OECD’nin Daha İyi Yaşam Endeksi’nde Türkiye Sondan Üçüncü

 > -

OECD’nin Daha İyi Yaşam Endeksi’nde Türkiye yine son sıralarda yer aldı. Yaşam kalitesinde sondan üçüncü olan ülkemiz 10 üzerinden 3.9 puan alarak Meksika ve Güney Afrika'nın üzerinde kendisine yer bulabildi. 

Haftada 50 saatten fazla çalışanların oranının yüzde 38'i bulduğu Türkiye, iş-yaşam dengesi puanlamasında, yani iş yeri dışında geçirilen zaman ortalamasında ise sonuncu sırada. 38 ülkeyi kapsayan rapora göre kendimize vakit ayırmıyoruz...

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından her yıl güncellenen ‘Daha İyi Yaşam Endeksi'nde sondan üçüncü olan Türkiye, 10 üzerinden 3.9 puan aldı ve Meksika ve Güney Afrika'nın üzerinde kendisine yer bulabildi.

Endekste 11 kriter dikkate alınıyor

Endeks oluşturulurken, 

 • Barınma

 • Gelir seviyesi

 • İş bulabilme

 • Sosyal yaşam

 • Eğitim

 • Çevre

 • Yurttaş hakları

 • Sağlık

 • Yaşam memnuniyeti

 • Güvenlik 

 • İş-yaşam dengesi 

alanlarında 11 kriter dikkate alındı.

Türkiye, bunlardan yalnızca yurttaş hakları alanında 38 ülke ortalamasının üzerinde puan alırken, diğer 10 kriterde zayıf not aldı. 

Türkiye'nin yurttaşlık haklarında yüksek puan almasındaki en büyük etken ise seçimlere yüzde 85'leri bulan katılım oranları etkili oldu. Bu alanda OECD ortalaması ise yüzde 68'de kaldı.

Yaşam kalitesi en yüksek ülke Norveç

Ülkeler listesinin en tepesine 8 puan ortalaması ile Norveç otururken, onu 7.9'ar puanla Avustralya ve Danimarka takip etti.

Haftada 50 saatten fazla çalışanların oranı: Türkiye yüzde 38 ile zirvede

Haftada 50 saatten fazla çalışanların oranının yüzde 38'i bulduğu Türkiye, değerlendirmede iş-yaşam dengesi puanlamasında sınıfta kaldı. 

Kişilerin aile yaşamına ve eğlenceye ne kadar vakit ayırabildiğinin ölçüldüğü bu kritere göre, bütün ülkelerde 50 saatten fazla çalışanların oranı yüzde 13 düzeyinde.

Kendimize ne kadar vakit ayırabiliyoruz?

Günlük azami çalışma süresinin 10 saatten 12 saate çıkarılması yönündeki yeni istihdam yasasının protesto edildiği Fransa'da vatandaşlar günde ortalama 16.4 saati kendilerine ayırabiliyor.

İş dışında geçirilen zaman açısında Fransa'yı İspanya takip ediyor. İspanyolların kendilerine ayırabileceği günde ortalama 15.9 saati bulunuyor. 

OECD'in 38 ülkeyi kapsayan raporıunda mesai dışı zaman ortalamalaınrda Avrupa ülkeleri zirvede. Hollanda ve Danimarka'da 15.9, Belçika'da insanlar 15.8 saati iş yeri dışında geçiriyor. 

38 ülke arasında Türkiye sonuncu. Türkiye'de iş yeri dışında geçirilen zaman ortalaması günde 12.2 saat.

Türkiye, çalışanların gelir düzeyinde ise 0.7 puan alabildi

Eğitim, çevre, barınma ve toplum yaşamı Türkiye'nin 10 üzerinden 5'in altında puan aldığı diğer kriterler oldu.

OECD'nin yaptığı araştırmada Türkiye en yüksek notu 6.8 ile güvenlik kriterinde aldı

OECD'nin yaptığı araştırmada Türkiye en yüksek notu 6.8 ile güvenlik kriterinde aldı. OECD ortalamasına göre gece yolda yürürken kendini güvende hissedenlerin oranı yüzde 68 iken, Türkiye ortalamanın yüzde 8 gerisinde kaldı. 

OECD genelinde 100 bin kişiye düşen cinayet oranı 4.1 olarak kaydedilirken, Türkiye'de bu oranın yalnızca 1.7 olması güvenlik notunun yükselmesinde etkili oldu.

Araştırmaya katılanlara yaşam memnuniyeti düzeyleriyle ilgili sorular da yöneltildi. Türkiye'den alınan cevaplarda ortalama 10 üzerinden 5.5'te kalırken, ülkelerin ortalaması 6.5 olarak gerçekleşti. Böylece Türkiye bu kriterde 2.3 puan aldı.

Peki siz yaşamınızdan memnun musunuz?

Evet
Hayır

Sözcü, __Al Jazeera ve OECD

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BelçikaFransaİspanyaNorveç
Görüş Bildir