Okul Masrafları İçin Çalışan Genç Devasa Tavşancıl Otuna Dokununca Üçüncü Derece Yanıklarla Hastanelik Oldu!

2PAYLAŞIM

Dev tavşancıl otu şiddetli yanmaya, yaralara ve hatta körlüğe neden olmasıyla bilinen bir bitki türüdür. Bu bitkinin bir gence yaşattıklarını ise sizler için Buzzfeed'den derledik.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/carolinekee/vir...

Virginia'dan bir genç yaz için çalıştığı çevre düzenleme işi sırasında devasa bir tavşancıl otuna dokundu. Sonunda ise ikinci ve üçüncü derece yanıklarla hastaneye kaldırıldı.

17 yaşındaki Alex Childress şu an hastanede tedavi görüyor. Yüzünde, sağ kolunda, cildinde ve özellikle gözlerinde bitkinin sebep olduğu yaralar var. 

Daha yeni liseden mezun olan Alex, üniversite öncesinde birçok gencin yaptığı gibi yaz zamanını çalışıp üniversite için para biriktirerek değerlendiriyordu. İşi ise yaşadığı bölgedeki ağaçları ve çalılıkları temizlemekti. Ama Salı günü beklenmedik bir şey oldu. Fazlasıyla tehlikeli bir bitkiye dokununca hastanelik oldu.

Uzun bir bitkiyi budarken yüzüne değdi. Hissettiğinin önce güneş yanığı olduğunu düşündü. Ama eve vardığında cildinin soyulmaya başladığını fark etti.

'Uzun bir bitkiyi budadım ve yüzüme değdi. Ama hemen çektim yüzümden ve üzerine fazla düşünmedim. Çünkü her zaman yaşarız bunu.' 

Alex, bitkiyi budarken kolsuz bir gömlek ve şapka giyiyordu. Yani zehirli bitki direkt olarak kollarıyla ve yüzüyle etkileşime girdi. 

İlk etapta bunun bir tavşancıl otu bitkisi olduğunu bilmiyordu. Dolayısıyla güneş yanığı olduğunu düşündü. Çünkü bütün gününü dışarıda geçirmişti. Eve gidene kadar işlerin bu kadar ciddi olduğunu fark etmemişti elbette. 

'Duştan sonrasında yüzümün soyulmaya başladığını gördüm. Üstelik güneş yanığı sonrası soyulmalar gibi de değildi. Büyük parçalar halinde soyuluyordu ve kalın parçalar halinde geliyordu elime. Annem gördü ve bunun üçüncü derece yanık olduğunu söyledi.'

Alex'in annesi daha sonrasında bir tavşancıl otu fotoğrafı gösterdi. Alex de o gün kestiği ve yüzüne değen bitkinin aynısı olduğunu gördü.

Alex hastaneye kaldırıldı ve sonrasında yaralarının ağırlığından ötürü hemen yanık ünitesine gönderildi. Yaraları için neredeyse üç gün süren bir tedavi programı uygulandı.

Yapılan tetkikler sonucunda Alex'in bu bitkiye dokunduğu için bu hale geldiği onaylandı. 

'Hastanede bana bir buçuk saat kadar duş aldılar ve vücudumu temizlediler. Sonrasında yanıklarımı tedavi etmeye başladılar.'

Ölü derinin vücuttan temizlenmesinin ardından doktorlar bir sürü krem ve merhem kullanmaya başladılar. 

'Çok da kötü değildi ve birçok arkadaşım beni neşelendirmek, rahatlatmak için oradaydılar.'

Dev tavşancıl otları son zamanlarda Virginia'da görülen tehlikeli bir bitki türüdür. Yaralara, şiddetli yanıklara ve kalıcı körlüğe neden olabilir.

Amerika'da ilk olarak 1990'lü yılların başında görüldü. Fotoğrafta görüldüğü üzere üzerinde şemsiye gibi beyaz çiçekli bir kısım bulunuyor. 2 metre ile 4 metre arasında olabiliyor. 

Özünde var olan zehirle vücudun güneş ışınlarından korunmasını neredeyse imkansız hale getiriyor. Dolayısıyla zehir bir de güneş ışınlarıyla bir araya gelince şiddetli yanmalar ve su kabarcıkları oluşmaya başlıyor. 

Vücudun tepkimesi ise bitkiyle temastan neredeyse 15 dakika sonra başlıyor ve su kabarcıklarının oluşması yaklaşık 48 saati buluyor. İyileşmek haftalar sürebiliyor. Tedavi sonrasında kalan izlerin geçmesi ise aylar ve hatta yıllar sürebiliyor. Eğer zehir gözlere gelirse korneayı yakarak kalıcı körlüğe neden oluyor. Bu bitkiyle temas edildiğinde güneşten uzak durmalı, cildi soğuk suyla yıkamalı ve hemen doktora gitmelisiniz.

Alex, Perşembe günü hastaneden taburcu edildi. Yaraları yavaş yavaş iyileşiyor ama tamamen iyileşmesi için daha çok zaman gerekebilir.

'İyileşme süreci iyi gidiyor. Yüzüm hala soyuluyor ve kolumun büyük bir kısmı da soyulmaya başlayacak yakında. Doktorlar yaralarımın bir veya iki ay içinde iyileşmesi gerektiğini söylediler ama 6 ay veya bir yıl kadar bir süre güneşten uzak durmam gerekiyor.'

Alex'in yaralarının iyileşmesi aylar alabilir ve sonrasında da güneşe karşı hassasiyet geliştirmesi durumu söz konusu. Alex'in güneşten uzun süre uzak durması çok mümkün görünmüyor yine de. Çünkü Virginia Tech'ten aldığı bursu değerlendirmek istiyor.

'Bursu iptal ettirme şansım var. Çünkü yanıkları düşününce güneşe maruz kalamam veya dışarıda uzun süre zaman geçiremem. Ve bursun gerektirdiği şeyleri yapamam. Eğer siz de bu bitkiyi görürseniz ne olursa olsun uzak durun. Eğer dokunursanız da en kısa sürede soğuk su ile yıkayın. Cildinize vereceği hasarı azaltın.'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir