Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ODTÜ'de 28 Yıldır Düzenlenen Bahar Şenliği İptal Edildi

 > -

ODTÜ'de 28 yıldır süregelen ve önümüzdeki günlerde yapılması planlanan Bahar Şenliklerinin, Rektörlük ile yaşanan sıkıntılar yüzünden iptal edildiği açıklandı.

ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu tarafından yapılan açıklamaya göre; 28 yıldır süregelen ve önümüzdeki günlerde yapılması planlanan Bahar Şenlikleri iptal edildi. ODTÜ Rektörü Ahmet Acar ise şenliğin üniversite üzerinde ciddi bir yük oluşturduğunu ve bu haliyle ODTÜ'lülerin de istemediği bir şekle büründüğünü söyledi. Rektörlük ise yazılı bir açıklama yaptı.

ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu'nun açıklaması şöyle:

''ODTÜ Kamuoyuna;

Öncelikle şenlik sürecinde yanımızda olan, imza veren, destekleyen herkese ve öğrenci topluluklarına teşekkür ederiz. ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği 28 yıldır ODTÜ'nün bütün bileşenleri tarafından emek ve özveriyle gerçekleştirilmektedir. Bu yıl şenliğe iki aydan daha az bir süre kala rektörlük temsilcileriyle yapılan toplantıda; aşırı alkol tüketimi, ODTÜ dışından katılım, çevre kirliliği, alt yapı problemleri nedeniyle ODTÜ bileşenlerinin şenliği bu şekilde istemediği söylenmiş ve şenliğin iki güne düşürülmesi dayatılmıştır. UGT üyelerinin rektörün de katılacağı bir toplantı talep etmesiyle iki hafta sonra rektörün katılımıyla toplantı yapılmış, toplantı sonucunda UGT'den çözüm dosyası sunması ve şenliğin formatının değiştirilmesi istenmiştir. Bunun ardından diğer topluluklarla alınan toplantı sonucunda oluşturulan çözüm dosyası rektörlüğe sunulmuştur. Fakat ciddiye alınmamış, format aynı kalsın şenlik iki gün olsun denmiştir. Bu süreçte toplanan 5000 bireysel, 78 topluluk dilekçesi rektörlük tarafında hiçe sayılmıştır. Ardından UGT üyelerince başlatılan 'Şenliği rektörlüğün önüne taşıma' eylemi toplulukların da desteğiyle 1 hafta sürmüş ve geçtiğimiz çarşamba günü öğrencilerden gelen yoğun talep üzerine rektör aşağıya inmiştir.

Yapılan konuşma sırasında, toplulukların danışmanları onayı olmadan fikir beyan edemeyeceğini ve bu yüzden toplulukların ve danışmanlarının katılacağı bir toplantı düzenleneceği rektör tarafından belirtilmiştir. Daha sonrasında ise böyle bir toplantının gerçekleştirilemeyeceği söylenmiş, UGT üyelerinin ve topluluk danışmanının katılacağı bir toplantı düzenlenmiştir. Bu toplantıda, rektörlük tarafından uzlaşmacı tavır sergilenmemiş, sorunlara çözüm aramak yerine 2 gün dayatması devam etmiştir.
28 yıldır süregelen, ODTÜ'nün en köklü geleneklerinden biri olan ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği'nin, rektörlük tarafından yapılan baskı ve dayatmalar nedeniyle bu yıl yapılamayacağını üzülerek belirtiyoruz.

Saygılarımızla.''

ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu

Hürriyet'te yer alan habere göre; Rektörlüğün şenlik organizasyonunu çözümsüzlüğe sürüklediğini savunan UGT Başkanı Emre Kara, “Şenliğin iptal edilmesi için ellerinden geleni yaptılar. Yönetim, binlerce imzayı yok saydı” dedi.

‘Şenlik ODTÜ’lülerin de istemediği bir şekle büründü’

ODTÜ Rektörü Ahmet Acar, yaptığı açıklamada bahar şenliğinin amacının dışına çıktığını belirterek, “Bu şenlik üniversite üzerinde ciddi bir yük oluşturuyor. Aşırı alkol tüketimi sonucunda yaralanmalar, sakatlanmalar yaşanıyor, dışardan da katılım olduğu için güvenlik önlemlerimiz yetersiz kalıyordu. Şenlik bu haliyle ODTÜ’lülerin de istemediği bir şekle büründü” dedi.

ODTÜ Rektörlüğü'nden yazılı açıklama

ODTÜ Rektörlüğü iptal edilen şenliklerle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şenliklerin süresinin ODTÜ’nün gelenekleri ve değerlerinin sürdürülebilirliği açısından düşürüldüğü öne sürülerek ODTÜ’nün ‘üretken’ eğlenceleri destekleyeceği ifade edildi.

Rektörlüğün açıklaması şöyle:

“Uluslararası Gençlik Topluluğu (UGT) adına bugün sosyal medyada paylaşılan bir mesajla ODTÜ Bahar Şenliği’nin bu yıl yapılmayacağı duyurulmuştur. Gerekçe olarak ise, şenlik süresinin iki güne indirilmesi yönündeki Rektörlük talebi gösterilmiştir. 

Öncelikle bilinmelidir ki; Rektörlük olarak, tüm ODTÜ’lüler gibi, ODTÜ geleneklerinin sürmesine ve ODTÜ’nün bağlı olduğu değerlerin korunmasına büyük önem veriyoruz. Bu nedenle, son yıllarda şenliğin düzenlenmesi için Üniversite tarafından önemli düzeylerde mali ve lojistik destek sağlanmıştır. Desteğin bu yıl da sürdürüleceği öğrenci – öğretim elemanı – idari personel ve mezun temsilcilerinin bulunduğu toplantılarda da açıkça ifade edilmiştir.

Şenliğin bu yıl 2 gün yapılması ise, şenliği sona erdirmek değil, tam aksine 28 yıllık geleneği sürdürebilmek için istenmiştir. Çünkü, yaşanan olumsuzluklarla çok sayıda ODTÜ’lüyü rahatsız eden ve kampusun beşeri – fiziki kaynakları üzerinde büyük bir yük yaratan şenliğin bu yıl da aynı şekilde 4 gün olarak devam etmesi sürdürülebilir değildir. Sağlık ve güvenlik sorunları maalesef şenliğin ağır basan ve ODTÜ’lülükle bağdaşmayan yüzü haline geldi. Şenlik süresince yaşanan sorunları aşmak için bu yıl UGT tarafından önerilen düzenlemelerin, şenliğin niteliğini değiştirmeye ve yaşanan olumsuzlukları önlemeye yetmeyeceği kendilerince de kabul edilmektedir.

Şenliği düzenleyen UGT temsilcileri ile birlikte, şenliğin daha olumlu ortamda geçmesi ve yaşanan sorunların önlenmesi için her yıl yeni düzenlemeler üzerinde çalıştık. Bu yıl da şenliğin düzenlenmesi için Üniversitece mali-lojistik destek verileceği, ancak yükün azalması için sürenin kısaltılması gerektiği belirtildi.

ODTÜ’nün tüketimi değil, üretimi öne çıkaran çok sayıda sanat-kültür-spor etkinliği yaptığını ve değerlerine uygun nitelikte eğlence ortamları yaratma yeteneğine ve birikimine sahip olduğunu biliyoruz. Üniversitemiz, baharın kutlanması için düzenlenecek bu niteliklere sahip etkinlikleri ve eğlenceleri desteklemeye devam edecektir.”

Bu Haber ile İlgili Linkler

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir