Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Opera Bale Müdürü ‘Plaj Fotoğrafı Nedeniyle’ Görevden Alınmış

1PAYLAŞIM

'Plaj Fotoğrafı' İşinden Etti

'Plaj Fotoğrafı' İşinden Etti

Devlet Opera ve Balesi (DOB) Antalya ve Mersin müdürleri görevden alındı. Aslı Ayan’ın Facebook’a ‘plajda çektirdiği fotoğrafları’ koyduğu, Şadi Erdoğan’ın ise kültür sanat kurumlarını hükümete tabi kılan Türkiye Sanat Kurulu (TÜSAK) yasa tasarısına karşı çıktığı için görevden alındığı ileri sürülüyor.

Selda Güneysu'nun Cumhuriyet'te yer alan haberine göre Rengim Gökmen’in apar topar görevden el çektirilmesi ve Selman Ada’nın genel müdür vekili olarak DOB’a atanmasının ardından kurumda “özelikle TÜSAK’a hayır” bildirisine imza atan müdürlerin görevden alınacağı gündeme gelmişti. Dönemin Genel Müdür Yardımcıları Şadi Erdoğan, Nilgün Çelebi, İstanbul DOB Müdürü Suat Arıkan görevden alınmış, Ankara DOB Müdürü Aykut Çınar da istifa etmişti. Ada, önceki gün, Mersin DOB Müdürü Şanal ile Antalya DOB Müdürü Ayan’ı da görevden aldı. Ancak Ayan’ın görevden alınmasının ardındaki temel nedenin “bakanlık” olduğu ileri sürüldü.

Önce müdür yaptı, sonra görevden aldı

Ada’nın göreve geldiği dönemde Antalya DOB Müdürü Kenan Korbek’ti. Korbek de “TÜSAK’a hayır” bildirisine imza atan müdürler arasındaydı. Korbek, yıl içinde çeşitli bölgelere “geçici görevle” görevlendirilince, Ada, Aslı Ayan’ı vekâleten Antalya DOB Müdürlüğü’ne atadı.

Korbek de müdürlükten ayrıldı. Ancak Ayan’ın müdür olarak atanmasının “kurumdaki bazı kişileri rahatsız ettiği” ileri sürüldü.

Cumhuriyet’in Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan edindiği bilgiye göre, Ayan, geçmişte tatile gitti.

Tatildeyken de “plajda fotoğraflar çektirdi” ve bu fotoğrafları kişisel Facebook hesabından yayımladı. Ancak Ayan, müdür olmadan kısa bir süre önce kişisel Facebook hesabını kullanıma kapattı. Buna karşın Ayan’ın geçmişte yayımladığı bu ve benzeri fotoğraflar bakanlığa şikâyet edildi ve bakanlığın da bu fotoğrafları “bahane ederek” Ada’ya, “Aslı Ayan’ın atamasını yapmıyoruz, görevden alın” baskısı yapıldığı ileri sürüldü. Bu nedenle Ada’nın daha önce göreve getirdiği Ayan’ı görevden alarak yerine Evin Atik’i müdür olarak atadığı kaydedildi.

Ayan’ın da görevden alınma nedeninin “fotoğraflar olduğunu bilmediği” öğrenildi.

Kaynak: Cumhuriyet

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir