Reuters: 'Albayrak'ın Washington'daki Sunumu ABD'li Yatırımcıları İkna Edemedi'

 > -

Reuters haber ajansı, ABD'de yüzlerce yatırımcıya bir sunum yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın reform paketinin ikna edici bulunmadığını yazdı.

BBC Türkçe'nin aktardığına göreMerkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ile birlikte Washington'a giden Albayrak, burada 400'den fazla yatırımcının ve banka temsilcisinin katıldığı toplantıda yaklaşık bir saat boyunca Türkiye'nin uygulamaya koymayı hedeflediği reformları anlattı.

Reuters ise konu hakkındaki haberinde, "Bakanın Türkiye'nin resesyondan hızla çıkacağı yönündeki beklentileri, toplantıya katılanlar arasında fazla karşılık bulmadı" ifadelerini kullandı.

'Kimseyi ikna edebildiğini sanmıyorum'

Reuters'a konuşan bir yatırımcı, Albayrak'ın son aylarda enflasyonun Ekim ayındaki zirve noktasından gerilemeye başladığını ve cari açıkta iyileşme olduğunu vurguladığını anlattı ve "Kimseyi ikna edebildiğini sanmıyorum" ifadelerini kullandı. 

ABD merkezli uluslararası yatırım bankası JP Morgan'ın organize ettiği toplantıya katılan yatırımcı, ABD Merkez Bankası (Fed) ile Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) para politikalarını gevşek tutmasının yatırımcıları riskli varlıklara yönelttiğini, bunun da Türkiye'ye yardımcı olduğunu ifade etti.

Aynı yatırımcı Reuters'a açıklamalarında, "Eğer Fed ve AMB'nin mevcut politikaları daha farklı bir yönde olsaydı Türk varlıklarında ciddi satışı düşünürdüm" dedi.

Ankara'da açıklanan yeni reform paketi de yeterli bulunmadı

Reuters'ın haberine göre, Washington'daki sunuma katılan yatırımcılar, Berat Albayrak'ın Çarşamba günü Ankara'da açıkladığı yeni reform paketini de yeterli bulmadıklarını ifade etti.

Haberde, "Reform paketinde vergi reformu ve ihracatın artırılması yönünde bir takım sözlerin yer aldığını ifade eden yatırımcılar, buna karşılık yüksek enflasyon ve kırılgan para birimi sorunlarıyla mücadele eden ülke ekonomisini yeniden canlandıracak iddialı uzun vadeli taahhütleri göremediklerini ifade ediyor" dendi.

Albayrak, geçtiğimiz çarşamba günü yeni reform paketini açıklamıştı👇

Albayrak Yeni Reform Paketini Açıkladı: Kazançlara Göre Kesintilerin Belirleneceği 'Zorunlu' BES Geliyor - onedio.com
Albayrak Yeni Reform Paketini Açıkladı: Kazançlara Göre Kesintilerin Belirleneceği 'Zorunlu' BES Geliyor - onedio.com

'Çetinkaya fazla söz almadı'

Reuters, sadece davetli yatırımcıların katılabildiği toplantıda bulunan üç yatırımcının "Albayrak büyük ölçüde Çarşamba günkü sunumunu yineledi. Bir saatlik toplantıda Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya fazla söz almadı" dediğini aktarıyor. Reuters'a konuşan yatırımcılardan birisi "Yatırımcıların bu sunum sonrasında Türkiye konusundaki fikrini değiştirdiğini sanmıyorum" dediğini belirtiyor.

Öte yandan, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's de Berat Albayrak'ın açıkladığı paketin detaylardan yoksun, takviminin de belirsiz olduğu yorumunda bulundu. Moody's, TL'nin zayıf konumu ve bazı vergi indirimlerinin süresinin dolmasıyla bağlantılı yukarı yönlü risklere de dikkat çekti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir