Öğrenciler Roman Yayımladı, Başarı Seviyesi Yükseldi! Ankara Çubuk'ta Dört Yıldır Her Gün Aynı Saatte Kitap Okunuyor

 > 
195PAYLAŞIM

Ankara'nın Çubuk ilçesi yıllardır sürdürülen güzel bir proje ile gündemde. 'Çubuk Okuyor Projesi' isimli proje ilk defa 4 yıl önce uygulanmaya başladı. Proje kapsamında ilçedeki okullarda öğretmen ve öğrenciler her gün aynı zamanda bir saat kitap okuyor.

Çubuk İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Aslan yaptığı açıklamada, göreve geldikten sonra hayata geçirdikleri projeyi hiç ara vermeden devam ettirdiklerini söyledi.

Anadolu Ajansı'nın aktardığı bilgiye göre, proje kapsamında ilçe sınırlarındaki tüm öğrenciler ve öğretmenlerin her gün aynı anda bir saat kitap okuduğunu ifade eden Aslan, proje ile öğrencilerin düşünme, anlama, kavrama ve yazma yeteneklerini artırırken, zararlı alışkanlıklardan da uzak durduğunu ve okuma alışkanlığı kazandığını belirtti.

Dört yıldan bu yana 22 bin öğrenci, öğretmen ve okul personeli her gün aynı saatte kitap okudu.

5 öğrenci kendi romanlarını yazıp yayımladı.

Uygulanan projelerle öğrencilerin kendi romanlarını da yazmaya başladığını anlatan Aslan, "Örneğin Çubuk Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisemizde 5 öğrencimiz öğretmenlerinin de desteğiyle kendi romanlarını yazarak yayımladılar. 'Klavyenin Ucunda' isimli romanlarını yazan ve geçtiğimiz günlerde imza töreni düzenleyen yazarlarımız, bu çalışmalarıyla da Ankara'da bir ilki gerçekleştirmiş oldu." diye konuştu.

Okullarda disiplin sorunu yüzde 80 çözüldü.

Aslan, dilin sadece iletişim aracı olmadığını, aynı zamanda düşünme aracı da olduğunu vurgulayarak, "Hayata geçirdiğimiz 'Çubuk Okuyor' ve diğer projelerle okullarımızda disiplin sorunu yüzde 80 çözüldü. Toplamda baktığımızda üniversiteye giriş oranında yüzde 40'lık bir artış söz konusu. Projenin uygulanıp uygulanmadığını da okulları ziyaret ederek sürekli takip ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Bu getirilerinin okuldaki öğrencilerin başarılarında da büyük artış gözlemlendi.

Çubuk Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Mescioğlu ise "Çubuk Okuyor Projesi"nin okullarındaki başarıyı yüzde 100 artırdığını dile getirdi.

Aynı zamanda öğrencilerin kendi dergilerini çıkartmaya başladığını ifade eden Mescioğlu, "5 öğrencimiz, ilk öğrenci romanı olma hakkına sahip olan 240 sayfalık "Klavyenin Ucunda" isimli romanlarını yazdılar. Bunlar da okulumuz için büyük bir başarıdır." dedi.

Aynı okulun öğretmenlerinden Hümeyra Kaya da okullarında yazmaya eğimli öğrencileri görmenin kendisini çok sevindirdiğini bildirdi.

Proje ile öğrencilerin roman ve hikaye yazma isteği geldiğini anlatan Kaya, "Onlara verdiğimiz destekle 240 sayfalık bir roman ortaya çıktı. Bin 500 adet basımı yapılan romanda 17 yaşında bir genç kızın babasını arayışı anlatılıyor. Bu başarıların okumayla elde edildiğine inanıyorum." şeklinde konuştu.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir