ODTÜ'deki Mescit Tartışması YÖK Gündeminde

 > -

YÖK Başkanı Saraç, ODTÜ yerleşkesinde yaşanan olaylara ilişkin, Rektör Acar'ı YÖK’e davet ettiğini ve gerekli tedbirlerin alınmasını istediğini söyledi. ODTÜ yerleşkesinde yaşanan bu tür gerilimlerin çözümünün polisiye olmaması gerektiğinin altını çizen Rektör Acar ise, "Polis gelse de bu bir çözüm değil. Çözüm öğrencilerde” dedi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, ODTÜ yerleşkesinde yaşanan olaylara ilişkin, Rektör Prof. Dr. Ahmet Acar'ı YÖK’e davet ettiğini ve olaylar hakkında bilgi aldığını belirtti. Saraç, "Olayların tekrar etmemesi için gerekli tedbirlerin alınmasını istedim. Ayrıca, konuyla ilgili yerinde incelemelerde bulunmak üzere bir YÖK Genel Kurul üyemizi de görevlendirdim" ifadesini kullandı. 

YÖK Başkanı Saraç, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımda, ODTÜ yerleşkesinde son günlerde yaşanan mescit tartışmaları ve ibadetini yapmak isteyen öğrencilere yönelik bazı müdahalelerde bulunulduğu haberlerini yakından takip ettiğine değindi. Saraç, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Üniversitelerimizi aykırı fikirlerin barınabildiği emin bir liman haline getirme arzusunda olan bir kişi olarak bu ve benzer olaylardan üzüntü duyduğumu, yaşanan olayları kesinlikle tasvip etmediğimi belirtmek isterim. Üniversite yerleşkelerimizde tüm öğrencilerimizin her türlü dini vecibelerini özgür ve güvenli bir ortamda yerine getirebilmesi gerektiğini düşünmekteyim.

Bu bağlamda, son günlerde yaşanan olayları görüşmek üzere ODTÜ rektörümüzü YÖK’e davet ettim. Kendisinden yaşanan hadiseler hakkında bilgi aldım. Olayların tekrar etmemesi için gerekli tedbirlerin alınmasını istedim. Ayrıca, konuyla ilgili yerinde incelemelerde bulunmak üzere bir YÖK Genel Kurul üyemizi de görevlendirdim."

'Çözüm öğrencilerde'

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, AA muhabirine, ODTÜ kampüsünde farklı görüşteki öğrenciler arasında yaşanan "mescit" tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

İhtiyaç oldukça ibadet edilecek yerleri büyüttüklerini dile getiren Acar, iki yıl önce camiyi genişlettiklerini, 4 yıl önce de merkez mescidinin mekanını büyüttüklerini, namaz kılmak için yeni mekanlar oluşturduklarını anlattı.

Rektör Acar, iki gün önce de ODTÜ Kampüsünde basketbol sahasında namaz kılmak isteyen öğrencilerle farklı görüşe sahip öğrenciler arasında bir gerilim yaşandığını bildirerek, bu gerilimin ardından öğrencilerle görüştüğünü ve tüm öğrencilerin içinde, herkesin duyması için bir konuşma yaptığını aktardı.

ODTÜ yerleşkesinde yaşanan bu tür gerilimlerin çözümünün polisiye olmaması gerektiğinin altını çizen Acar, "Polis gelse de bu bir çözüm değil. Çözüm öğrencilerde” dedi.

Acar, şunları ifade etti:

"Bir şekilde çözüm bulmamız lazım ama dışarıdan getirilecek bir çözümün de faydalı olacağını sanmıyorum. Bunu ne kadar dışarı taşırsak o kadar fazla aktör devreye girecek ve o zaman da iş şirazesinden çıkacaktır. Bu kampüsün özgür öğrenme, üretim odağı olmasını istiyorsak çeşitliliklere de farklılıklara da tolerans göstereceğiz. Şiddetin olmadığı, kimsenin başkasının özgürlüğünü kısıtlamadığı, üniversitenin faaliyetlerinin engellenmediği ve çevreye zarar verilmeyen çerçeve bizce özgürlük alanıdır. Ama bu çerçeve aşıldığı zaman da bu sistem gidemez ve öyle bir şeye de biz tolerans gösteremeyiz."

Ne olmuştu?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin (ODTÜ) kampüsündeki kütüphane mescidinde yer olmadığını iddia ederek dışarıda namaz kılmak isteyen öğrencilerle, bu iddiaya karşı çıkan öğrenciler arasında kavga yaşanmıştı. ODTÜ'lü bir grup öğrenci okulda üç katlı bir cami ve iki mescit bulunduğunu belirterek olayın provokasyon amacıyla organize edildiğini ve söz konusu grubun okulda "IŞİD propagandası" yaptığını ileri sürmüştü.

AA, CNN Türk ve Twitter

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir