Sezgin Tanrıkulu'ndan Başsavcıya 'Arabuluculuk' Yanıtı

 > 
20PAYLAŞIM

CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu, adliyede savcının rehin alındığı günle ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcısının 'arabuluculuk için çağırdık ama gelmedi' açıklamasına tepki gösterdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, Salı günü Savcı Mehmet Selim Kiraz'ı rehin alan saldırganların CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile görüşmek istediğini belirtmiş, ilk ulaşıldığında geleceğini söyleyen Tanrıkulu'nun adliyeye gelmediğini ve telefonlara çıkmadığını vurgulamıştı. Başsavcının yazılı açıklamada avukat sıfatıyla bahsettiği CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, suçlama tonu içeren açıklamaya Twitter  hesabından  yanıt verdi.

Tanrıkulu'nun açıklaması şöyle: 

"Çağlayan olayından haberim olduğu an, ‘benim için en önemli şey insan hayatıdır’ diyerek elimden geleni yapacağımı belirttim. Ancak Başsavcı’nın sözlerinin aksine ben sadece ‘bir avukat’ değilim ve siyasi bir kimliğe sahibim. CHP Genel Başkan Yardımcısı kimliğim dolayısıyla benden bir talep varsa bu konuda muhatabım hükümettir. Hayat-memat meselelerinde başta iktidar olmak üzere bütün siyasetçilerin eşit sorumluluk alarak provokasyonları bertaraf etmesi beklenir. Ancak olay günü ismimin geçtiği andan itibaren hükümet tarafından şahsım ve partime yoğun bir saldırı başlamıştır."

"Namussuzluktur, şerefsizliktir"

"Bugüne dek siyaset öncesi ve siyasette yaşadığım tecrübeler, bu saldırının nereye vardırılacağını öngörmeme yeterliydi, yeterlidir. Nitekim eski Adalet Bakanı ismimin neden geçtiğini sorgularken, Başsavcı ‘neden gelmedi’ diyerek provokasyon öngörümüzü doğrulamıştır. Açıklamadaki, hem milletvekili kimliğimizi reddeden, hem de hedef gösteren üslûp öngördüğümüz tuzağın gerçekliğini ortaya koymaktadır. Olaya müdahil olmamdan siyasi rant devşirmeyi planlayanlar, bu tutmayınca iki taraflı saldırıya başlamışlardır. Meselenin özeti budur. Ölümden, cinayetten, şiddetten siyasi rant ummak namussuzluktur, şerefsizliktir. Lanet olsun siyaseti insan hayatından üstün görenlere."

İşte Tanrıkulu'nun o tweetleri

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir