Görüş Bildir
Haberler
'Psikolojik Ön Yargıları Çatır Çatır Kıracağız'

'Psikolojik Ön Yargıları Çatır Çatır Kıracağız'

Batuhan
19.04.2015 - 13:39
İçeriğin Devamı Aşağıda

Başbakan Davutoğlu, Roman STK temsilcileriyle görüşmesinde, 'Psikolojik ön yargı kırmak önemliydi, kırdık. Hala psikolojik ön yargı varsa hepsini çatır çatır kıracağız' dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Roman sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kanaat önderleriyle bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, 'Psikolojik ön yargı kırmak önemliydi, kırdık. Varsa hala psikolojik ön yargı size söz veriyorum hepsini çatır çatır kıracağız. Kimse bu ülkede herhangi bir vatandaşa tepeden, dışarıdan bakamayacak. Kimse sahip olduğu kültür veya sosyal kesim itibarıyla tahkir edilemeyecek' şeklinde konuştu.

Davutoğlu, 'Acılar yaşadığınızı, bu topraklarda ve bizim de terk etmek zorunda kaldığımız Balkanlar'da, Avrupa'da, bir çok yerde Roman kardeşlerimizin büyük acılar yaşadığını biliyoruz ve bu acılar unutulmuştu, bu acılar yok sayılmıştı. Bu acıları konuşmak bile neredeyse ayıp sayılmıştı. Biraz önce dile getirilen hususlar 12 sene, 13 sene, 15 sene önce konuşulamazdı. Türkiye'de zannedilir ki sadece şu veya bu kesime ayrımcılık yapılmıştır. Hayır maalesef tek parti zihniyetinden bu yana bu ülkede hepimiz değişik gerekçelerle ayrımcılığa muhatap olduk' ifadelerini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, 'Önce psikolojik ön yargıları yıktık sonra da bu ilkeler ışığında bütün yasalardaki ayrımcılıklara bir son verdik ve bu yüz kızartıcı 1934 tarihli tek parti yönetimine dayanan İskan Kanunu'nu değiştirdik. Biz Roman kardeşlerimize sahip çıktıktan sonra birçok parti sahip çıkmaya başladı. Roman kardeşlerimizden bahsetmeye, toplantılar yapmaya veya aday göstermeye başladı. Sayın Kılıçdaroğlu'na sesleniyorum sizin huzurunuzda. Önce CHP'nin tek parti döneminde çıkan 14 Haziran 1934 tarihli İskan Kanunu dolayısıyla Romanlardan CHP adına özür dilesin' dedi.

'Bir Roman kardeşimizi danışman olarak alacağım'

'Başı açık, başı örtülü, Roman ve diğer bütün kesimler, Türk, Kürt, Sünni, Alevi hepimiz kardeşiz. Hepimiz asli unsuruz' ifadelerini kullanan Başbakan Davutoğlu, 'Eğer böyle bir ayrımcılık olursa, size söz veriyorum, ayrımcılığa veya herhangi bir yanlış muameleye muhatap olursanız takip etmek üzere Başbakanlıkta bir mekanizma kuracağım ve sizinle istişare ederek bir Roman kardeşimizi kendime danışman olarak alacağım' dedi.

'Türkiye sınır dışı edilenlere sahip çıkacak'

Romanların, Avrupa'da en önemli konular arasında bulunduğuna dikkati çeken Davutoğlu, 'Fransa'da nasıl muamele gördüklerini, Sarkozy döneminde sınır dışı edildiklerini biliyorsunuz. Şunu söyleyeyim, Avrupa'da sınır dışı edilen her Roman'a Türkiye Cumhuriyeti Devleti sahip çıkacak' diye konuştu.

AA

Kaynak: http://www.aa.com.tr/tr/manset/496191...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0