Son Anketlere Göre Trump, Clinton'ın Önüne Geçti

 > -

Amerika’da başkanlık seçimine iki ay kala yapılan son anketlerde değişiklik göze çarpıyor. Geçen ay Demokrat Başkan adayı Hillary Clinton rakibi Cumhuriyetçi Donald Trump’ı iki haneli rakam farkıyla geride bırakırken, bir ay sonra yapılan anketlerde çok farklı bir durum ortaya çıktı. CNN/ORC anketine göre Trump, Clinton ile arasındaki farkı kapadı, hatta iki puan önüne geçti.

CNN/ORC anketine göre bugün seçim yapılsa Trump %45, Clinton %43 oranında oy alıyor. Geçen ay yapılan bir ankette ise Clinton, Trump'ın 11 puan önünde görünüyordu.

Trump Ağustos ayı boyunca kampanyası ile ilgili zorluklar yaşasa da popülaritesini artırmışa benziyor. 

Ankette ortaya çıkan bir başka sonuç, her iki adayın da tabanlarında desteği neredeyse tamamen sağladığı yönünde. Buna göre Demokratların %92'si Clinton'u, Cumhuriyetçilerin % 90'ı Trump'ı destekliyor.

Seçimin kaderini etkileyebilecek bağımsızlarda ibre Trump'tan yana

Kendini bağımsız olarak niteleyenlerin %49'u Trump'ı destekleyeceğini belirtirken, sadece % 29'u Clinton'a oy vereceğini söylüyor.

Gençler Clinton'a, orta yaş ve üzeri Trump'a sıcak bakıyor

Gençlerin çoğu Clinton'a, 45 yaş üstündekilerin % 54'ü de Trump'a destek veriyor.  

Kadınların % 53'ü Clinton'dan, erkeklerin % 54'ü ise Trump'tan yana. 

Ankette ortaya çıkan bir başka dikkat çeken sonuç da Clinton'ın destekçilerinin bu seçime Trump'ın destekçilerinden daha az ilgi duyması.

Amerikalılar dış politika konusunda Clinton'a güveniyor

Anketin belki de en ilgi çekici bölümü güvenilirlikle ilgili olan kısım. Ekonomi ve terör konularında Trump'a daha çok güven söz konusu. Dış politika konusunda ise Clinton, Trump'a % 56 - 41 oranıyla fark atıyor. 

Göçmenlik konusunda ise Amerikan halkı iki aday arasında adeta bölünmüş durumda. Clinton'a güven %49, Trump'a ise % 47.

Trump'a BM'den eleştiri: "IŞİD'le benzer taktikleri kullanıyor"

Seçim kampanyası süresince bazı söylem ve açıklamalarıyla tepki toplayan Trump'a bir eleştiri de BM'den geldi. BM İnsan Hakları Şefi Zeid Ra’ad, Lahey'de güvenlik ve adalet konferansında yaptığı konuşmada Cumhuriyetçi başkan adayını eleştirdi. 

Zeid Ra’ad, Hollanda'da aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Donald Trump ve İngiltere'deki sağcı parti UKİP'in lideri Nigel Farage gibi Batılı siyasileri "demagoglar" olarak niteledi.

Hollandalı Muhalefet Liderinden 'Camileri ve Kuran'ı Yasaklama' Vaadi - onedio.com
Hollandalı Muhalefet Liderinden 'Camileri ve Kuran'ı Yasaklama' Vaadi - onedio.com

Lahey'deki bir güvenlik konferansında konuşan Ra’ad, "Yanlış anlaşılmasın. Irkçı demagogların eylemlerini IŞİD'inkilerle bir tutmuyorum, ama iletişim yöntemleri, yalanları ve meseleleri fazla basitleştirmeleri IŞİD propagandalarındaki yöntemlere benziyor" dedi.

"Formül basit" diyen Ra’ad, "İnsanların kötü hissetmesini sağlayın. sonra bunun sadece bir grup yüzünden olduğunu söyleyin. Onların iyi hissetmesini sağlayacak fanteziler söyleyin. Ama bu diğerlerine haksızlık" ifadelerini kullandı. 

ABD'de başkanlık seçimleri 8 Kasım'da yapılacak. Yeni seçilecek başkan 20 Ocak'ta yemin ederek görevine başlayacak. 

VOA ve BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBirleşmiş MilletlerDonald TrumpIŞİDİngiltereTerör
Görüş Bildir