Sanat Dünyasından Cinsiyetçi Açıklamalarıyla Gündeme Gelen 15 Ünlü

2bPAYLAŞIM

Kadının baskılanması, psikolojik veya fiziksel şiddet ve cinsiyet ayrımcılığı toplumumuzda ne yazık ki sıkça karşımıza çıkıyor. Bu durumlar her ne kadar eğitim düzeyi ile ilişkilendirilse de, toplumsal düzenin hemen her katmanında görülüyor. Sanatçı (!) olarak değer verilen kimselerin, böylesine önemli bir konuda daha dikkatli açıklamalar yapmasını temenni ediyoruz. 🙏🏻

1. "İmparator" lakaplı İbrahim Tatlıses, sıkça cinsiyetçi açıklamalarda bulunmanın yanında, hayatındaki kadınlara şiddet uyguladığı gerekçesiyle de defalarca gündeme geldi.

Uzun yıllardır müzik piyasasında olan Tatlıses, dünya görüşünü anlattığı bir röportajda kadının hanım hanımcık (?) olması gerektiğini belirtti. Yaptığı açıklamada kadına şiddetin ona göre ne kadar olağan olduğundan söz etti.

Ne yazık ki bu düşüncesini uygulamaya geçirdi. Değişen eş ya da sevgilileriyle de adı sıklıkla şiddet olaylarına karıştı.

2. Yeşilçam'ın en sevilen isimlerinden Kadir İnanır, oynadığı filmlerdeki genel karakterin kendi ruhunu yansıttığını açıklamalarında belirtti.

İbrahim Tatlıses'in Perihan Savaş'a şiddet göstermesini destekleyen açıklamalar yapan İnanır, kadınların erkekleri bazen "çileden çıkardığını" belirtti. Bu durumda dayağın kaçınılmaz olduğunu söyledi ve ne mi oldu? Rol aldığı filmlerdeki maço ve şiddet yanlısı karakterini el birliğiyle Türk sinemasının zirvesine taşıdık. Bu da ülkemizde cinsiyetçiliğe ve kadına şiddete verilen tepkinin (!) göstergesi oldu.

3. Erkan Petekkaya, geçtiğimiz yıl rol arkadaşı Nurgül Yeşilçay'ı taciz ettiği iddialarıyla gündeme geldi.

Bu iddiaların son derece rahatsız edici olması bir yana, Petekkaya Sözcü gazetesi yazarı Rahşan Gülşan'a yaptığı açıklamada kadın bedenini aşağılayıcı açıklamalar yaptı. "Ben Nurgül’ün nesini taciz edeceğim? Beyonce mi o?" diyerek yaptığı cinsiyetçi açıklamadan sonra, duyarlı insanların tepkisiyle karşı karşıya kaldı.

4. "Ailenizin Sanatçısı" başlığıyla yayınlanan röportajın içeriği, kadına şiddet. Ne büyük ironi!

İzzet Yıldızhan, bir gazeteye verdiği röportajda 22 yıl evli kaldığı eşine "yeri geldiğinde" tokat attığını ve bunun şiddet olmadığını dile getirdi. Şiddet övücü Yıldızhan, şiddetin sevgiyi pekiştirdiğini bu talihsiz röportajda dile getirdi.

5. Yaptığı açıklamalar çoğu zaman olay olan Ali Ağaoğlu, ülkemizin belki de en cinsiyetçi isimlerinden biri.

Neresinden baksanız son derece uygunsuz bulacağınız açıklamalar, ataerkil toplum düzeninin bir yansıması gibi adeta. Kadını eşyası gibi gören ve "Kadınlar benim malımdır!" diyen Ağaoğlu, elbette kadın erkek büyük bir kesimin tepkisini çekti. Ancak bununla kalmadı, bu açıklamasından dolayı kendisini dava eden CHP milletvekili Tur Yıldız Biçer için, "Dava eden hanımefendiyi eve bekliyorum." diyerek haddini aştı.

6. Kadının baskılanması yalnızca erkekler tarafından olmuyor tabii ki. Belli bir güzellik algısı yaratmak isteyen İvana Sert, hemcinslerini kızdıracak açıklamalar yaptı.

Şov dünyasında ilgi çekici tek tip kadın algısı oluşturmayı amaçlayan İvana Sert, açıklamalarında cinsiyetçiliğin yalnızca karşı cinsler arasında olmadığını bizlere gösterdi. Tarz yaratmanın sonu olmadığını, kadınların karakterlerini de kıyafetlerinde yansıtması gerektiğini ve agresif değil "hanım" olması gerektiğini söyleyen Sert, tepki topladı.

7. Survivor 2017 yarışmacılarından Sedat Kapurtu nam-ı diğer Çılgın Sedat, izleyicileri şok eden bir açıklamada bulundu.

Yarışma içerisinde yer alan konseyde bir tartışma sırasında, karşısındaki kadından söz hakkını almak için oldukça talihsiz bir cümle kurdu. Cinsiyetçiliğin sınırlarını aşan Çılgın Sedat, erkeğin olduğu yerde kadının söz hakkı olmadığını belirtti. Oldukça tepki toplayan bu cümleden sonra özür de dilese, laf ağızdan çıkmıştı bir kere!

8. Cinsiyetçi yaklaşımıyla adından söz ettiren bir diğer ünlümüz Cem Davran.

Kadının çalışma hayatındaki yerini yadırgayan Cem Davran, ilk attığı tweete gelen tepkiler sebebiyle açıklama yapmak amacıyla bir tweet daha attı. Ancak ne yazık ki bu cinsiyetçi tutum, bir oyuncu tarafından yaşatılmış oldu.

9. Kendimi iyi insan gibi göstermeye çalışırken ben: Ferdi Tayfur

Kendisinin hayatında 3 ayrı kadın olduğunu bildiğimiz Ferdi Tayfur, cinsiyetçi açıklamalar arasında yeni bir çığır açmış durumda. Çok karısı olan "adam"ın iyi olduğunu, yoksa o kadar kadının hayatında durmayacağını belirten Ferdi Tayfur bir yana, hayatında bulunan kadınların bu fırsatı nasıl verdikleri merak konusu!

10. İnstagram hesabından yaşlı bir kadının bir araç yardımıyla eşini çektiği fotoğrafı paylaşan Hülya Avşar tepki topladı.

"Kadın dediğin çekici olmalı" notuyla fotoğraf paylaşan Avşar'ın kadın tanımı yapması ve kadını belli bir kalıba sokma çabası takipçileri tarafından eleştirilmesine yol açtı. Avşar, bu eleştirilerin üzerine fotoğrafı sildi.

11. Filminin galasında "Kadına şiddete hayır!" diyen Özcan Deniz, ne yazık ki cinsiyetçi açıklama yapmaktan kaçınamadı.

Kadınların zeki, çevik ve ahlaksız erkekleri sevdiğini ve bu sebeple ahlaklı olmak için çabalanmaması gerektiğini belirtti. Kendisi ise ahlaklı ve düzgün bir erkek olduğu için yalnız(mış)!

12. Ülkemiz filozoflarından Nihat Doğan, toplumsal yaramıza tuz basan isimlerin başta gelenlerinden.

Felsefi düşüncelerine ülkece ihtiyacımız olan Nihat Doğan, kendince son derece mantıklı açıklamalarıyla şiddeti, tacizi ve cinsiyetçiliği meşrulaştırmaya çalıştı. Elbette çokça tepki gördü, ancak daima özrü kabahatinden büyük oldu.

13. Nükhet Duru bir kadın olarak oldukça talihsiz açıklamalarda bulundu.

Aldatılan kadının mantıklı davranması gerektiğini belirtip, oldukça mantıksız bir şekilde erkeklerin aldatma saçmalıklarını görmezden gelmeleri gerektiğini söyledi. İki eşit cinsiyetten karşı cinsini bu denli yüceltmek hangi mantığa sığıyor biz ne yazık ki anlayamadık.

14. Kadına şiddet dendiğinde akla ilk gelen isimlerden biri olan Davut Güloğlu, geçtiğimiz yıl yeniden gündeme gelmişti.

Eşine uyguladığı şiddet sebebiyle evden uzaklaştırma cezası alan Davut Güloğlu, ifade özgürlüğünü hiçe sayarak canlı yayında Sıla'ya düşüncelerinden dolayı küfretti. Karşılıksız kalmadı elbette, Sıla "basın yoluyla alenen hakaret" davası açtı ve dava sonucunda Güloğlu 1 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ceza, günlüğü 20 TL'den olmak üzere 8 bin 400 TL adli para cezasına çevrildi.

15. Müzik piyasasında uzun yıllardır bulunan Alişan, sürekli evlenmek isteyip evlenememesiyle biliniyordu.

Kendine eş değil, bir şekilde hizmet edecek insan istediğini geçtiğimiz günlerdeki talihsiz açıklamalarında gördük. Egosunu tatmin etmek için olsa gerek, nişanlısını yeterince güzel ve seksi bulmadığını belirtti. Sosyal medyada büyük tepkiler alan Alişan özür dilemedi bunun yerine Eda Erol nişanlısına Instagram hesabından destek oldu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mina-kalamara

Onedio paylaşımların kendi içinde bile tezatlık taşıyor. Herşeyden önce insan olacaksın tamam bu konuda hemfikiriz. Kadının yaptığını erkekte yapar, erkeğin yaptığını kadında yapar. Eşitlik söz konusu. Ama kadın erkek diye iki cinsiyet mevcut. bu paylaşımı yapan editör arkadaşım bile gün geliyolar tüm erkekleri veya kadınları aynı kefeye koyuyor. Kim demiyor aldatılınca bütün erkekler aynı yada kadınlar aynı güvenilmez vs diye. Bi gidin Allah aşkına gün içinde hayatınızda kaç kere yapıyosunuzdur. Örneğin bir arkadaşın ilişkisi hakkında tavsiye almak istediğinde bile kadınlar veya erkekler şöyledir böyledir diye genelleme yapıyosunuz. Özcan Denizin açıklamasını hiçte cinsiyetçilik olarak görmedim. Gelelim Onedio paylaşımlarının tezatlığı. Sevgili onedio o zaman en büyük cinsiyetçiliği sen yapıyorsun. Kadınların veya erkeklerin belirgin bilmem kaç özelliği vs. gibi içerikler hazırlayıp duruyorsunuz. Kendi içinizde ters düşmeyin bari!

yagmurainy

Hepsi gebersin kafi

nazar-donmez

Beyni olmayan,çükuyle dusunur.Oksijen israfina sebep vermeseler de geberseler tez vakit.

isaidnothing

Ibrahim Tatlises'in dünya gorusu de varmis.Vayy be.

yargicspu

Erkek adam; hanımı korur kollar; kendi namusudur, çocuklarının annesidir (veya olacaktır). Bayanlara vurmak acizliktir ve erkeklik göstergesi değil aksine yavşaklığın göstergesidir. Bu konunun bile konuşulması iğrenç ötesidir (nokta) !!!

psk

Şimdi siz de burada cinsiyetçi bir yaklaşımda bulunmuşsunuz. Kadınlar korunmaya muhtaç değildir. Kadın kimsenin namusu değildir, hem namus nedir? (Soyut ve herkese göre değişen bir kavram). Kadın birilerinin annesi ya da eşi olduğu için değil, birey olduğu için değerlidir (aynı erkeklerde olduğu gibi) Kadın sözcüğü bir cinsiyeti tanımlamak için vardır. Erkek sözcüğünün karşılığıdır; kaba ya da aşağılama göstergesi değildir. Yani bayan değil Kadın.

yargicspu

Mevcut hayat şartlarında en çok korumaya muhtaç cinsiyet, kadındır. Korumak, kollanmak erkeklerin içgüdülerinde olan; erkeklerin kendi iç dünyasında kendi görevlerinden biri olan savunma mekanizmasıdır. Feminizm duygularla yazacağınıza söylediklerimi iyi kavramayı çalışsaydınız keşke. Eşitlik konusunu sabaha kadar konuşuruz ancak aynı paralel düşüncelerle bir yere varamayız. Çünkü savunduğumuz / konuştuğumuz şey aynı. Sizin ve benim yorumlamamdaki tek fark; erkek/bayan bakış açısı. Kadın birey olduğu için değerli demişsiniz de o kadar kuş bakışı bakarak yorumlayacak olursak, "her insan değerlidir". Bundan yola çıkarak maalesef "kadın değerlidir" yorumunuz çok kayda değer değil.

yargicspu

Ben bayan derken kadın kelimesinin aşağılama kelimesi olduğu için kullanmamazlık yapmadım ve kadın kelimesinin ne demek olduğunu da çok iyi biliyorum. Ancak kadın kelimesiyle bayan kelimesindeki ince farkı sözlükten bakıp bulabilirsiniz. Ya da yardımcı olayım bayan kelimesi; "Saygılı" konuşmada kullanılan "hanımefendi" sözcüğünün yerine kullanılır. Yaptığınız yorumla; "En iyi savunma, saldırıdır" bunu bir kırabilir de insanların / erkeklerin "yaklaşımına göre" kendinizi daha iyi ifade edebilirseniz; cinsiyetçi yaklaşımlar daha da azalacaktır. Çünkü saldırıdan hoşlanan cahil ve cinsiyetçi kesim var ve sanat dünyasına bile sıçramış (haberdeki gibi). Bunun önüne geçmek için de bayanlara / KADINLARA da görev düşüyor.

yargicspu

Bu arada ilk yaptığım yorumdaki "Erkek Adam" açıklaması da belki yanlış yorumlandı. Cinsiyetçi yaklaşımları olan "bazı erkeklerin" şiddete eğilimli olduğundan; yaptıkları şiddetin erkeklik göstergesi olmadığını (bunu erkeklik göstergesi olarak görüyorlar), bunun erkeklikle değil insanlıkla alakası olmadığını, yukarıdaki yorumumda bahsettiğim; erkeğin savunma mekanizmasının devreye girip kollaması, değer vermesi ve saygı göstermesi gerektiğini anlatmaya çalıştım. Bunu da cinsiyetçi yaklaşımda erkeklerin üstüne düşen görevi olduğunu düşünüyorum. Koruyup kollanmak sadece fiziki değil; düşünce olarak da koruyup kollamaktır. Kadının hakkını yalnızca kadın değil; erkek de savunmalı.. Hak, cinsiyete göre değil; bireye göre verilmeli / savunulmalı.

Görüş Bildir