Şimdiye Kadar Yararlı Diye Yaparken Vücudunuza Zarar Verdiğiniz 15 İlginç Alışkanlık

74PAYLAŞIM

Belli bir yaşta nasıl göründüğünüz yüksek oranla genetikle ilgilidir. Fakat bireyler olarak bizim de cildimize ve vücudumuza zararlarımız, yararlarımız, olumlu veya olumsuz etkilerimiz oluyor. Bright Side'da derlenen bu galeri, yararlı diye alışkanlık haline getirdiğimiz ve cildimize zarar verdiğimiz 15 ilginç durumu inceledi.

1. At kuyruğundan vazgeçemiyor musunuz?

Saçınızı sıkı sıkı at kuyruğu yapmak, gelecekte kelliğe yol açacaktır. Saçınızı kurtarmak için, at kuyruğu yapıyorsanız bile daha gevşek bir şekilde bağlamalısınız.

2. Çok fazla süt mü içiyorsunuz?

Tabii ki kimse sütü tamamen hayatından çıkarmanızı beklemiyor. Fakat, aşırı süt tüketimi konusunda dikkatli olmanız gerekiyor. Süt androjen içerir ve bu da yağ bezesi fonksiyonlarını daha aktif hale getirir. Sonuç olarak daha fazla sebum üretir ki bu da gözenekleri tıkar ve cildiniz,n daha yağlı ve yorgun görünmesine sebep olur.

3. Güneş losyonunu sadece yüzünüze mi uyguluyorsunuz?

Artık birçok kadın güneş losyonunu bütün mevsimlerde uygulamaya alıştı, fakat ellerine değil. Bu arada eller yaşlanma ve yağ kaybı konusunda daha hassaslar. Dolayısıyla damarlar daha görünür oluyor. Ek olarak, UV ışınları, el derisini yaşlılık lekeleri ve kırışıklıklarla kaplıyor. Özellikle araç kullanıyorsanız, güneş losyonunu ellerinize de uygulamayı unutmayın. Ve yaz mevsiminde özellikle boyun ve göğüs bölgesine de uygulayın.

4. Hala bacak bacak üstüne atarak oturmaktan hoşlanıyor musunuz?

Bacaklardaki varisli damarlar, kan damarlarındaki basıncın ve dolaşım bozukluğunun bir sonucudur. Bu arada, bacak bacak üstüne atmak, pelvik bölgede hareketsizliğe sebep olur. Bu durum da özellikle hamile kadınlar için fazlasıyla zararlıdır. Kendini kontrol etmek kolay olmayacaktır, fakat kendinize bir bilgisayar sandalyesi alıp bacak bacak üstüne atmadan oturmaya çalışarak alıştırma yapabilirsiniz.

5. Saçın ıslakken tarıyor musunuz?

Bu, saç uçlarının ayrılmasına sebep olur ve saç bakımı konusunda en çok yapılan hatalardan biridir. Saçınıza daha fazla zarar vermemek için, öncelikle saçınızı havlu ile biraz kurutmalısınız, sonra fönlemelisiniz. Bütün bu işlemlerden sonra saçınızı taramalısınız.

6. Makyaj yapmadan önce kaşlarınızı alıyor musunuz?

Eğer kaşlarınızı şekillendirmek istiyorsanız, bunu akşam yüzünüzü yıkadıktan sonra yapın. Böylece kaşınızı herhangi bir bakteri riskinden ve tahrişten korumuş olacaksınız.

7. Saç şekillendirme makinelerini yüksek ısıda mı kullanıyorsunuz?

Saç çok fazla ısıya maruz kaldığında, saç kılı gövdesinde küçük baloncuklar oluşuyor. Bu baloncuklar saçınızın kuru ve kırılgan olmasına sebep oluyor. Bu durumu önlemek için, fön makinenizi saçınızdan 15 cm uzakta tutun, saç koruyucuları kullanın ve ısıyı orta düzeye indirin.

8. Gözünüzü ovalıyor musunuz?

Bu kötü alışkanlık, kirpiklerinize zarar verir. Kirpikleriniz daha kırılgan olur ve dökülmeye başlar. Ayrıca gözünün altındaki deriye de zarar verirsiniz. Deriniz kızarır ve yorgun görünürsünüz. Gözünüzü kaşımak istediğinizde 20-20-20 yöntemini uygulayın. Her 20 dakikada bir 20 saniye uzağa bakın.

9. Kin besliyor musunuz?

2005 yılında yapılan bir araştırmaya göre, affedici olmak ve fiziksel sağlık arasında bir bağlantı var. Ve kin beslemekten vazgeçmez iseniz, birkaç yaş daha büyük göstereceksiniz. Çünkü stres hormonunun vücutta birikmesi kilo almanıza, kan basıncınızın ve kan şekerinizin yükselmesine sebep olur. Bütün bunlar da diyabet riskini oluşturur.

10. Yüzünüze dokunmak gibi bir alışkanlığınız mı var?

Farkında olmadan yaptığınız bu eylem, kırışıklıklara sebep oluyor. Bir de bunu kirli ellerle yapıyorsanız, enfeksiyon kapma riskinizi arttırıyorsunuz ve yüzünüzün her yerinde akneler olmasına sebebiyet veriyorsunuz. Bu berbat alışkanlıktan kurtulmanın tek yolu, kendinizi kontrol edebilmek.

11. Yüzünüze çok fazla pudra mı sürüyorsunuz?

Gün içerisinde yüzlerce kez pudra sürmek, yüzünüze yapacağınız en kötü şeylerden biridir. Bu sadece nasıl göründüğü ile ilgili değil, gözeneklerinizin tıkanması ile ilgili bir durum. Peki ne yapmalı? Öncelikle kurutma kağıdı kullanın. Eğer işe yaramazsa, o zaman makul miktarda olmak şartıyla pudra kullanın.

12. Çantasında dünyaları taşıyan biri misiniz?

Eğer çantanız ihtiyacınız olan ve olmayan bir sürü eşya ile dolu ise, vücut pozisyonunuzun zarar görmesi an meselesi. Bunu önlemek için çantayı tek bir elle taşımamayı, arada diğer elinizde de taşımayı veya tek bir omuzla taşımak yerine düzenli aralıklarla diğer omzunuzda da taşımayı denemelisiniz.

13. Çok fazla besleyici krem kullanıyor musunuz?

En iyi krem bile, çok fazla kullanıldığı takdirde cildinize zarar verecektir. Krem kullandığınızda çok fazla kullanmayın, cildiniz böyle bir maskenin altında nefes alamaz ve gözünüzün altında koyu halkalar, şişlikler oluşur. Yüzünüzün rengi sağlıksız bir hal alır. Yüzünüzdeki fazla kremi peçete yardımıyla temizleyin.

14. Çok fazla mı koşuyorsunuz?

Doktorlara göre, böyle bir spor yaparken aşırıya kaçanlar cilt yaşlanmasını hızlandırıyorlar. Eğer sabah koşusu ise, tabii ki çok yararlı. Fakat bunun dışında sürekli koşmak cilde zarar veriyor.

15. Taze sıkılmış meyve sularına bayılıyor musunuz?

Meyve suları içerisinde barındırdıkları fruktoz nedeniyle, kırışıklıklara yol açıyor. Bunun yerine tüketeceğiniz sebze suları çok daha faydalı olacaktır. Sebzelerin içerisinde bulunan zengin antioksidan ve çinko sayesinde kırışıklık gibi bir korkunuz olmayacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pastirmadan-yapilankedi

Nefes almaya bayılıyor musunuz? O zaman sıçtınız!

damla-a.

#5 Kıvırcıklar ne yapmalı? Hayır saçımız kuruduktan sonra taramanın ne anlamı var?

alienca

ölün aq diyor.

ucubik

Yaşamam bir mucize galiba...

hastalik-hastasi

Eee o zaman biz ölelim aq bunlar neydir

Görüş Bildir