Bu Nasıl Zarafet?! Hürrem Sultan'ın Torunu Olan 10 Osmanlı Prensesi

 > -
Abone ol

1. Hanzade Özbaş

Sultan Vahdeddin’in kızı Ulviye Sultan’ın torunu olan Hanzade Özbaş 1953’te dünyaya geldi. Okul yıllarında bir müsamerede büyük büyükannesi Hürrem Sultan’ı canlandırdı.

2. Nurcihan Sultan

Tam adı Emel Nurcihan Hodo. Sultan Reşad’ın torunudur. Maddi açıdan ailenin diğer üyelerine oranla daha rahat bir hayat süren Nurcihan Sultan İstanbul'da yaşıyor. Dışişleri Bakanlığı'nda katiplik yapan biriyle evlenmek istemiş fakat devlet izin vermemiş.

3. Neslişah Sultan

Sultan Vahideddin ile Halife Abdülmecid’in torunu 1921’de Nişantaşı’nda bir konakta doğdu. 2 Nisan 2012’de vefat etti.  Babası, son halife II. Abdülmecid’in oğlu Şehzade Ömer Faruk Efendi; annesi ise son Osmanlı padişahı Sultan Vahdettin’in kızı Sabiha Sultan’dır.

4. Kenize Murad

1940 yılında Paris'te doğdu. Anneannesi Hadice Sultan, Sultan V.Murad'ın kızıdır. Sonradan Türk vatandaşlığına geçerek ''Rajkumari Kenize de Kotwara'' olan adını Kenize Murad olarak değiştirmiştir.

5. Fazile İbrahim Sultan

Tam adı Fazile İbrahim Bernard. Sultan Vahdettin'in torunu. 1941 yılında doğdu. Aynı zamanda Mısır Prensi Mehmet Ali İbrahim'in kızı. Nişanlı olduğu Irak Kralı ile evlenmeden iki hafta önce darbe oldu ve nişanlısı öldürüldü. Şu an yaşamını Paris'te sürdürmektedir.

6. Mihrimah Sultan

Sultan Reşad'ın torunu olan Mihrimah Sultan, hanedanın 'yeşil gözlü prensesi' olarak biliniyor. 1923'te babası Şehzade Ziyaeddin Efendi'nin Çamlıca'daki köşkünde doğdu ve 1 yaşında hanedanın diğer üyeleriyle birlikte sürgüne gönderildi. 2000 yılında Amman'da vefat etti.

7. Bala Sultan

Tam adı Bala Hodo. 1955'te doğdu. Sultan Reşad’ın torunu Rukiye Sultan’ın torunu. İstanbul’da yaşıyor, çalışmıyor, evlenmedi, çocuğu yok.

8. Lara Adra

II. Abdülhamid’in torununun torununun kızı olan Lara Adra 1986’da Lübnan’da doğdu. Fransa'da eğitimini aldı ve şimdi Paris'te bir bankada çalışıyor. Türkçe bilmiyor.

9. Ayşe Gülnev Sultan

Tam adı Ayşe Gülnev Osmanoğlu Sutton. Sultan v.Murad'ın torunun torunu. 1971 İngiltere doğumlu. Tarih ve politika eğitimi almış. Türkçe biliyor ama iyi konuşamıyor.

10. Dürrüşehvar Sultan

26 Ocak 1914'te doğdu. 7 Şubat 2006'de vefat etti. Son Osmanlı halifesi II. Abdülmecid'in kızı ve Berar Prensi Navab Azam Şah'ın eşi. Babası Abdülmecid Efendi vefat ettiğinde Türkiye'ye geldi. Babasının Türkiye'de gömülmesi için devlet yetkilileriyle görüştü. Babasının naaşı 10 yıl Paris'te bir camiide bekledi. İzin çıkmayınca babası Medine'de gömüldü.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
neuro

Yorumlarin bir kisminin salakligina bakinca surgun iyi olmus onlar icin bunlara katlanmak zorunda kalmadilar en azindan. Guzel degilmis yolda gorse bakmazmis siradanmis.. akli sira osmanli prensesleri diye asagilama cabalari. Osmanliyi yermek icin degil de kadinin konusulacak tek ozelligi guzelliktir dayatmasini bunyesine sindirmis zihniyetin disavurumlariysa da turkiye'de kadina siddetin kacinilmaz oldugunun gostergesi. Gotunu yalamaya doyamadigin kate middleton, charlotte casiraghi gibi prenses onlar da. Guzel/cirkin hain/kahraman vs vs hic kimse 1 yasinda surgune gonderilmeyi hak etmez. Ba(ğ)zılari kendi gecmisini asagiladikca asagilik olmaya mahkum iste aynen bu (ğ) gibi yersiz densiz her seye her yere burnunu sokan yanlis carpik cahil.

gozdepercin

6 & 10 çok güzeller

tc_ayse

Osmanlı torunlarıyız diye Atatürk'ün inkilaplarını kötüleyen zihniyetler iyi baksın fotoğraftaki modern Osmanlı torunlarına.

somethinghappened

sondaki efsaneymiş

Gizli Kullanıcı

Osmanlı İmparatorluğu 1.Dünya Savaşı'nı kaybedince topraklarını yabancı devletler işgal etti.bunun üzerine halk bağımsızlık mücadelsi vererek Kurtuluş Savaşı'nı başlattı.Osmanlı halkı Kurtuluş Savaşı'nı kazandı.böylece Osmanlı İmparatorluğu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde rejim değiştirerek Türkiye Cumhuriyeti'ne dönüştü.o yüzden ne Osmanlı İmparatorluğu'na,ne de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e laf etme hakkınız yok.biz şu anda bağımsız yaşamamızı ve saygınlığımızı onlara borçluyuz.

Görüş Bildir