Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Oyunlar Şiddete mi Özendiriyor? Tüm Zamanların En Tartışmalı Bilgisayar Oyunları

-

Bilgisayar oyunları hayatımıza girdiğinden beri yüzlerce konu ve hikaye işledi. Bunlardan bazılar severek oynandı, bazıları da büyük tepkilere neden oldu. Oyun dünyasında en çok tepki toplayan oyunlara bir göz atalım.

Custer's Revenge ve tecavüz.

Görsele bakıldığında bir web sitesi oyunu gibi dursa da, Custer's Revenge 1982 yılında Atari 2600 için piyasaya sürüldüğünde tam teşekküllü bir oyundu. Amaç, bir alan boyunca oklardan kaçarak, direğe bağlı kızılderili kıza ulaşmaktı. 

Oyun büyük tepki topladı. Atari firması yapımcı şirkete dava açtı ve en sonunda oyun raflardan toplatıldı.

Call of Duty : Modern Warfare 2'deki terör saldırısı.

Call of Duty her zaman tepkileri üzerine toplayan bir firma. Ancak Call of Duty: Modern Warfare 2'deki "No Russian" göreviyle çizgiyi biraz aştılar. Görevde bir CIA ajanı olarak, Rus havaalanındaki tüm sivillerin öldürülmesi gerekiyordu. 

Rusya'da görev tamamen iptal edildi ve geri kalan ülkeler için de oynamadan geçebileceğiniz bir seçenek ekledi. Ancak isteyen herkes hala bu görevi oynayabiliyor.

Postal 2, birçok açıdan eleştirilerin hedefi oldu.

2003 yılında çıkan Postal 2 aşırı şiddet, sivillerin öldürülmesi, ırkçılık, cinsiyetçilik ve homofobiklik gibi suçlamaların merkezine oturdu.

Oyun birçok ülkede yasaklandı. Hatta Yeni Zelanda'da oyuna sahip olmak suç sebebi ve 1.400 dolar para cezası var.

Manhunt, oyuncuların sadist cinayetler işlemesini istiyordu.

Şimdilerde herkesin gönlünü kazanmış olan Rockstar, her zaman GTA gibi başarılı işler yapamıyordu. Manhunt oyunu da bunlardan biriydi. Rakiplerin sadist yollarla öldürüldüğü oyun çok büyük tepkiler toplamış ve İngiltere'deki cinayetlerin sebebi olarak gösterilmişti.

Tüm protestolara ve eleştirilere rağmen Rockstar geri adım atmadı ve bir devam oyunu çıkardı.

Bully, zorbalığı ödüllendiren bir yapımdı.

Rockstar'ın bir başka oyunu olan Bully de çok fazla eleştiri almıştı. Bir lisede geçen oyunda çok fazla şiddet, hırsızlık ve zorbalık bulunuyordu.

Çok fazla eleştiri alan oyunu bazı firmalar raflarında bulundurmayı reddetmişti.

Mortal Kombat, Eğlence Yazılımı Derecelendirme Kurulu'nun kurulmasına neden olmuştu.

İlk Mortal Kombat oyunu 1993 yılında piyasaya sürüldüğünde pek alışılagelmiş bir yapım değildi. Dövüşün sonunda rakibin kafasını koparmak ya da kalbini sökmek gibi aşırı şiddet içeren sonlar herkesi şaşırtmıştı. 

Çocukların bu oyunu oynamaması gerektiğini düşünen çevreler oldukça rahatsız olmuştu. Bunun sonucunda da 5 ay sonra Eğlence Yazılımı Derecelendirme Kurulu kuruldu.

Leisure Suit Larry, kadınları cinsel obje olarak görüyor.

Leisure Suit Larry tamamen cinsellik üzerine kurulmuş bir oyun ve kadınları kazanılacak birer obje olarak gösteriyor. Bu da oyuncular da dahil olmak üzere herkesin tepkisini çekmişti.

Oyun mağazaları oyunu satmayı ve reklamını yapmayı reddetti. Büyük bir kesim de bu oyunu oynamamayı tercih etti.

Night Trap, kadına karşı şiddeti teşvik ediyordu.

Night Trap, Sega Mega-CD için çıkan bir mini oyundu. Oyunun amacı, bir grup genç kızın ölümüne engel olmaktı. Oyunda gerçekçi bir şekilde  şiddet ve cinsellik gösterilmese de ABD Senatosu oyunda şiddet olmasına karşı çıktı.

Hükümetin olaya karışması ve büyük gazetelerin konuya dahil olmasıyla çoğu mağaza oyunu raflardan kaldırma kararı aldı.

Grand Theft Auto: San Andreas'da gizlenen abartılı seks sahneleri vardı.

Yapımcı firma Rockstar her ne kadar bu sahneleri gizlemiş olsa da, modlarla bu sahnelere erişip oyunda aktif hale getirilebiliyordu. 

Eğlence Yazılımı Derecelendirme Kurulu oyun hakkında soruşturma başlatmış ve bazı mağazalar da oyunu satmayı reddetmişti.

Oyunlarda cinsellik, şiddet vb. gibi içerikler yasaklanmalı mı?

Evet yasaklanmalı. Oyun oynayan kişileri etkileyebilir.
Hayır yasaklanmamalı. Filmlerde olan her şey oyunlarda da olabilir.
Yaş sınırı getirilmeli.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kornisontursusu

bence stres atmanın bi yolu. en azından deşarj oluyo insan. cinayet işleyen tiplere bi bakın pek de daha önce oyun oynamış gibi değiller ki sinirlerini insanlardan çıkarıyolar bence

the-mongol

Sanki bu oyunlardan evvel kimse tecavüze,kadını insandan görmeme,birbirine saldırma ve savaş çıkarmak gibi huylar edinmemiş gibi konuşmayalım.Dünya savaşları,japonların çinlilere yaptığı işkenceler,rusların berlin'e girdiklerinde alman kadınlarına yaptıkları tecavüzler zamanında bilgisayar oyunu namına bir şey yoktu.Hergün televizyonlarda dizilerdeki olayları da biliyoruz ensestinden tecavüzüne,mafyasından savaşına her şeyi izliyorken oyunlar mı şiddete özendirecek?Bırakın bunları artık...

nevolimon

an itibariyle Call Of Duty Modern Warfare II indirmeye başladım, teşekkürler <3

omerpasa3328

XD bütün seriyi oyna :D

Gizli Kullanıcı

genel anlamda dünyada şiddete özendiren tek şey kontrolsüz silah satışları,yetersiz eğitim,toplumsal zihniyet,kapitalizm gibi şeylerdir.daha pek çok şey de sayılabilir. ben günlük hayatın stres ve gerginliğini oyunlarla atıyorum.çok absürt ve sıkıntılı bir şey olmadığı sürece oyunlara yasak falan getirilemez.

cyanide

Hatırlatma: Oyunlar çıkmadan yıllar yıllar önce iki Dünya savaşı oldu.

omerpasa3328

işte bu en güzzel yorumlardan biriydi :D

Görüş Bildir