Albayrak Yeni Reform Paketini Açıkladı: Kazançlara Göre Kesintilerin Belirleneceği 'Zorunlu' BES Geliyor

 > -

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 'Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019' toplantısında konuştu.

Dolaylı vergilerin azaltılarak dolaysız vergilerin artırılacağını söyleyen Albayrak, verginin tabana yayılacağını ifade etti. BES ve kıdem tazminatlarında bir tasarruf reformu uygulanacağını söyleyen Albayrak, "Vatandaşlarımızın kazançlarına göre kesinti oranlarının belirleneceği zorunlu bir bireysel emeklilik sistemini yeniden ele alacağız." dedi.

'İlk alanımız bankacılık sektörü'

Berat Albayrak, reformlarda ilk alanın bankacılık sektöründe olacağını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Finansal sektör altındaki ilk alanımız bankacılık sektörü olacak. Konkordato ve kredi yapılandırma meselesini, çok daha iyi, herkesin çıkarına olan yeni bir yasal çerçeve ile ele alacağız. Yeni yasal çerçeve, yeniden yapılandırma ve alacak tahsil süreçlerini hızlandıracak, borç ödeme kabiliyetini yitirmiş şirketlerin hızlı şekilde tasfiyesini sağlayacak."

'Verginin tabana yayılmasını sağlayacağız'

Albayrak, dolaylı vergilerin azaltılacağını vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

"Yeni Vergi mimarimizde istisna ve muafiyetleri azaltacağız. Kurumlar Vergisi'ni kademeli olarak düşüreceğiz. Daha adaletli bir vergi sistemi için, gelire göre artan oranlarda vergilendirmeyi sağlayacağız. Özellikle beyannameyi yaygınlaştıracak ve gelir artışlarının sağlayacağı potansiyel ile dolaylı vergileri azaltıp, dolaysız vergileri artırarak verginin tabana yayılmasını sağlayacağız."

Tarımda Milli Birlik Projesi: 'Sera AŞ kurulacak'

Gıda enflasyonu ile mücadelede en önemli reformun Tarımda Milli Birlik Projesi olacağını ifade eden Albayrak, "Taze meyve sebze pazarında dengeleyici unsur olması amacıyla Tarım Kredi Kooperatifi ortaklığıyla Sera AŞ kurulacak." dedi.

Albayrak, 47 milyon olan küçükbaş hayvan varlığının verilecek desteklerle 4 yıl içerisinde 100 milyon olacağını söyledi.

Zorunlu BES geliyor

Bakan Albayrak, bireysel emeklilik sistemi (BES) ve kıdem tazminatı konusunda planlanan reformları ise şu şekilde ifade etti:

"Vatandaşlarımızın kazançlarına göre kesinti oranlarının belirleneceği zorunlu bir bireysel emeklilik sistemini yeniden ele alacağız."

'4 yıl içinde 70 milyon turist, 70 milyar dolar gelir'

Berat Albayrak, turizm konusunda ise "Varlık Fonunca, ülkemizi uluslararası ticarette bölgesel lojistik üs haline getirmek amacıyla Lojistik Master Planı hazırlanacak. Turizm Master planı ile 4 yıl içerisinde 70 milyon turist, 70 milyar dolar turizm gelirine ulaşma hedefi gerçekleştirilecek." dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir