Hollandalı Muhalefet Liderinden 'Camileri ve Kuran'ı Yasaklama' Vaadi

 > -

Hollanda’da Geert Wilders liderliğindeki aşırı sağcılar 2017 parlamento seçimleri için "İslamlaşmadan arınma" vaadiyle hazırlanan seçim programını duyurdu.

Hollanda'da aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV), 2017 yılında yapılacak parlamento seçimleri için merkezinde İslam ve Müslümanların olduğu seçim programını duyurdu. Parti lideri Geert Wilders'in Twitter üzerinden de paylaştığı bir sayfalık seçim programı, “İslamlaşmadan arınmayı” hedefliyor.

Seçim vaatleri arasında Kuran'ın yasaklanması ve camilerin kapatılmasının yanı sıra müslüman mültecilerin ülkeye girişlerinin engelenmesi de var

Partinin, İslam ve Müslümanları hedef alan seçim programında, ülkedeki tüm camilerin ve İslami okulların kapatılması ile Kuran-ı Kerim'in yasaklanması talep ediliyor. 

Seçim programında ayrıca Müslüman ülkelerden göçmenlerin ülkeye girişlerinin engellenmesi, Hollanda'daki mülteci kabul merkezlerinin kapatılması ve kamuya açık yerlerde başörtüsünün yasaklanması talepleri de yer alıyor.

Aşırı sağcı parti, savunma ve emniyet bütçelerinin, kalkınma yardımı ve sanat alanındaki teşvik ödemelerinden aktarılacak kaynaklarla yükseltilmesini de öngörüyor.

Tek başında iktidara gelmesi mümkün görülmüyor

Wilders'in Özgürlük Partisi son aylarda yapılan kamuoyu anketlerinde önde gitse de hükümeti kuracak çoğunluğu sağlaması mümkün görülmüyor.

İpsos Piyasa Araştırmaları Enstitüsü'nün Ağustos ayı başında yaptığı anket, Özgürlük Partisi'nin, 150 sandalyeli parlamentoda 27 milletvekili çıkarabileceği sonucunu vermişti.

Deutsche Welle Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir