Rus Gemilerine Misilleme: 4 Gemi Samsun Limanı'nda Alıkonuldu

 > 
85PAYLAŞIM

Deniz Haber Ajansı, Rusya'nın son bir hafta içinde 5 Türk bayraklı gemiyi Novorossisk Limanı'nda PSC denetimi sonucu tutuklaması üzerine, mütekabiliyet esasları çerçevesinde Türk limanlarına sefer yapan 4 Rus bayraklı gemiyi Samsun Limanı'nda alıkoyduğunu duyurdu. Toplamda 6 geminin PSC kontrolüne tabi tutulduğu, 2'sinin hemen ayrıldığı, 4 gemiye ise evrak eksikliği nedeniyle çıkış izni verilmediği öğrenildi. İlerleyen saatlerde eksikliklerini tamamlayan 3 gemi limandan ayrılırken, 1 Rus gemisi halen bekletiliyor. Samsun Limanı Başkanı Aydın Ünal ise "Rus gemileri denetlenip alıkonuluyor" gibi bir algının yanlış olduğunu belirterek, "Rus tarafı denetimlerin ‘cılkını’ çıkardı biz ise rutin denetimlerimizi yapıyoruz" diye konuştu.

Doğan Haber Ajansı'ndan İlker Aktar ve Deniz Haber Ajansı'ndan Recep Canpolat'ın haberlerine göre, son bir hafta içerisinde Rusya limanlarına yük taşıması yapan 5 Türk bayraklı gemiyi, Port State Control (PSC) denetimine tutan Rus Denizcilik İdaresi Müfettişleri, hazırladıkları raporlar çerçevesinde Novorossisk Limanı'nda tutuklaması üzerine, mütekabiliyet esasları çerçevesinde, Türk limanlarına seyir yapan 6 Rusya bayraklı gemi, Samsun Limanı'nda kontrol edildi. Yabancı gemilere ulusal limanlarda yapılan gemi ve ekipmanlarının uluslararası kurallara uygun olup olmadığına yönelik (Port State Control- PSC) denetiminde, 2 geminin çıkışına izin verilirken, 4 gemide eksiklik saptandı.

Çıkışına izin verilmeyen 4 Rus gemisinin eksikliklerinin tamamlanması istendi. İlerleyen saatlerde bu gemilerden 3'ü daha eksikliklerini tamamlayarak limandan ayrıldı. Halen, Samsun Limanı'nda 1 Rus gemisi eksikliklerini tamamlaması için bekletiliyor.

Liman Başkanı: Biz rutin denetim yapıyoruz

Konuyla ilgili Cihan Haber Ajansı'na açıklama yapan Samsun Liman Başkanı Aydın Ünal, “Rus tarafı denetimlerin ‘cılkını’ çıkardı biz ise rutin denetimlerimizi yapıyoruz” dedi.

Gemi denetimlerinin uçak krizi öncesinde de devam ettiğini belirten Ünal, ancak yaşanan son hadisenin kriz sonrası intikam amaçlı 'Rus gemileri denetlenip alıkonuluyor' gibi bir algının yanlış olduğunu ifade etti.

Aldıkları duyumlara göre Rus limanlarındaki Türk gemilerine yönelik denetimlerin abartılı bir şekilde yapıldığını söyleyen Ünal, şunları kaydetti: 

“Bunlar rutin denetimlerimiz kapsamında yapılan bir uygulama. Şimdi Karadeniz memorandumu diye bir şey var. Biz de ülke olarak buna tarafız. Karadeniz’e sahili olan ülkelerden limanlarımıza gelen gemileri biz denetliyoruz. Yani Rusya bizimkileri denetliyor, biz de onlarınkini denetliyoruz. Ayrıca Karadeniz’e sahili olan tüm ülkelerin gemilerini denetliyoruz. Söz konusu rutin denetimlerde bu 4 tane Rus gemisinin eksiklikleri çıktı. Denizde seyir, can ve mal emniyetini tehlikeye düşürecek eksikliklerdi bunlar. Bu nedenle gemileri alıkoyduk. 3 tanesi eksikliklerini tamamladı ve ayrıldılar, sadece 1 tanesi kaldı, o da eksiklerini tamamlarsa ayrılacak. Bu denetim son 4-5 gün içinde olan bir durum. Bundan sonra gemiler geldikçe denetlemeler yapacağız. O yüzden denetime bugün de çıkacağız, yarın gelirse yarın da çıkacağız bu gemilere. Yani bu bizim rutin uygulamamız. Biz Rusya’ya misilleme olarak bunu yapmadık, bu uygulamaları daha önce de yapıyorduk. Fakat Rusya karşı tarafta bu işin ‘cılkını’ çıkardı. Yani uluslar arası kuralların dışına çıkmaya başladı. Haberlerden edindiğim bilgilere göre; ‘gemilerin can filikalarına çıkarak onların zeminlerini kırarak bunları bir eksiklik gibi yazdıkları’ gibi bunları örnek veriyorum. Ama biz bu tür şeylere tevessül etmiyoruz.”

Son bir hafta içinde Rusya'nın Novorossisk Limanı'na sefer yapan M/V MEYRA, M/V ADALADY, M/V HALIL SAHIN, M/V MERT DEVAL, ve M/V MAHMUT SAKA isimli Türk bayraklı gemiyi seferden men eden Rusya Denizcilik otoritesine misilleme yapan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na bağlı PSC Müfettişleri, Türk limanlarına sefer yapan 4 Rusya Federasyonu bandralı M/V OMSKIY 105, M/V RUSICH 1, M/V NEVA ve M/V CRYSTAL isimli gemileri Samsun Limanı'nda PSC denetimine sokarak, seferden men etti.

Bu gemilerin işletmecileri yapılan denetimlerde hiçbir eksik tespit edilmediğini ancak Rus müfettişlerin gemi teçhizatına bizzat zarar verdikten sonra bu raporları hazırladıklarını iddia ediyor.

PSC denetimi nedir?

Liman Devleti Kontrolü (Port State Control-PSC), gemi ve ekipmanının uluslararası kurallara uygunluğunun ve geminin bu kurallara uygun şekilde gemi adamı ile donatıldığının ve işletildiğinin doğrulanması amacıyla yabancı gemilere ulusal limanlarda yapılan denetimdir.

Deniz Haber Ajansı, CHA ve DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir