Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Onedio ile Müzik Keşfi 5x5: Ünlü & Whisky

 > 
215PAYLAŞIM

Ünlü & Whisky

5x5'de sizler için çok fazla tanınmayan, çok fazla meşhur olmayan, belki sadece bir-iki şarkısını duyduğunuz 2 grup veya şarkıcıyı tanıtıyoruz. İçerikteki her grubun veya şarkıcının 5'er şarkısı ile birlikte kısa bilgiler sunuyoruz. 

Her yeni bir içerikte, yeni 2 şarkıcı veya grubu tanıtmaya devam edeceğiz. Sizler de önerilerinizle katkıda bulunabilirsiniz. 

Tabi ki bu iki grubu/şarkıcıyı karşılaştırma veya kapıştırma gibi bir durum söz konusu değil. Yeni müzikler ve yeni isimler dinlemek isteyenler için 5x5 sizlerle. Bu içeriğimizdeki konuklar Ünlü ve Whisky. Keyifli keşifler.

Daha önceki içeriklerimiz;

Ünlü - Rüya

Almanya çıkışlı Türk - Alman rock müzik grubu.

1981'de Almanya'da "Fahrstuhl" (türkçe: Asansör) adıyla bir punk topluluğu olarak kuruldu. 1986 - 1992 arası çalışmalarına "The Lift" adıyla devam etti. Bu süreçte ilk albümleri "Under The Moon" çıktı.

Ünlü - Son Defa

1970'lerin Anadolu pop rockından etkilenen, Türk ve Alman müzisyenlerden kurulu topluluk, 1996'da "Ünlü" adını alarak "Son defa" albümünü çıkarttı.

O yıl bu albüm öncesi ve sonrası çeşitli remikslerin yer aldığı iki ayrı single daha yayınlandı.

Ünlü - İki Dünya

1998'de "Kafam" adlı bir single ve "O ve Z Hikayesi" adlı bir albümün ardından topluluk çalışmalarına son vermiştir.

2009 yılı itibariyle tekrar biraraya gelmiş ve albüm çalışmalarına başlamışlardır.

Ünlü - Estarabim

Achim Geschwend'in ayrılmasından sonra grup 2011 Türkiye turnesine Bodo Schopf ile devam etmiştir.

İlk üyeleri; 

  • Tayfun Ünlü (vokal) 

  • Mehmet Ünlü (keyboard) 

  • Sven Stichter (gitar) 

  • Achim Geschwend (davul) (ayrıldı)

Ünlü - Bir Sana Binbir Bana

Albümleri;

  • Under The Moon

  • Son Defa

  • Kafam

  • O ve Z Hikayesi

Daha fazla bilgiye ulaşmak için;

Whisky - Yak Bizi

Whisky, 1979 yılında Kamil Özaydın tarafından kuruldu. Topluluğun amacı Türkiye’de eksikliği duyulan rock müzik kültürünü geniş kitlelere ulaştırmaktı. Tüm maddi ve manevi güçlüklere rağmen topluluk çalışmalarını aralıksız sürdürerek günümüze ulaştı.

1982 yılında TRT denetiminden geçen "Bak Biz Genciz" parçası ile ekranlardan geniş kitlelere ulaştı. 1986 yılında Türkiye’nin ilk Türkçe sözlü rock albümü "Babaanne" yayınlandı. Piccatura Müzik etiketi taşıyan albümde; "Babaanne", "Yolculuk", "Şans Talih", "Kendine Hoşgeldin", "Rock’n Roll’u Bir Dinle", "Bak Biz Genciz", "Arayış", "Rüşvet" ve "Hoşgörü" adlı 9 şarkı yer aldı. Çoğunlukla sosyal temaları ve kuşaklar arası çelişkileri işleyen çalışmada yer alan tüm eserler, TRT denetim kurulundan onaylıydı.

Whisky - Çılgınlık Zamanı

Bu albümle topluluk ilk büyük çıkışını gerçekleştirmiş oldu. Araya askerliklerin girmesiyle topluluk üç yıl kadar faaliyetlerine ara verdi. 1990 yılının başında ideal kadrosuyla yeniden çalışmalara başladı. İlk iş olarak "Binnaz" isimli parça stüdyoda kaydedilerek klibi çekildi. Gerçek yanma sahnelerinin kullanıldığı bu kliple birlikte sayısız televizyon programlarına konuk olundu.

1993 yılı başında ikinci albüm çalışmalarının sonuna gelirken topluluk, kurucusu Kamil Özaydın’ı beyin kanaması sonucu kaybetti. Kısa bir aradan sonra yarım kalan kayıtlarını tamamlayıp 1994 yılında Kamil Özaydın anısına "Ateş Suyu" albümünü piyasaya çıkarttılar. Yüzdeyüz Müzik Ltd. Şti. etiketiyle sunulan albümde "Binnaz", "Dön Geri", "Cadı", "Cumartesi", "Baharla Gelen", "Sana Ağıt", "Güneşli Yağmur" ve "Yalnız Seninle" adlı çalışmalar yer aldı. Hard rock tarzının korunduğu albüm genellikle aşk temalarını işliyordu. Albüm sonrası birçok ilde tanıtım konseri verildi. İkinci albümün hemen ardından üçüncüsünün çalışmaları başladı. Nihayet 1996 yılında "Güneşin Tahtı" adlı albüm piyasaya çıktı. Bu kez Mega Müzik etiketiyle...

Whisky - Babaanne

"Yak Bizi", "Yabancılar", "Mavi", "Dünya", "Ayna", "Oysa", "Köşe Başı Dramı", "Anneler", "Babalar", "Çılgınlık Zamanı" ve "O Yıllar", albümün şarkı listesini oluşturuyordu. Felsefi temaların ağırlıklı olarak kullanıldığı çalışma, rock icracılarının tepkilerini de genel olarak içeriyordu. "Dünya" isimli parça, rock müzisyenlerinin çevreye olan duyarlılıklarının kanıtı gibiydi. Bu albümde "Yak Bizi", "Dünya" ve "Ayna" isimli parçalara klip çekildi.

İki yıl sonra Whisky, yine Mega Müzik etiketiyle yeni albümünü çıkardı. "Dünyanın Kapısı" adlı çalışmada 13 şarkı yer alıyordu. Eski albümlerdeki bazı şarkılara da yer verilen albümün listesinde "Vazgeç", "Dünyanın Kapısı", "Yak Bizi", "Hoşgörü", "İlkbahar Yağmurları","Medley", "Binnaz", "Kızlar", "Yollar", "Cadı", "Yanıma Gelsen", "Fukara" ve "Dön Geri" vardı.

Whisky - Sen Bana Baharla Geldin

Türkiye’nin yaşayan ve hala aktif olan eski rock grubu WHISKY , grubun kurucusu KAMiL ÖZAYDIN’ı ölümünün 20.yılında anmak ve 1993 yılında çıkan ATEŞ SUYU albümünü baştan sona albüm sıralamasıyla çalmak için yeniden sahnede. Serdar Çokuslu, Arif Deniztoker ,Çağatay Ateş ve Alpay Şalt konser provalarına başladı.

Albümleri ve Üyeleleri;

BABAANNE (1986) kadrosu:
Kamil Özaydın: Bas
Serdar Çokuslu: Gitar , Vokal
Filip Sümbülkaya: Davul

ATEŞ SUYU (1993) kadrosu:
Kamil Özaydın: Gitar, Geri vokal
Serdar Çokuslu: Gitar , Vokal
Arif Deniztoker: Gitar, Geri vokal
Çağatay Ateş: Bas, Geri vokal
Alpay Şalt: Davul

GÜNEŞİN TAHTI (1996) kadrosu:
Serdar Çokuslu: Gitar , Vokal
Arif Deniztoker: Gitar, Geri vokal
Çağatay Ateş: Bas, Geri vokal
Alpay Şalt: Davul

Whisky - O Yıllar

Albümleri ve Üyeleleri;

DÜNYANIN KAPISI (1998) kadrosu:
Serdar Çokuslu: Gitar , Vokal
Arif Deniztoker: Gitar, Geri vokal
Ferhat Hasanoğlu: Bas, Geri vokal
Alpay Şalt: Davul

BİZ (2009) kadrosu:
Serdar Çokuslu: Gitar , Vokal
Taner Keleş: Gitar
Volkan Konya: Bas
Aydın Eşref: Davul
Eser Taşkıran: Klavye

BEST OF (2011) kadrosu:
Serdar Çokuslu: Gitar , Vokal
Taner Keleş: Gitar
Volkan Konya: Bas
Aydın Eşref: Davul
Eser Taşkıran: Klavye

Daha fazla bilgiye ulaşmak için;

Peki siz hangi grubu daha çok beğendiniz?

Ünlü
Whisky

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
atalay-tuzcu

Whisky <3

zeynep-elmali1

Whisky deki çağatay ateş şimdi istanbulda negatifte dövmeci .

Gizli Kullanıcı

Ünlü mü tanınmamış.ayıp ettin dostum.. whisky i bilmiyordum ama .eyvallah devamını bekliyoruz

peray

Geçen afrika esintilerine boğulmuş olan müzik serinize baktım, beğenmemiştim açıkçası bana hitap etmiyordu ama bunu sevdim. Son defa çok güzeldi, "rüya"nın da nakaratı çok iyiydi.

Görüş Bildir