Rakı Masasına Oturan Herkesin Adım Adım Yaşadığı Anason Kokulu 16 Evre

-
Abone ol

Rakı bizim kültürümüzün önemli bir parçası. Bir içki olmaktan çok, seremonisi yapılan bir değer adeta. Rakı masasına oturunca yaşanan durumlar, hepimizde az çok aynıdır. Yaşanılacak şeyler az çok bellidir ve hepsi adım adım yaşanır. Biz de o evreleri sizler için şöyle bir sıraladık...

1. "Fava mı alalım şakşuka mı? Ver abi sen ver" evresi

Rakı masasının başlangıç aşaması genellikle kararsızlıklar üzerine kuruludur. En başta mezelerin adet başı fiyatı kafadan bir geçer ama sonrasında "Amaaan gelmişiz şuraya, hesap mı yapcaz" diye masa donatılmaya başlanır. Bu esnada genellikle herkes ayıktır.

2. "Biz bi 35'lik alalım, ben zaten çok içmiyorum" evresi

"Pişmanlığın Tarihi" diye bir kitap yazılmış olsaydı, kitabın ilk sayfası bu cümleyle başlardı herhalde. Neyse, devam edelim...

3. "Aman ne iyi ettik de buluştuk ya, valla çok iyi oldu böyle ha" evresi

Genellikle ilk dubleleri yudumlamaya başladıktan sonra geçilen bu evrede, mezelere çaktırmadan abanıp sohbete devam etmek amaçlanır. Henüz koyulaşmamış muhabbetin en sabun köpüğü evresi bu evredir.

4. "Şunları evde yapmaya değmez; zaten nerdeyse aynı paraya geliyo" evresi

Bir yerde hesap yapılıyorsa, orada henüz alkol duvarı aşılmamış demektir. İnsanlar birkaç saat sonra verecekleri para canlarını acıtmasın diye yavaştan kendi psikolojilerini hazırlayıp bu tür teselliler sayesinde rakıya buz atarlar.

5. "Ben çok doluyum da bakma, neyse şimdi tadımız kaçmasın" evresi

Hah... Bu aşamada, sarımsaklı yoğurtlu mezeyle yapılan altlık, rakı için uygun zemini hazırlamış olur ve yükleme devam eder. Yavaş yavaş gönül bıngıldağı oynayan bünyeler, karşı tarafa kendini teslim etmek ve etmemek arasında gidip gelir.

6. "Hadi bak şeyi arayalım şeyi... Bak dur ben arayım, sonra sana vereyim şaşırsın" evresi

Çakır keyif olma yolunda emin adımlarla ilerlenen bir aşamadır diyebiliriz. En tatlı, en keyifli rakı evresidir bu evre. Neşe ve mutluluk, coşkun sel gibi çağlar. Şakalar, komiklikler yapılır ve mutlaka masada olmayan birileri aranır.

7. "Onda liderlik vasfı yok ayrı mesele de bunlar hep Amerika'nın oyunu" evresi

Rakı masasında siyaset konuşulmaya başlandığı an, dipsiz bir kuyuya girilmiş olunuyor. Fakat bugüne kadar rakı içip bu evreye gelmeyen insan hemen hemen yok gibi bir şey. Bu seviyeyi bazen "O zaman maymunlar niye insanlaşmıyo şu an?" evresiyle yer değiştirebilirsiniz.

8. "Hiç unutmam, babamın bi lafı vardır" evresi

Epik ve didaktik bir evredir. Çeşitli öğretiler konuşulur, hayata katkıları anlatılır ve artık kaçılmayan bir duygusallık yaşanır. İşin içine ana baba girince, bu aşamada bir damla göz yaşı da katkı sağlar.

9. "Ahmet Kaya'dan bi parça açabilir miyiz ya?" evresi

Genellikle rakı içen her insan, sıralama farklı olsa bile bu evreye mutlaka geçecektir. Kalabalık rakı sofralarında herkesin fikir birliği yapmışçasına istediği şarkılar hep Ahmet Kaya şarkılarıdır.

10. "Keşke 70'lik söyleseydik tüh! Şefim, biz bi 35'lik daha alalım" evresi

35'lik söyleyen insanların pişmanlık yaşadığını az evvelki evrelerde görmüştük. Çalınan şarkıların ve derin muhabbetlerin yönlendirmesi genellikle böyle oluyor ve akılsız başın cezasını cüzdanlar çekiyor.

11. "Yok ya, unuttum gitti. Bana ne kendi, kaybeder" evresi

Tamamen ve külliyen yalan bir evreye geçiş yapmış bulunuyoruz. Kontrolün pamuk ipliğine bağlı olduğu son aşama işte bu aşama. Kesin öyledir...

12. "Biz bi meyve müyve bi şeyler alalım ya" evresi

Meyvenin tam karşılığı olmayan bu evrede, işletme canı hangi meyveyi isterse onu getirir. Rakı sofrasına gelen meyve, dünyanın en çok oyalayıcı şeyidir dersek yalan atmış olmayız. Rakı masasına meyve gelince ne tam kalabilirsin, ne tam gidebilirsin... Ruh halin aynı bu meyve gibi karışık olur.

13. "Yalnız ben çok sevdim! Hayatta aşık olduğum tek insan oydu" evresi

Artık dizginlerin tamamen elden çıktığı evreye geldik. Bu noktada eski sevgili özlemi tavan yapar, hatıralar akla gelir. Bu aşamanın en kötü tarafı, kafaya yerleşen "Lan acaba mesaj mı çeksem?" sorusudur. Eğer bu ihtimal kafanıza girerse, çıkması genellikle mümkün olmaz. Sadece birkaç dakika "Yok lan yok ne çekcem!" diye alarm erteleme gibi erteleme yapılır.

14. "Şifim bis biğrer yuolluk alalımmmm yeeeaaaa" evresi

Artık ağız kasları, işlevini neredeyse yitirmiş olur bu evrede. Yolluk istendikten sonra bozuk plak gibi tekrarlanan bir konu seçilir ve 55.000 kere anlatılmaya devam edilir.

15. "Biz ne yemişiz böyle yaaa???" evresi

Tatlı tatlı içmenin, acı geri dönüşleri kaçınılmazdır. Adisyon geldikten sonra kafadan bir hesap yapılır. Genellikle rakı hesapları "Kesin geçirmişlerdir" şeklindeki ön yargılarla kontrol edilir. Kabul edilebilir olan geçirmeler "Aman Ali Rıza Bey, tadımız kaçmasın" denilerek görmezden gelip ödenir.

16. "Selam :) Nasılsın? :) Öyle bir hatrını sorayım dedim :)" evresi

En son evrede artık yapılabilecek her şey için biraz geç kalınmış demektir. Oldukça anlamsız bir zaman diliminde eski sevgiliye mesaj çekmek, pişmanlığın tarihini yazmak için yeterlidir. Eski sevgiliye mesaj çekmeden kalkılan bir rakı sofrası, neredeyse yok denecek kadar azdır. Ve işte alkol, sırf bu yüzden zararlıdır.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
oredius

1. Meze Seçimi/rakı ebatı seçimi Evresi 2. Ne iyi yaptık ile başlayıp kahkahalı neşeli sohbet evresi 3. futbol-siyaset-hayat sohbet evresi 4. Fasıl-Müzik evresi 5. Duygusallık evresi 6. Delikanlılık Evresi (Ulan sen var ya sen adamın dibisin haydee şerefeee, sana biri bir şey diyecek var yaaaaa haydeee kaldır kaldırrrr :)) 7. Cila evresi (Hiç yapılmaması gereken ama damarlarda alkol miktarı arttıkça kaçınılmaz olan son ) Genel anlamda bu evreler pek değişmiyor rakı masalarında. Rakı effect :)

okan-kalin

valla bu mekan nerde hemen abone olalım bu ne güzel adisyon bize kaktırıyolar resmen :)

reddawn

gecenin sonuna kadar kalıyorsam bu evrelerden geçiyorum hakketen:)belki üstüne cila ve iyice cıvıma ekleniyor olabilir

yusufbeyler

Yeni rakı 35,lik 48₺🙁

vivid

Hele ki sabah kalktığında hiç bir şey hatırlamıyorsan yandın.Artık anason kokusu mu yoksa eter kokusumu faili meçhul

Görüş Bildir