Görüş Bildir
Haberler
SETA'nın Raporu Hakkında Savcılık 'Kovuşturmaya Yer Yok' Dedi: 'Düşünce Açıklama Özgürlüğü'

SETA'nın Raporu Hakkında Savcılık 'Kovuşturmaya Yer Yok' Dedi: 'Düşünce Açıklama Özgürlüğü'

Yasin Arslan
01.08.2019 - 18:50 Son Güncelleme: 02.08.2019 - 09:22

Siyaset, Ekonomi ve Toplumsal Araştırmalar (SETA) Vakfı’nın 'Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları' adlı, tepki çeken ve 'fişleme' eleştirileri yapılan raporu hakkında yapılan suç duyurusuyla ilgili kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), Siyaset, Ekonomi ve Toplumsal Araştırmalar (SETA) Vakfı hakkında sosyal medya üzerinden duyurduğu “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” başlıklı raporda gazetecileri fişlediği ve hedef gösterdiği gerekçesiyle 8 Temmuz 2019 tarihinde suç duyurusunda bulunmuştu. MLSA’nın suç duyurusuna Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu’ndan yanıt geldi. Savcılık, suç duyurusu ile ilgili olarak kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

'Belirtilen suçlamaların yasal unsurları oluşmadı'

'Belirtilen suçlamaların yasal unsurları oluşmadı'

Suç duyurusunda belirtilen suçlamaların (halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme, suç işlemeye alenen tahrik, kişilerin huzur ve sükununu bozma, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedilmesi) yasal unsurlarının oluşmadığını açıklayan savcılık, şüphelilerin eylemini “düşünceyi açıklama özgürlüğü kapsamında” değerlendirdiğini belirtti.

'Hukuka aykırı bir davranış bulunmadığından...'

'Hukuka aykırı bir davranış bulunmadığından...'
İçeriğin Devamı Aşağıda

MLSA’ya tebliğ edilen kararda “Belirsiz sayıda kişiyi gazetecilere yönelik şiddette bulunmaya çağırma, belirsiz sayıda kişiyi kanunlara uymamaya veya bir suçu işlemeye davet etme olarak kabul edilebilecek ifadeler içermediğinden,” TCK 214. ve 216. maddelerinde düzenlenen “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” ve “suç işlemeye alenen tahrik” suçlarının yasal unsurlarının oluşmadığı belirtildi.

“Kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedilmesi” suçunun unsurlarının da oluşmadığını tespit eden savcılık, bu kararı “Gazeteciler hakkındaki bilgilerin herkes tarafından bilinmeyen veya kolaylıkla ulaşılamayacak türde bilgiler olmaması ve bilgilerin kamuoyunda daha önce yer alan konulara ilişkin olması nedeniyle” verdiğini kaydetti.

Kararda ayrıca, “Sırf sükunu bozmaya yönelik hukuka aykırı bir davranış bulunmadığından TCK 123. maddesinde düzenlenen “kişilerin huzur ve sükununu bozma” suçunun yasal unsurlarının oluşmadığı, şüphelilerin eyleminin düşünceyi açıklama özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi nedeniyle ifadelerinin tespitine gerek duyulmadığı,” bildirildi.

'İfade özgürlüğü kararı verilmesi çok ironik'

'İfade özgürlüğü kararı verilmesi çok ironik'

MLSA Eş-Direktörü Veysel Ok, savcılığın kovuşturmaya yer olmadığı kararı ile ilgili olarak “İfade özgürlüğü kararı verilmesi çok ironik çünkü Türkiye’de mesleğini icra eden gazetecilerin faaliyetlerine sürekli dava açan, çeşitli terör suçları yönelten savcılıkların ifade özgürlüğünün yalnızca hükümet yanlısı kurum ve medya organlarına yaraşır bir hak olduğunu düşündüğünü gösteriyor. Bu karara karşı itirazımızı yapacağız ve aynı şekilde yerel ve uluslararası tüm hukuk mekanizmalarını işleteceğiz,” diye konuştu.

SETA'nın gazeteciler hakkında hazırladığı rapora gazeteciler tepki göstermişti👇

Türkiye Gazeteciler Sendikası da rapor hakkında suç duyurusunda bulunmuştu

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
23
11
4
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
ykaraman

Malum hakimin ''siz bunların kimleri tanıdığına baktınız mı? biz baktık'' diyemeyeceğinden dolayı düşünce açıklama özgürlüğü diyecekler.

spiritorbs

Fişleme var tabii ki olmaz mı . Vatandaşlar da fişleniyor . Biyad etmeye zorlanıyorlar . Savcının kovuşturmaya gerek olmadığı kararı bile faşizme örnektir . ... Devamını Gör

Arc noise

Karar doğru ama çoook çok komik.