Görüş Bildir
Haberler
Kusmak Orucu Bozar mı? Ağız Dolusu Kusunca Oruç Bozulur mu? Diyanet Açıklaması

Kusmak Orucu Bozar mı? Ağız Dolusu Kusunca Oruç Bozulur mu? Diyanet Açıklaması

GNS
13.04.2021 - 15:13

Ramazan ayına sayılı gün kala vatandaşlar, yerine getirecekleri oruç ibadeti hakkında detaylı araştırmalar yapmaya başladı. 23 Mart Perşembe günü yani Ramazan ayının birinci günü itibariyle 30 günlük oruç ibadeti başlayacak. İslam'ın şartlarından biri olan oruç; aç olanların halinden anlamak, insanları takva- ya eriştirmek, Allah rızasını kazanmak için tutulmaktadır. Ramazan'da en merak edilen konulardan bir tanesi de kusunca orucun bozulup bozulmadığıdır. Peki kusunca oruç bozulur mu? Ağız dolusu kusmak orucu bozar mı? İşte diyanet açıklaması...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kusmak Orucu Bozar Mı?

Kusmak Orucu Bozar Mı?

Diyanet tarafından yapılan resmi açıklama şu şekilde;

Miktarı ne olursa olsun kendiliğinden gelen kusuntu orucu bozmaz. Aynı şekilde mideden ansızın ağza yükselip tekrar mideye dönen şeyler de oruca zarar vermez.

Ağız Dolusu Kusmak Orucu Bozar mı?

Ağız Dolusu Kusmak Orucu Bozar mı?

Diyanet tarafından yapılan resmi açıklamada yer alan bilgilerde; 'Kişinin kendi isteği ile ağız dolusu kusması hâlinde ise oruç bozulur.' ifadesi yer almaktadır. Yani kendi isteğiyle bir ağız dolusu kusan kimsenin orucu bozulur.

Oruçluyken Kusarsam Kaza Orucu Tutmam Gerekir mi?

Oruçluyken Kusarsam Kaza Orucu Tutmam Gerekir mi?

'Hz. Peygamber (s.a.s.), “Oruçlu kimse kendisine hâkim olamayarak kusarsa ona kaza gerekmez. Her kim de kendi isteği ile kusarsa orucunu kaza etsin.” (Ebû Dâvûd, Savm, 32; Tirmizî, Savm, 25) buyurmuştur.

Bununla birlikte, kustuğu için orucu bozuldu zannıyla yemeye içmeye devam eden kimsenin orucu bozulur. Böyle bir kimseye keffâret değil, gününe gün kaza gerekir (İbnü’l-Hümâm, Feth, II, 332; el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 226).'

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
12
3
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın