Oyunu Kaymakamlık Tarafından 'Kaydedilen' Füsun Demirel'e Destek: #Susmasesçıkar

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Füsun Demirel'in “Aşk Dersleri” adlı oyununun İskenderun'da yapılacak gösterimi 'sakıncalı içeriğe' sahip olduğu gerekçesiyle  İskenderun Kaymakamlığı tarafından kaydedi. Demirel 'savcılık ve mahkeme kararı talep eden oyuncuların gözaltı ile tehdit edildiğini aktardı. Yaşanan olayın ardından sosyal medyadan #Susmasesçıkar etiketi ile destek kampanyası başlatıldı...

Demirel’in İtalyan yazarlar Dario Fo ve Franca Rame’nin kaleme aldığı “Seks? Eh, Hayır Demem!” başlıklı oyunundan uyarladığı “Aşk Dersleri”, daha önce de bazı medya kuruluşları tarafından hedef gösterilmişti. 

Oyun için, etkinliğin düzenleyicilerine yazı gönderen İskenderun Kaymakamlığı, oyunun sakıncalı içeriğe sahip olduğunu öne sürerek "olması muhtemel olayların tespiti amacıyla" oyun sırasında bir polisin çekim yapacağını ve oyunun bir suretinin bu şekilde kaydedileceğini açıkladı.

Oyunun İstanbul ve Ankara’da defalarca sahnelenmesine rağmen böyle bir taleple hiç karşılaşmadıklarını belirten oyuncular ise Kaymakamlık’tan savcılık ve mahkeme kararı talep etti. Savcılık kararı çıkaramayan Kaymakamlık ise bunun üzerine oyuncuları gözaltına almakla tehdit ederek, çekim yapılmasına engel olunmamasını istedi.

Oyuncu Demirel, yaşananları sosyal medya hesabından şöyle aktardı:

Füsun Demirel’in destek çağrısı cevapsız kalmadı. TiyatroHâl’e ait aylık tiyatro dergisi Müstehak, #SusmaSesÇıkar etiketiyle bir kampanya başlattı.

Kampanyaya başta tiyatrocular olmak üzere pek çok kişi destek veriyor...

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraCinsellikİstanbulSosyal MedyaTiyatroaşkoyun
Görüş Bildir