Görüş Bildir
Haberler
Siyasi Partilerin Teknoloji Vaatleri Neler?

Siyasi Partilerin Teknoloji Vaatleri Neler?

Deniz Gök
26.05.2015 - 21:16 Son Güncelleme: 27.05.2015 - 14:32
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

7 Haziran'da yapılacak seçimler için siyasi partiler vaatlerini sıraladı. Peki partiler teknoloji alanında Türkiye'ye neler vaadediyor?

Türkiye'de 7 Haziran 2015'te yapılacak seçimlere sayılı günler kala siyasi partiler vaatlerini açıkladı. Partilerin gündeme gelen vaatleri genellikle siyasi, ekonomik, sağlık ve eğitim alanındaydı. Teknoyo, siyasi partilerin teknoloji alanındaki vaatlerini toparladı. 

İşte AK Parti, CHP, MHP ve HDP'nin Türkiye'ye teknoloji alanında vaadettikleri;

AK Parti: 5G çalışmaları başlayacak, bilişim mahkemesi kurulacak, fibere destek

AK Parti: 5G çalışmaları başlayacak, bilişim mahkemesi kurulacak, fibere destek
 • 2015- 2018 dönemini kapsayan yeni Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı’nı hayata geçireceğiz. Ulusal Genişbant Stratejisi hazırlayacağız. Oyun Sektörü Stratejisi’ni oluşturacağız. Meslek lisesi ve üniversitelerdeki BİT eğitim müfredatını güncelleyeceğiz.

 • 4G elektronik haberleşme ekipmanlarının yurt içinde üretilmesine yönelik teşvikler verilecek. 5G mobil iletişim altyapısına ilişkin Ar-Ge çalışmaları başlatılacak.

 • Mobil bankacılık ve internet bankacılığı yaygınlaştırılacak. E-Ticaret siteleri için güven damgası sistemi hayata geçirilecek. Fiber altyapı destekleme programı oluşturacağız. 2018’de 4 milyon fiber aboneye ulaşmayı hedefliyoruz.

 • Yoksul ailelere belirli ölçütlerle internet erişimi imkânı sağlayacağız. Tüm halk kütüphanelerinin internet erişimi ve bilgisayar konusundaki altyapı eksikliğini gidereceğiz.

 • Siber Suçla Mücadele Stratejisi ve Eylem Planı hazırlayacağız. Bilişim suçları ihtisas mahkemelerini kuracağız. Çocuklar ve gençler başta olmak üzere güvenli ve bilinçli internet kullanımını artıracağız. İnternet kafelerin şartlarını iyileştirip, bu kafeleri sınıflandıracağız.

CHP: Ücretsiz internet, sosyal medya fişlemesine son, katolog suçlar daraltılacak

CHP: Ücretsiz internet, sosyal medya fişlemesine son, katolog suçlar daraltılacak
 • İnternete ilişkin tüm kanunları, taraf olduğumuz uluslararası sözleşmeler ile uyumlu hale getireceğiz. Mahkemeler dışındaki mercilerin erişim engelleme yetkisini kaldıracağız.

 • Yasaklara zemin oluşturan katalog suçları, yoruma açıklık bırakmayacak şekilde tanımlayacak ve bu suçların kapsamını daraltacağız. İçişleri Bakanlığı kararnamesi ve polis eliyle yapılan sosyal medya izlemeleri ve fişlemelerine son vereceğiz.

 • Siyasilerin, internet paylaşımlarını hedef alan keyfi tazminat davalarıyla yurttaşların eleştiri hakkını gasp etmesine izin vermeyeceğiz.

 • Tüm yurttaşlarımızı ucuz ve hızlı geniş bant internet erişimine kavuşturacağız. Yurtlarda ücretsiz geniş bant internet erişimi sağlayacağız.

 • İnternet altyapısının sağlanmasında tüm eşitsizlikleri ortadan kaldıracağız. Evrensel Hizmet Fonu’nu amacına uygun kullanacağız.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

MHP: Bilişim Vadisi kurulacak, iletişim vergileri düşecek, Türkçe internet öncelik…

MHP: Bilişim Vadisi kurulacak, iletişim vergileri düşecek, Türkçe internet öncelik…
 • Elektronik haberleşme sektöründe etkin rekabetin ve kaliteli hizmetin tesisi amacıyla alternatif altyapının tesisine önem verilecek. Serbestleştirme ve özelleştirmeler etkin ve hızlı bir şekilde tamamlanacaktır.

 • Bilgiye iş yeri, okul ve evlerden kolayca erişimi teminen, millî enformasyon ağına ilişkin alt yapı oluşturulacak. Bütün vatandaşların, başta sabit ve mobil telefon ile geniş bant internet hizmetleri olmak üzere bilgi ve iletişim teknolojilerine katlanılabilir maliyetle erişebilmesi sağlanacaktır.

 • “Bilişim Vadisi” Projesi hayata geçirilerek, sektörde faaliyet gösteren firmalar için alt yapısı hazır alanlar tahsis edilecek. Sektörü ve sektörün sunmuş olduğu hizmetleri desteklemek amacıyla, Evrensel Hizmet Fonu ve Ar-Ge Fonu’nun şeffaf, ayrım gözetmeyen bir anlayışla ve etkinlik kriterleri çerçevesinde kullanılması sağlanacaktır.

 • İletişim üzerindeki vergi yükü hafifletilecektir. Mobil bankacılık ve internet bankacılığı yaygınlaştırılacaktır.  İnternette içeriğin Türkçe olmasına önem verilecektir.

 • Hayatın her alanında elektronik yaşam tarzının benimsenmesi sağlanacaktır. E-Yaşam tarzının bir gereği olarak herkese nüfus, eğitim, sağlık, sosyal güvenlik, vergi gibi vatandaşlık bilgilerinin yer aldığı “akıllı kart” verilecek

HDP: Gençlere ücretsiz internet, açık kaynak kodlu özgür yazılıma teşvik…

HDP: Gençlere ücretsiz internet, açık kaynak kodlu özgür yazılıma teşvik…
 • HDP, yeni medya teknolojilerinin toplumun tüketime itilmesi için değil, kamu yararı için kullanılmasını sağlayacak.

 • İnternete yönelik her türlü sansür uygulamasına son verilecek. Keyfi internet yasakları ve sosyal medyadaki düşünce özgürlüğü önündeki engeller kaldırılacak.

 • Açık kaynak kodlu özgür yazılım teşvik edilecek.

 • Gençler için internet erişimi temel bir haktır. Partimiz sansürsüz, ücretsiz ve özgür internet erişimini gençlere sağlayacak.

 • Yerel radyo, televizyon ve gazeteler ile internet yayıncılığı yapan kuruluşlar mesleki, etik ve özgür habercilik ilkelerine bağlı kalmaları ve bağımsızlıklarını korumaları için desteklenecek.

(Sıralama, partilerin TBMM’deki mevcut sandalye dağılımlarına göre yapılmıştır. Vaatler, partilerin 2015 Genel Seçim beyannameleri ve/veya bildirgelerinden alınmıştır)

Teknoyo

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
1
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam