Sarıklı Rektörün Hazırladığı Ansiklopedi: 'Demokrasi İsteyen Kafirdir'

 > -

Sosyal medyada yaptığı paylaşımlarda akademisyenlere kep yerine sarık öneren Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Ahmet Ağırakça'nın yayına hazırladığı Şamil İslam Ansiklopedisi'nde skandal ifadeler bulunduğu ortaya çıktı. Ansiklopedide "mürted" kelimesi, "Yahudilik, Hristiyanlık, komünizm, kapitalizm, demokrasi, sosyal demokrasi vb. şirk düzenlerini doğrulamak" ifadeleriyle tanımlanıyor. CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Başbakan Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi vererek konuyu Meclis gündemine taşıdı.

CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça'nın genel yönetim ve ilmi redaksiyonunu yaparak yayına hazırladığı, Şamil Yayıncılık tarafından yayınlanan 6 ciltlik Şamil İslam Ansiklopedisi’nde yer alan “mürted” maddesine dikkat çekti.

Ansiklopedide mürted maddesi, "Kafirleri tekfir etmemek, kafirler hakkında şüpheye düşmek ve uydukları İslam dışı ideolojilerinin doğru olduğuna inanmak; anıt mezar ve ölülere tapınmak; Yahudilik, hristiyanlık, komünizm, kapitalizm, demokrasi, sosyal demokrasi vb. şirk düzenlerini doğrulamak" olarak ifade ediliyor. Maddenin devamında ise "Mürted'in cezası, eğer tevbe etmezse öldürülmektedir" deniliyor.

"Erkeğin isteğini yerine getirmeyen kadın Allah'a isyan etmiş sayılır"

Ali Şeker

Şamil İslam Ansiklopedisi'nin "nüşüz" maddesinde erkeğin cinsel isteklerine itaat etmeme durumu ile Allah'a isyan etme aynı kefeye konularak "erkeğin isteğini yerine getirmeyen kadın Allah'a isyan etmiş sayılır" dendiğini ifade eden Şeker “Sayın Başbakan’a soruyorum sizce de öyle midir?” sorusunu yöneltti.

"IŞİD zihniyetinden farkı yok"

Bu ifadeleri yorumlayan Şeker, “Komünizm, kapitalizm, demokrasi, sosyal demokrasi vb düzenleri savunmak kafirlik olarak tanımlanmakta ve tıpkı IŞİD zihniyeti gibi cezaları ölümdür denmektedir. Hem bu ifadelerin, hem de kadına bakışın IŞİD zihniyetinden bir farkı yoktur. Bu zihniyete gençlerimizi ve üniversiteleri neden teslim ediyorsunuz?” diye sordu.

Arap Gibi Giyinen Rektör İçin Üniversiteden Açıklama: 'Kendisi İslam Alimidir' - onedio.com
Arap Gibi Giyinen Rektör İçin Üniversiteden Açıklama: 'Kendisi İslam Alimidir' - onedio.com

"Devlet kurumları tarafından satın alındı mı?"

Ali Şeker Başbakan Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesiyle konuyu Meclis gündemine taşıdı. Şeker, soru önergesinde şu sorulara yanıt istedi:

  • İktidarınız döneminde laik, demokratik, bilimsel eğitim yuvaları olması gereken üniversitelerde tüzel kişiliğin temsilcisi olarak görev yaparken hem bir din alimi hem de bir siyasi temsilci gibi davranan rektörler hakkında yapılmış herhangi bir idari işlem var mıdır? 

  • Bir bilim insanına yakışmayacak tarzda açıklamalarıyla açıkça tarafsızlığını yitirdiğini gösteren Prof. Dr. Ahmet Ağırakça hakkında herhangi bir idari işlem yapılmış mıdır? 

  • Şamil İslam Ansiklopedisi baskı için herhangi bir izin almış mıdır? Herhangi bir içerik denetlemesinden geçmiş midir? Şamil İslam Ansiklopedisi, resmi devlet kurumları tarafından satın alınmış mıdır?

  • 8 Mart 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı bir konuşmada bazı din alimlerini işaret ederek "Dinimizde kesinlikle yeri olmayan bazı içtihatta bulunan kişiler ortaya çıkıyor. Bunlar ya bu asırda yaşamıyorlar, çok farklı bir dünyada yaşıyorlar. Çünkü İslam'ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar." dediği ulusal basında, televizyonlarda yer almıştır. Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça Sayın Erdoğan'ın tarif ettiği kapsamda bir rektör müdür? Öyleyse görevden almayı düşünüyor musunuz?

Rektör Ağırakça, ansiklopedideki ifadelerin ardından yeniden sosyal medyanın gündeminde...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanBilimCumhuriyet Halk PartisiIŞİDİstanbulMardinRecep Tayyip Erdoğanşeker
Görüş Bildir