Selvi: 'Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Adayı Olmak Yerine Başbakan Olmayı Hedeflediği Söyleniyor'

0PAYLAŞIM

CHP ve İYİ Parti’nin ‘güçlendirilmiş parlamenter sistem’ önerisini netleştireceğini belirten Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, “Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adayı olmak yerine başbakan olmayı hedeflediği söyleniyor” iddiasında bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Adayı Olmak Yerine Başbakan Olmayı Hedeflediği Söyleniyor

"Cumhurbaşkanlığı için Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş ve Meral Akşener isimleri konuşuluyor"

Selvi, yazısında şu ifadelere yer verdi:

"Millet ittifakının Cumhurbaşkanı adayı kim olacak konusu 2023 seçimlerinin en önemli sorusunu oluşturuyor. Ekrem İmamoğluMansur Yavaş ve Meral Akşener isimleri konuşulurken, Abdullah Gül ismi şu sıralarda pek gündeme getirilmiyor. Ha, bir de Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusu var. Kılıçdaroğlu, bütçe görüşmelerinde Cumhurbaşkanı adayı olabileceği yönünde bir sinyal verdi ama hemen ardından, millet ittifakı ortakları olarak belirleyeceklerini söyledi. Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adayı olmak yerine başbakan olmayı hedeflediği söyleniyor."

"Almanya, İspanya ve Belçika’daki, 'yapıcı/kurucu güvensizlik' modelini esas alıyor"

Selvi, " CHP’nin önerisi kısmen 'Meclis hükümeti' modelini çağrıştırıyor. CHP, Almanya, İspanya ve Belçika’daki, 'yapıcı/kurucu güvensizlik' modelini esas alıyor. Hükümet kuruluşu kolaylaştırılırken, hükümetin yıkılması zorlaştırılıyor. Siyasi istikrarsızlığa neden olmamak için Meclis, başbakan üzerinde uzlaştığı takdirde hükümet düşürülebiliyor. İYİ Parti’nin modelinde de hükümetin Meclis içinden çıkması, başbakan ve bakanların parlamentoya karşı sorumlu olması hükmü getiriliyor. Hükümet hakkında güven oylaması, bakanlar için de gensoru müessesesi öneriliyor " ifadelerini kullandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir