Ruhi Çenet, Ermenistan'a Gitti: Ermeniler, Türkler Hakkında Ne Düşünüyor?

2.5bPAYLAŞIM

Koronavirüs salgınını yerinde görmek için Çin'e giden Ruhi Çenet, dönüş yolunda Ermenistan'a uğradı.

Ermenistan insanıyla röportajlar gerçekleştiren Ruhi Çenet insanlara Hocalı katliamını, Türkler hakkındaki düşüncelerini sordu.

İzliyoruz:

O video ise Twitter'da gündem oldu: 👇

Ruhi Çenet'in Çin videosunu buradan izleyebilirsiniz:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmet.burma.9

Derin bir tarih bilgisine sahip değilim ancak biz Türk'ler hiçbir savaşta sahip oldukları, geri aldıkları ya da fethettikleri bölgedeki diğer milletlere işkence - tecavüz gibi insanlık suçu sayılabilecek davranışlarda bulunmadık. Fakat gel gör ki 1. dünya savaşı ve kurtuluş savaşı dönemlerinde ermenilerin (hatta yunanların) zevk için köyleri yakıp yağmaladıkları ve büyük küçük demeden herkesi öldürdükleri - tecavüz ettikleri belgelerle sabit. Kin gütmüyorum, nefret etmiyorum ancak kabul ve af da etmiyorum.

sawari

Erm*ni milleti Türk düşmanlığından başka bir şey bilmeyen kahpe bir millettir. Bu videodan da anlaşılacağı üzere Türkiye'deki bütün erm*nilerin derhal sınır dışı edilmesi ve erm*ni vatandaşlarının Azerbaycan'ın yaptığı gibi ülkemize girişinin yasaklanması gerekmektedir.

csa

Irkçılar gerizekalıdır deyip hemen bu basit ve anlamsız konuyu yorumlayayım ve Ermenistan'ın geleceğinin parlak olması açısından umarım bu gerizekalılardan fazla yoktur diye bir temenni de bulunayım. Gelelim şimdi asıl meseleye, bu Çenet nasıl elini kolunu sallayıp geri geldi hemen ? Karantina falan olmuyor mu Ermenistan'da ?

Gizli Kullanıcı

ya türkiye'de bir kaç ermeni arkadaşı olup da ermenistan düşmanlığını anlamlandırmak zor gelebilir. Ama hocalı soykırımını öğrendikten sonra da hala içinde bir yerler cız etmiyorsa ben de senin insanlığından şüphe ediyorum. O arkadaşına da git bakalım hocalı soykırımında ermenistanın cani bulduğu söyle bak nasıl tepkiler alırsın.

namex

nasıl ki bizlerin, ilk okuldan itibaren rusu, ingilizi, italyanı, fransızı, amerikanı, yunanı, ermenisi vb. düşman diye beyinlerimiz yıkanıyorsa, aynı sistem ermeniler ve dünyanın geri kalanı içinde geçerli. ki bu, sistemin bizleri daha rahat yönetebilmek için kullandığı binlerce parçalama yönteminden sadece biri... bir şeylerin değişmesini gerçekten istiyorsanız ayrışmaya değil birleşmeye bakın, tek şansımız bu.

hipergrafi

Bizim içimizde birileri gerçekten ırkçılık ettiğinde hiç kimse bize "Sistem onları böyle yetiştiriyor onların suçu yok" diye anlayış göstermiyor. "Ayrışmaya değil birleşmeye bakın, Eski hesapları kapatın, dünya barışı olsun..." bunlar çok güzel hayaller ama malesef realite böyle olmuyor. Söz konusu bu ülke sürekli bize saldırıyor, topraklarımızda hak iddia ediyor, her yerde bizi karalamaya çalışıyor, gücünün yeteceğini bilse savaş açacak. Şimdiye kadar aramızdaki sorunları çözmek için atılan tüm adımlar Türkiye tarafından atıldı Ermenistan'ın yaptıkları nedeniyle sonuçsuz kaldı. Böyle bir ülkeye, bu kadar yoğun şekilde nefretle dolu bir millete nasıl güvenipte birleşelim?

csa

Siz nerede okudunuz ? Benim gittiğim hiç bir okulda bu saydığınız milletler kötülenmedi. Yıllarca aldığımız tarih derslerinde her ülkenin bir zamanlar bir şekilde birbiriyle savaştığı vs. malumdur. Ama kimse şu millet şöyle veya böyle demezdi. İngilizler değil seni işgal etmeye çalışan, yada Yunanlılar değildi ki, dönemin ingiliz devleti, dönemin Yunan devletiydi. Aynı şey değil. Her bilgiye, her milletten insana 1 saniyede ulaşabildiğin günümüz dünyasında hala "Türkler şöyledir" diyerek resmi bir resmi bir açıklama yapabiliyorsan gerizekalısındır.

namex

bilim deneme yanılma üzerine gelişir, daha önce yanıldığın bir şeyi tekrar denememek yeni bir çözüm bulmak esas alınır.yanıldığın şeyde ısrar etmeninse aptallık olduğundan habsetmeme gerek bile yoktu ya neyse. binlerce yıllık tarihte savaş hangi sorunu çözmüş. sizin şanlı tarih dediğiniz şeyse, ister kral deyin ister siyasetçi, padişah yada imparator ne derseniz deyin ortada olan tek gerçek bir insanın egosu, hırsları, hatalarının bedelini, belkide tarihin başından beri milyarlarca genç birbirini canice kılıçlarla veyahut yanarak canıyla ödedi,katledilen bu insanlar artık sizler için sayıdan ibaret oldukları için rahatsınız, yoksa yanınızda biri bıçaklansa kanınız donar! savaş sonrası yağmada ölen yaşlılar çocuklar, tecavüze uğrayan kadınlardan bahsetmiyorum bile. yıl 2020 ve hiç bi fark göremiyorum.

namex

mesela helenle paris düzüşsün diye, truvada yüzbinlerce insan mı katledilmeli. yada iki şehzadenin anlaşamamazlıklarının bedelini binlerce asker canıyla mı ödemeli? bu böyle uzar gider. insanlık tarihinin en büyük düşmanı devlet ve dolayısıyla savaş tarihidir. bir devlet kurulsun diye binlerce yıllık medeniyetler silindi bu dünyadan. dünya lideri olma hayalleriyle kütüphane bile demeden yakıp yıktılar, köleleştirdiler. muğladaki bi gençle suriyedeki başka bir gencin arada devletler olmasa silahlanıp savaşma ihtimalinin yüzdesini iyice bir düşünün bence.

namex

seviyene inmeyecek kadar zekaya sahip olduğumu düşünüyorum. arada asıl sen nerde okuyosun yada nerede yaşadın? ilk okul birden itibaren düşman işgalinden kurtuluş günlerinde, milka inekleri gibi masmavi giydirilip meydanlarda götürülüp zafer nağraları müsamereleri izleyen sen değilmiydin. tarih derslerinde okutulan farklı devletlerle savaşların çocukların zihinlerinde nasıl bir algı oluşturacağını bir düşünsene.yada filmler, diziler, haberlerde verilen algılar... o yüzdendir ki yok yunanistanla it dalaşı yok, rusyayla gerginlik haberlerinde beyni çekirdekten itibaren yıkanan halk, hepsinin anasını sikicez moduna giriyor. özetle yüzlerce yıl önce savaşlarda ekilen düşmanlık tohumları bilinçli olarak diri tutuluyor.

namex

devlet denen kurum insanlara hizmet etmek için kurulmuştur en azından kağıt üzerinde bu böyle... birde gerçekten böyle olduğunu düşünün. devletlerin tüm silahları imha edip olduları lav ettiği, gayri safi milli hasılalarının yüzde yetmişlerini silahlanmaya ayırmadıkları bir dünya. çocukların düşmanlık tarihiyle savaşlarla değil, bilimle sanatla barış içinde yaşadıkları bir dünya.

Görüş Bildir