pi sayısını bulmaya çalışmakla geçirmiş. Bu çabanın sonucunda ortaya çıkan sayının herhangi bir pratik değerinin olmadığı ortaya çıkmış. Üstelik Shanks hesaplamaların ortasında bir hata yaptığı için yalnızca ilk 527 hane doğruymuş.

10. Trafikte ilerlerken yanlış yola sapmak.

Franz Ferdinand’ın şoförünün yanlış yola sapması ve hemen ardından katledilmesiyle alevlenen Birinci Dünya Savaşı. Savaşın tüm nedeninin Franz Ferdinand’ın ölümüne bağlamak muhtemelen doğru değil fakat yine de çok basit bir hata ve zincirleme felaketler…

11. Eşyaları bırakıp gitmek.

İkinci Dünya Savaşındaki bir Alman kaptanın, nasıl olsa batacak diye düşündüğü için Enigma makinesini ve kod kitapçığını içinde bırakıp denizaltısını terk etmesi. Fakat denizaltının batmaması ve içindekilerin Müttefiklerin eline geçmesi ve bu gelişmenin savaşın kaderine doğrudan etki etmesi.

12. Değersiz hisseyi elden çıkarmak.

Apple’ın ilk hissedarlarından olan Ron Wayne’in, 1976’da 800 dolar karşılığında hisselerini satması. Aynı hisseler bugün 35 milyar dolardan fazla ediyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fernat

Baykal'ın malum şahsa başbakanlık yolunu açması tarihteki en büyük hatadır.

ozge-feyza-yilmaz

sondaki adama çcidden acıdım :/

pazz

Tarihte yapılmış en büyük salaklık İskenderin eşcinsel olmasi birde üzerine gebermeden önce koskoca imparatorlugu varissiz birakmasidir. Bu aptallıgı yüzünden Rumeliden Hindistana kadar uzanan koskoca imparatorluk bir anda puff olmuştur.

gulcin-ozyilmaz

Modern, bilimsel gelişmelere açık, okyanusların ötesinde bir dünya olduğunu kavrayıp açılmak isteyen Barbaros Hayrettin Paşanın kızıyla evli, sanata düşkün Şehzade Mustafa'nın katledilmesi ve yerine bağnaz ve yobaz olan Hürrem ve Rüstem Paşanın direktifleriyle yetişmiş beceriksiz, soyu bile şüpheli olan Şehzade Selim'in gelmesi. O dönem Osmanlı dünyanın en güçlü devleti olduğundan bu olay dünya tarihinin akışını direkt olarak değiştirmiştir..

reynold

İçerik güzel ama biraz yanlışlıklar var. İlk önce #2 hata falan değil. #3 Japonya Pearl Harbour'a saldırarak sadece ABD'yi karşına almıştır. SSCB ve Büyük Britanya sonradan ABD ile müttefik olmuşlardı. Çünkü saldırıdan sonra Almanya ve İtalya ABD'ye savaş açmışdı. Ama bunun olacağını zaten önceden planladıklarını düşünüyorum. Aslında üçü birlikte (Almanya, Japonya, İtalya) diğer üçünü (ABD, BB, SSCB) yeneceğini düşünmüşlerdir belki de. Japonya'nın yenilmesi "Atom Bombası" yüzünden oldu, böyle birşeyi kimse düşünmemişti. Almanyanın yenilgisi Adolf Hitler'in yaptığı hatalar sonucu oldu. İtalya zaten Almanya'nın sağ koluydu. Ayrıca Hitler dedim de, Hitleri içeriğe koymuşsunuz ama onun Almanyanın yenilmesine vesile olan hataları neden yok? Özellikle "Dunkirk"!

Görüş Bildir