Arap Gibi Giyinen Rektör İçin Üniversiteden Açıklama: 'Kendisi İslam Alimidir'

 > 
261PAYLAŞIM

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Ahmet Ağırakça'nın geleneksel Arap kıyafetleri ile çekilmiş fotoğrafları ortaya çıktı. Rektörün neden bu şekilde giyindiğine dair soruya yanıt üniversitenin genel sekreterinden geldi. Genel Sekreter Şahin Arpağ, "Rektörümüz İslam alimidir. Kıymetli bir entelektüel ve ilahiyat profesörüdür" dedi.

Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre, adı daha önce çiğköfte ihalesiyle gündeme gelen Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Ahmet Ağırakça, bu sefer kıyafetleriyle gündemde. Geleneksel Arap kıyafetleri giyen Ağırakça, bu kıyafetler ile çektirdiği fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaştı. 

Rektör Ağırakça, başına Arapların ‘Şemağ' ya da ‘Kefiye' adını verdiği başörtüsü ve ‘Egal' olarak adlandırılan halka taktı. Ayrıca Arapların ‘Dişdâşe' ya da ‘Tovb' adını verdikleri beyaz entari ile Suudi Arabistan'da imam ve emirler ile kabile şeyhlerinin tercih ettiği ‘Bist' adı verilen pelerin de giydi.

"Kıyafetler rektörün özel konusu"

Rektör Ağırakça, neden bu kıyafeti giydiğine ilişkin sorusunu cevaplandırmak istemedi ve genel sekreterine yönlendirdi. Artuklu Üniversitesi Genel Sekreteri Şahin Arpağ da şunları söyledi:

“Rektörümüz İslam alimidir. Kıymetli bir entelektüel ve ilahiyat profesörüdür. İslam literatüründe de takke ve beyaz kıyafet vardır. Şeyh kıyafeti değildir. Ayrıca bu sayın rektörümüzün özel konusudur. O fotoğrafları da rektör atanmadan önce çektirmişti. Kendisi önemli bir isim olarak Arap ülkelerine gitti. Giysiler de oralardan.”

Genel Sekreter Arpağ, bu pozların rektörün üniversitedeki resmi makam odasında değil, Ağırakça'nın oğluna ait İstanbul'daki yayınevinde çekildiğini de sözlerine ekledi.

"Erdoğan'ın temsilcisiyim" demişti

Rektör Ağırakça'nın adı daha önce de Cumhurbaşkanı ve AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan için “Ben Genel Başkanımızın Mardin temsilcisiyim” sözleriyle gündeme gelmişti. İlahiyatçı olan Ağırakça, Hollanda Rotterdam İslam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı, aynı şehirde Avrupa İslam Üniversitesi Kurucu Başkanlığı ve Rektör Vekilliği, İslâmî İlimler Fakültesi Dekanlığı ve Rektör Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Rektör Ahmet Ağırakça, kıyafetleriyle sosyal medyanın da gündeminde...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir