Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sadece Gitaristlerin Anlayacağı 10 Şey

-

Bu galeri Bopstil sayfasındaki bob amca adlı kullanıcının galerisinden uyarlanmıştır.

Kaynak: http://www.bopstil.com/sadece-gitaristle...

1. Abi, bunun akoru bozuk galiba?

He he akoru bozuk evladım. Akor ne güzel kardeşim? Öğretemedik akort-akor farkını yıllardır. Bir de kulak sanki absolute da anladın akordun bozuk olduğunu, te Allahım ya. Öğrenecek abisi...

2. Abi bizim bir arkadaş geçenlerde bi' solo gitar aldı, 24 perdeli acayip bi' şey.

Solo gitar derken? Gitarla sadece solo mu çalınabiliyor? Ritim partisyonlarında ne yapıyor arkadaşın, gitarı mı değiştiriyor?

3. Abi bizim evde kırmızı renkte bir klasik gitar var dedemden kalma çok eski bir şey. Antika değerindeymiş, satsam kaç para eder?

100 lira etmez canım kardeşim. Deden limon kasasından yapılma Bulgar gitarını alıp koymuş eve. Kusura bakma oradan ekmek çıkmaz sana, sigortalı işe devam.

4. “Abi Nothing Else Matters’ı çalabiliyor musun?” der ve şarkının introsunu çalmaya başlar. İşte challenge anı!

Yok bebişim ben çalamıyorum. Geçtiğimiz 15 sene sürekli çalarak şarkıdan o kadar uzaklaştım ki şimdi “dam üstünde un eler” daha çekici geliyor bana.

5. Abi sence dünyanın en iyi gitaristi kim?

Hımm, zor soru. Yaklaşık 150.000 virtüöz gitarcı arasından bir seçim yapacak olursak, hadi cazcı olan bir kısmını eledik diyelim (onlar insan değil çünkü), ölmüşleri de sıralamaya dahil edersek geriye kabaca 90.000 kadar “en iyi” gitarist kalıyor. Hangi birini seçeyim çekirge?

6. Abi üniversitede kızlar hep gitaristlere yazıyormuş doğru mu?

Ne yazıyormuş canikom? Nasıl yazıyormuş? Biz niye görmemişiz? “Sweep pick” çalışmaktan sol elimde nasırlar çıktı, kadının K’sini hatunun H’sini görmedim üniversite hayatımda. O dediğin Johnny Depp filmlerinde oluyor ancak o da gitardan değil Depp abimizden ötürü.  De bakem kimden ötürü?

7. Abi mesela bir saniyede kaç nota basabiliyorsun?

Hah geldik günün sorusuna. Sana kaç lazım arkadaşım? Kaç dersem mutlu olacaksın. Nedir la bu hız merakı. Adam gibi gitarınızı çalın. Eric Clapton (slow hand) babamız 20 saniyede “bir” nota basarak dünyanın en iyi gitaristlerinden biri olmadı mı?

8. Abi gitara başlamayı düşünüyorum. Klasikle mi başlayayım?

Evet kardeşim klasik gitarla başla, bir seneyi doldurmadan bırakırsın. Biz de kurtuluruz sen de kurtulursun. Ha oldu da devam ettin, elektro gitara geçtiğinde pena tutmayı öğrenmen 3 ayını alacak. Gitarı iki bacağının arasında müsait bölgene koyup hallenir gibi tutacaksın. Bend yaparken baş parmağın klavyenin ortasında durduğundan “bende niye ses öyle çıkmıyor” diyeceksin.

9. Abi bizim arkadaş bir blues çekiyor ki sorma.

Sormadım zaten. Sormam da. Blues çekiyorsa ben onu hiç tanımasam daha iyi olacak. Sen de git hatta, hadi, ananlara selam..

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir