Görüş Bildir

Selvi: 'Kabinenin AKP Kongresinden Önce Değişeceği Konuşuluyor'

Haberler
> Selvi: 'Kabinenin AKP Kongresinden Önce Değişeceği Konuşuluyor'

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, siyasi kulislerde kabinenin AKP'nin 24 Mart'taki büyük kongresinden önce değişeceği yönünde bir beklenti olduğunu yazdı.

AKP'nin kabine değişiminde bir geleneği olduğunu belirten Selvi, 'Büyük kongrede parti yönetimi yenilenir, kongreden sonra ise parti yönetiminden ve Meclis grubundan bazı isimler kabineye alınır, böylece Bakanlar Kurulu değişirdi. Parlamenter sistemde bakan olan milletvekillerinin istifa zorunluluğu olmadığı için bir sorun yaşanmazdı' dedi.

'Başkanlık sisteminde ise ne olacağı tam belli değil. Ama siyasi kulislerde kabinenin 24 Mart’taki büyük kongreden önce değişeceği yönünde bir beklenti var' ifadesini kullanan Selvi, 'Önce kabine, sonra parti yönetiminde değişiklik yapılacak deniliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’yi 2023 seçimlerine göre yeniden yapılandırıyor' dedi.

"Yeni bir anlayış"

"Yeni bir anlayış"

Selvi, AKP teşkilatlarında yüzde 70 oranında bir değişikliğe gidildiğini, gençlik kolları ve kadın kolları başkanlarının değiştiğini hatırlatarak, 'Erdoğan, bu değişimi “Yeni bir anlayış getiriyoruz” diye tarif ediyor' dedi. 

Erdoğan'ın 'MKYK’da 50 artı 25. Asıl ve yedek. Yani 75 kişilik kadroda artık çalışmayan kimse kalmayacak. Yedek dediğimiz zaman öyle yedekler yok. 75 kişinin çalışacağı bir kadro. Görev taksimatını da buna göre yapacağız. Mümkün olduğunca parlamentodan listeye almadık. Parlamenterler Meclis’te olmalı. Ama kadın kolları da, gençlik kolları da Türkiye’yi dolaşmalı. Biz Türkiye’yi dolaşacak bir kadro kurmak istedik' şeklindeki açıklamasını hatırlatan Selvi, şöyle devam etti:

"Kabine ve partiyi 2023'e göre yapıladırıyor"

"Kabine ve partiyi 2023'e göre yapıladırıyor"

Selvi yazısında olası bir kabine değişikliğiyle ilgili olarak şunları yazdı:

Erdoğan’ın kabinede ve parti yönetiminde yapacağı değişiklikle ilgili olarak kimsenin bir bilgiye sahip olduğunu zannetmiyorum. Kulislerde bazı değişiklikler konuşuluyor. Ama Erdoğan’a yakın kaynaklardan bir bilgi almadan yapılan değerlendirmelerin hepsi fal açmak olur.

Sadece şunu söyleyebilirim. Erdoğan’ın “Yeni bir anlayış getiriyoruz” sözü bir şifre. Çünkü yeni dönemde AK Parti MKYK’sında aktif siyasette olmayan ama toplumda karşılığı olan isimleri görürsek şaşırmayalım. Erdoğan, MYK üyelerinden toplumda karşılığı olan isimlerin parti yönetiminde yer alması için öneri getirmelerini istemiş.

Erdoğan, hem kabineyi hem de partiyi 2023 seçimlerine göre yapılandırıyor. Kadrolarla birlikte söylem ve politikaların yenilenmesi gerekiyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
4
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
demet saygılı

24 mart...büyük kongre...lebaleb