Görüş Bildir

Sigara İçmek Orucu Bozar mı? Sigara Dumanı Orucu Bozar mı? Diyanet Göre Cevaplıyoruz

Haberler
> Sigara İçmek Orucu Bozar mı? Sigara Dumanı Orucu Bozar mı? Diyanet Göre Cevaplıyoruz

Bir Ramazan ayının daha gelmesi ile birlikte merak edilen sorular da sık sorulmaya başlandı. Ramazan ve oruca ilişkin en çok merak edilen soruların başında sigara içmek orucu bozar mı ve sigara dumanı orucu bozar mı geliyor.

Sigara içmek orucu bozar mı?

Sigara içmek orucu bozar mı?

Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.

Dolayısı ile sigara içmek orucu bozar.

Sigara dumanı koklamak orucu bozar mı?

Sigara dumanı koklamak orucu bozar mı?

Oruçluyken istemeden sigara dumanına maruz kalmak orucu bozmaz.

Sigara içmenin dinimizdeki hükmü nedir?

Sigara içmenin dinimizdeki hükmü nedir?

Son yıllarda yapılan birçok araştırma sigaranın insan sağlığı üzerinde pek çok zararlı etkisinin olduğunu bilimsel olarak ortaya koymuş bulunmaktadır. Bazıları ölümcül olmak üzere çok sayıda hastalığın sebebi olması itibariyle sigaranın mübah görülmesi düşünülemez. Bazı alimler; sigaranın 'tahrimen/harama yakın mekruh” olduğunu söylemişlerdir. Günümüzde bir çok alim ve fetva meclisi, kişinin kendisini tehlikeye atmama ve öldürmeme, başkalarına zarar vermeme, zararı giderme, sağlığı koruma yönündeki temel ilkeleri esas alarak sigaranın haram olduğu görüşündedir. Dolayısıyla bir müslümanın, pek çok zararı bünyesinde barındıran sigarayı içmesi caiz değildir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
colombian

ben bu mevzuyu hala tam olarak kavrayamadım ya.içmek fiili sıvı bir maddenin vücuda girmesi değilmidir.sigara içilen birşey değildir ki.mideye de değil ciğer... Devamını Gör