Görüş Bildir
Haberler
Prof. Rennan Pekünlü Tahliye Oldu

Prof. Rennan Pekünlü Tahliye Oldu

Batuhan
16.04.2015 - 12:54
İçeriğin Devamı Aşağıda

İzmir Ege Üniversitesi’nde, türbanlı öğrencileri derslere almadığı için 2 yıl 1 aylık hapis cezası alan ve geçen yıl 27 Kasım’da cezaevine giren Prof. Rennan Pekünlü, bugün tahliye oldu.

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Uzay Bilimi ve Astronomi Bölümü öğretim üyesi Prof. Rennan Pekünlü, 2011 yılının Mart ayında fakülte binasına türbanıyla girmek isteyen öğrencilerine tutanak tutup izin vermeyince, YÖK’e şikayet edildi. Bunun üzerine, YÖK de türbanlı öğrencilerini almayan Rennan Pekünlü, hakkında ‘öğrenim özgürlüğünü engellediği’ gerekçesiyle şikayetçi olunca, 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Bu davadan Pekünlü’ye verilen 2 yıl 1 ay hapis cezası, Yargıtay tarafından onandı. Rennan Pekünlü de geçen 27 Kasım tarihinde, öğrencilerine, öğretim üyesi arkadaşlarına, Bornova Belediyesi Nikah Salonu’nda ‘Evrim ve Evren’ konulu ders verdikten sonra Foça Açık Cezaevi’ne teslim oldu.

Cezasının infazını tamamlayarak bugün saat 14.00’de tahliye olması beklenen Pekünlü için arkadaşları, bazı gruplar cezaevi önünde karşılama töreni planladı. Ancak cezaevi yönetimi sabah saatlerinde Pekünlü’yü tahliye etti. Bu uygulamanın, cezaevi önünde tahliyenin bir gövde gösterisine dönüşmemesi için yapıldığı öne sürüldü.

Pekünlü de sessiz sedasız cezaevinden çıkıp, İZBAN’a binip evine gelerek yakınlarına büyük sürpriz yaptı. Pekünlü için saat 18.00’de İzmir Barosu Konferans Salonu’nda tören düzenlenecek. Son dersini vererek cezaevine giren Pekünlü burada da cezaevinden çıktıktan sonra ilk dersini verecek.

Bu arada Rennan Pekünlü, aynı gerekçeyle, dört öğrencinin şikayeti üzerine, 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle halen 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya devam ediyor. Bu davanın önümüzdeki ay duruşmasının olduğu açıklandı. Bunun yanı sıra Rennan Pekünlü’ye, yine dört kız öğrencinin aynı gerekçeyle açtığı bir başka dava ise 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi tarafından, rektörlükten yargılama için izin alınmadığı gerekçesiyle, 2013 yılının Nisan ayında iade edildi. 12 yıla kadar hapis cezası istenen bu dosyayla ilgili olarak ise Ege Üniversitesi Rektörlüğü’nün henüz izin vermediği, izin verilmesi halinde de o dosyalardan da bir kez daha Pekünlü’nün hakim karşısına çıkacağı öğrenildi. 

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın